ԱՄՆ-ն Թուրքիային համարում է Սիրիայում կայունության պահպանման հիմնական գործոն. արաբագետ
Արաբագետ Հայկ Քոչարյանը կարծում է, որ Դոնալդ Թրամփի իշխանության գալուց հետո Միացյալ Նահանգները Սիրիայի հարցում ընդհանուր առմամբ փորձում է Թուրքիայի հետ համաձայնեցնել գործողությունները՝ Անկարային համարելով կայունության պահպանման հիմնական գործոն։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայկ Քոչարյանն անդրադարձավ Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձություններին և արաբական այդ երկրի շուրջ ընթացող զարգացումներին, որոնցում ընդգրկված են ինչպես գերտերությունները, այնպես էլ տարածաշրջանային ազդեցիկ պետությունները։
«Իսկ թե ինչու է ԱՄՆ-ն մասնակիորեն կրճատում իր զինվորականների թվաքանակը Սիրիայում, դա պայմանավորված է քրդական գործոնով, որովհետև միասնական Սիրիա ստեղծելու ճանապարհին ամենամեծ խնդիրը հենց քրդական գործոնն է։ Եթե այն լինի ուժեղ և Սիրիայի արևելյան շրջաններում շարունակեն գերիշխել քրդերը, ապա դա կթուլացնի Դամասկոսի դիրքերը բանակցային սեղանի շուրջ, հետևաբար ԱՄՆ-ն, որն աջակցում է քրդերին, փորձում է այդ քայլով նրանց ստիպել, որպեսզի նստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ և խոսեն Սիրիայի գործող իշխանությունների հետ։ Փաստորեն ԱՄՆ-ն իր նպատակին հասնելու համար փորձում է այդ կերպ թուլացնել իր աջակցությունը քրդերին»,- ասաց Քոչարյանը։
Արաբագետի դիտարկմամբ՝ Թրամփն առհասարակ ելնում է ֆինանսատնտեսական նկատառումներից և ձգտում է այլ տարածաշրջաններից նույնպես դուրս բերել ամերիկյան զինուժը կամ կրճատել զինվորականների քանակը։ Այսինքն՝ տարբեր տարածաշրջաններում գլոբալ խաղացողը փորձում է հեռանալ՝ խնդիրների լուծումները թողնելով տարածաշրջանային տերություններին։ Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ-ն ուշադիր հետևում է, թե ինչպես իրենց կդրսևորեն Իրանը, Ռուսաստանը, Թուրքիան։
«Ինքնին հասկանալի է, որ հաշվի առնելով ՆԱՏՕ-ում ունեցած կշիռը՝ Թուրքիային հատկացվում է բավականին մեծ տեղ ընդհանուր քաղաքականության մեջ։ Այստեղ կա նաև անձնական հանգամանքը, քանզի Թրամփն արդեն իսկ հայտարարել է, որ Էրդողանն ուժեղ գործիչ է և իրենք միմյանց լավ են հասկանում»,- նշեց արաբագետը։
Անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի հայտարարությանը, թե Անկարան ոչ մի դեպքում թույլ չի տա Սիրիայի մասնատում՝ Քոչարյանն ընդգծեց, որ թուրք առաջնորդի դիրքորոշումը պետք է դիտարկել վերն ասվածի համատեքստում։
«Էրդողանը հստակ տեսնում է, որ սիրիական խնդրով շահագրգռված մյուս խաղացողն Իսրայելն է, որն իր հերթին վիճարկում է հարցը՝ պնդելով, որ Թել-Ավիվը նույնպես պետք է մասնակցի բանակցություններին։ Այստեղ խոսքն ավելի շուտ առնչվում է Թուրքիա-Իսրայել առճակատմանը Սիրիայի տարածքում։ Էրդողանի հայտարարությունն ուղղված է հենց Իսրայելին, որը տարբեր ճանապարհներով աջակցում է տեղի տրուզական համայնքներին և Սիրիայի արևելյան շրջաններում տեղի ունեցող իրադարձություններին։ Ակնհայտ է, որ բացի դրանից, Իսրայելը, որպես դաշնակից զինակիցներ օգտագործելով քրդերին, ցանկանում է բացել այսպես կոչված «Դավթի միջանցքը», այսինքն՝ ապավինելով քրդաբնակ շրջանների աջակցությանը, դրանք միավորել և խրվել շիաների և սուննիների միջև։ Էրդողանը նկատի ունի հենց այդ հեռանկարը՝ պնդելով, որ Թուրքիան թույլ չի տա Սիրիայի մասնատում»,- պարզաբանեց մեր զրուցակիցը։
Պարզ է, որ Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձությունների հանդեպ անտարբեր չեն նաև Իրանն ու Ռուսաստանը։ Ռուսական կողմն, օրինակ, բանակցում է Դամասկոսում «Ռուսական տունը» վերաբացելու համար, իսկ իրանական կողմը փոխադարձ հարաբերությունները լավացնելու համար Սիրիայի իշխանություններից պահանջել է անվտանգության երաշխիքներ։ Խոսելով Սիրիայում Իրանի և Ռուսաստանի երբեմնի ազդեցության վերականգնման մասին՝ Քոչարյանն ասաց, որ այդ հեռանկարը կախված է մի շարք գործոններից։
