Դավիթ Բաբայանը հայտարարել է, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցները խեղաթյուրել են իր խոսքերը Իվանյանի դեպքերի վերաբերյալ. 168.am
Դավիթ Բաբայանը հայտարարել է, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցները խեղաթյուրել են իր խոսքերը  Իվանյանի դեպքերի վերաբերյալ. 168.am
Լեռնային Ղարաբաղի արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը հայտարարել է, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցները խեղաթյուրել են իր խոսքերը 1992 թվականին տեղի ունեցած Իվանյանի (Խոջալու) դեպքերի վերաբերյալ։
Դավիթ Բաբայանն Իվանյանի դեպքերի վերաբերյալ հարցաքննվել է ապրիլի 21-ին Բաքվում կայացած շինծու դատական նիստի ընթացքում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նա ընտանիքի միջոցով ձայնային հաղորդագրություն է փոխանցել 168.am-ին, որում նշել է, որ այդ դեպքերի վերաբերյալ ինքն ասել է այլ բան, իսկ ադրբեջանական լրատվամիջոցները իրեն վերագրել են լրիվ հակառակը։
«Այստեղի լրատվամիջոցներով տեղեկություն է դուրս եկել 1992-ի Իվանյանի դեպքերի մասին իմ ասածի լրիվ հակառակի մասին: Նրանք մեկնաբանել են մի ձև, ես ասել եմ լրիվ հակառակ բան:
Ես ասել եմ, որ այդ դեպքերի պատասխանատուն հենց այս՝ ադրբեջանական կողմն է, և դա եղել է ներիշխանական պայքարի արդյունք: Բացի դրանից, ես երբեք չեմ ասել, որ գոյություն ունի Իվանյանի ազատագրման համար պարգև: Դա նույնպես սխալ է ձևակերպված: Վաղը ես դատական նիստի ժամանակ դրա մասին բարձրաձայնելու եմ»,- ասել է Բաբայանը:
Նա նաև հավելել է, որ իրենց Բաքվում նորմալ են վերաբերվում, որևէ խնդիր չունեն։ «Մի անգամ նույնիսկ վատ խոսք չեն ասել, սուր հայացք չեն նետել մեր ուղղությամբ: Ամեն ինչ նորմալ է նաև դատարանում: Ավելին, եթե նորմալ չլիներ, այսպիսի քննարկումներ չէինք անի: Շատ թեժ է երբեմն անցնում, բայց միշտ քաղաքակրթության սահմաններում: Մնացած ամեն ինչ նորմալ է: Իհարկե, շատ ենք կարոտում մեր ընտանիքներին: Իհարկե, շատ ենք մտահոգված մեր հայ ազգի ճակատագրի մասին, գիշեր-ցերեկ մտածում ենք, բայց ամեն ինչ նորմալ պիտի լինի: Վաղը Հայոց մեծ եղեռնի 110-րդ տարելիցն է: Հոգով-մտքով ձեզ հետ ենք: Հոգով-մտքով ես լինելու եմ նաև Ծիծեռնակաբերդում: Լավ եղեք, պինդ եղեք, մեր մասին մի՛ մտածեք»,- նշել  է Դավիթ Բաբայանը:
Ապրիլի 21-ին կայացած ապօրինի դատական նիստի ընթացքում Իվանյանի դեպքերի վերաբերյալ հարցաքննվել են նաև ԼՂ նախկին նախագահներ Արայիկ Հարությունյանը, Բակո Սահակյանը, Արկադի Ղուկասյանը, պաշտպանության նախկին նախարար Լևոն Մնացականյանը։
Այդ  նիստից հոդվածներ են հրապարակել Caliber.az-ն ու «Ազերթաջ»-ը։ Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների՝ Դավիթ Բաբայանն իբր ասել է, թե ինքը ներգրավված չի եղել Խոջալուի իրադարձություններում և նշել, որ այդ իրադարձությունների ժամանակ նրանք, ովքեր ցանկացել են հարցը լուծել ուժի միջոցով, հասել են իրենց նպատակին։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցները նաև հայտնել են, թե Բաբայանն իբր ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում Խոջալուի ազատագրման համար մեդալ է եղել։

Давид Бабаян заявил, что азербайджанские СМИ исказили его слова относительно событий в поселке Иванян - 168.am
Бывший министр иностранных дел Нагорного Карабаха Давид Бабаян заявил, что азербайджанские СМИ исказили его слова относительно событий в поселке Иванян (Ходжалы) в 1992 году.
Давид Бабаян был допрошен по делу о событий в Иваняне в ходе инсценированного судебного процесса в Баку 21 апреля.
Как передает Арменпресс, он передал через свою семью голосовое сообщение 168.am, в котором отметил, что говорил о тех событиях нечто иное, в то время как азербайджанские СМИ приписали ему совершенно противоположное.
«Здесь СМИ сообщили информацию, которая полностью противоположна тому, что я сказал о событиях в Иваняне 1992 года. Они прокомментировали одно, я сказал совершенно противоположное.
«Я говорил, что ответственность за те события лежит на азербайджанской стороне, и это стало результатом внутриправительственной борьбы. Кроме того, я никогда не говорил, что за освобождение Иваняна существует вознаграждение. Это тоже неверно сформулировано. Я подниму этот вопрос завтра на судебном заседании», - сказал Бабаян.
Он также добавил, что в Баку к ним относятся нормально, никаких проблем у них нет.
«Они ни разу не сказали плохого слова, не бросили в нашу сторону острый взгляд. В суде тоже все нормально. Более того, если бы это было не нормально, у нас бы не было таких дискуссий. Иногда бывает очень жарко, но всегда в цивилизованных рамках. Все остальное нормально. Конечно, мы очень скучаем по своим семьям.
Конечно, мы очень обеспокоены судьбой нашего армянского народа, думаем об этом день и ночь, но все должно быть нормально. Завтра 110-я годовщина Геноцида армян. Мы с вами душой и разумом. Я также буду в Цицернакаберде духом и разумом. Будьте здоровы, будьте сильными, не думайте о нас», — отметил Давид Бабаян.
В ходе незаконного судебного заседания 21 апреля по делу о событиях в Иваняне были допрошены также бывшие президенты Нагорного Карабаха Араик Арутюнян, Бако Саакян, Аркадий Гукасян и бывший министр обороны Левон Мнацаканян.
Статьи с того заседания опубликовали Caliber.az и «Азертадж». По данным азербайджанских СМИ, Давид Бабаян якобы заявил о своей непричастности к событиям в Иваняне и отметил, что в ходе тех событий те, кто хотел решить вопрос силовым путем, добились своей цели.
Азербайджанские СМИ также сообщили, что Бабаян якобы заявил о наличии медали за освобождение поселка Иванян в Нагорном Карабахе.