Իրանի նավահանգստում պայթյունի զոհերի թիվը հասել է 40-ի
Իրանի Բենդեր Աբաս քաղաքի Շահիդ Ռաջայի անվան նավահանգստում տեղի ունեցած հզոր պայթյունի և դրան հաջորդած հրդեհի զոհերի թիվը հասել է 40-ի, վիրավորների թիվը գերազանցել է 1000-ը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Mehr լրատվական գործակալությունը։
Բենդեր Աբասը Իրանի հարավում գտնվող Հորմոզգան նահանգի մայրաքաղաքն է։ Հորմոզգանի նահանգապետ Մոհամմադ Աշուրին հայտնել է, որ շուրջ 200 մարդ դեռ գտնվում է հիվանդանոցում։
Ապրիլի 28-ն Իրանում սգո օր է հայտարարվել։
Իրանի գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Ալի Խամենեին պաշտոնյաներին կոչ է արել մանրակրկիտ հետաքննություն անցկացնել և հայտնաբերել՝ արդյոք պայթյունը տեղի է ունեցել անփութության թե միտումնավոր գործողությունների պատճառով։
Պայթյունը որոտացել է ապրիլի 26-ին, Շահիդ Ռաջայի անվան նավահանգստում, որն Իրանի ամենախոշոր կոնտեյներային հանգույցն է։ Վառելիքի լցանավի պայթյունի հետևանքով կոտրվել են ապակիներ մի քանի կմ հեռավորության վրա, պոկվել են բեռնարկղերի մետաղական հատվածները՝ մեծապես վնասելով ներսում գտնվող ապրանքները։

Число погибших в результате взрыва в иранском порту достигло 40 человек
Число погибших в результате мощного взрыва и последовавшего за ним пожара в порту Шахид Раджаи в иранском городе Бендер-Аббас достигло 40 человек, более 1000 получили ранения. Как передает Арменпресс, об этом сообщило информационное агентство Mehr.
Бендер-Аббас — столица провинции Хормозган на юге Ирана. Губернатор Хормозгана Мохаммад Ашури сообщил, что около 200 человек все еще находятся в больнице.
28 апреля объявлено в Иране днем ​​траура.
Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи призвал чиновников провести тщательное расследование, чтобы определить, был ли взрыв вызван халатностью или преднамеренными действиями.
Взрыв произошел 26 апреля в порту Шахид Раджаи, крупнейшем контейнерном узле Ирана. Взрыв бензовоза выбил окна на расстоянии нескольких километров и оторвал металлические части контейнеров, серьезно повредив находившиеся внутри грузы.