«Այս փուլում ակնհայտ է, որ նման բան տեղի չի ունենա, բայց դա չի նշանակում, որ Դամասկոսը չի փորձելու հարթել խնդիրներն ու լավացնել հարաբերություններն այդ երկրների հետ։ Առհասարակ Սիրիայի գործող իշխանություններին պետք չէ կախված լինել միայն Թուրքիայից»,- եզրափակեց արաբագետը։

США считают Турцию основным фактором поддерживания стабильности в Сирии: анализ арабиста
Арабист Айк Кочарян считает, что после прихода к власти Дональда Трампа США свои действия по вопросу Сирии стараются в основном согласовывать с Турцией, считая Анкару главным фактором поддерживания стабильности.
В беседе  с  Арменпресс Айк Кочарян обратился к событиям, происходящим в Сирии и развитиям вокруг этой арабской страны, в которые вовлечены как сверхдержавы, так и влиятельные региональные государства
“Частичное сокращение Соединенными штатами численности своих военнослужащих в Сирии связано с курдским фактором, потому что самой большой проблемой на пути к созданию единой Сирии является именно курдский фактор. Если он будет сильным, и курды продолжат доминировать в восточных районах Сирии, это ослабит позиции Дамаска за столом переговоров, поэтому США, поддерживающие курдов, пытаются заставить их сесть за стол переговоров и поговорить с нынешними сирийскими властями. Фактически, для достижения своей цели США пытаются таким образом ослабить свою поддержку курдам”, - заметил Кочарян.
По мнению арабиста, Трамп в целом исходит из финансово-экономических соображений и стремится вывести военные силы США, либо сократить численность военнослужащих и в других регионах. То есть глобальный игрок в разных регионах пытается уйти, оставляя решения проблем региональным державам. В то же время США внимательно следят за действиями Ирана, России и Турции.
“Очевидно, что, принимая во внимание вес Турции в НАТО, ей отводится довольно большое место в общей политике. Есть и личный фактор, поскольку Трамп уже заявил, что Эрдоган - сильная фигура, и они хорошо понимают друг друга”, - отметил арабист.
Касаясь заявления президента Турции Эрдогана, что Анкара ни при каких обстоятельствах не допустит раздела Сирии, Кочарян подчеркнул, что позицию турецкого лидера следует рассматривать именно в контексте вышеизложенного.
“Эрдоган четко осознает, что другим игроком, заинтересованным в сирийском вопросе, является Израиль, который, в свою очередь, разыгрывает этот вопрос, настаивая на том, что Тель-Авив также должен участвовать в переговорах. Здесь вопрос более связан с турецко-израильским противостоянием в Сирии. Заявление Эрдогана адресовано конкретно Израилю, который различными способами поддерживает местные друзские общины и события, происходящие в восточных районах Сирии. Очевидно, что помимо этого Израиль, используя курдов в качестве союзников, хочет открыть так называемый “Коридор Давида»”, то есть, опираясь на поддержку курдонаселенных регионов, объединить их и вклинить между шиитами и суннитами. Эрдоган, настаивая на том, что Турция не допустит раздела Сирии, имеет в виду именно эту перспективу”, - пояснил наш собеседник.
Очевидно, что Ирану и России также небезразличны развития, происходящие в Сирии. Российская сторона, к слову, ведет переговоры о возобновлении работы “Русского дома” в Дамаске, а Иран потребовал от сирийских властей гарантий безопасности для улучшения взаимоотношений. Говоря о восстановлении былого влияния Ирана и России в Сирии, Кочарян заявил, что эта перспектива зависит от ряда факторов.
“На данном этапе, очевидно, что ничего подобного не произойдет, но это не значит, что Дамаск не попытается сгладить проблемы и улучшить отношения с этими странами. Вообще, действующим властям Сирии не следует зависеть только от Турции”, - заключил арабист.