Ամենուր Փրկչի օրինակով խավարի մեջ լինենք լույսի ջահակիրներ. Գարեգին Բ կաթողիկոսի պատգամը Սուրբ Հարության տոնի առիթով
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը պատգամ է հղել Հիսուս Քրիստոսի Հարության տոնի առիթով՝ նշելով, որ «ողբերգություններն ու դժվարությունները կդադարեն, եթե ապրենք հավիտենական կյանքի համար, ամենուր Փրկչի օրինակով խավարի մեջ լինենք լույսի ջահակիրներ, լինենք մարտիկներ ընդդեմ անարդարության ու չարիքի»։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մայր Աթոռից, Վեհափառ Հայրապետը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մատուցված Սուրբ և Անմահ պատարագի ընթացքում պատգամել է.
«Յանուն Հօր եւ Որդւոյ եւ Հոգւոյն Սրբոյ. ամեն։
«Քրիստոս յարեաւ ի մեռելոց,
Օրհնեալ է Յարութիւնն Քրիստոսի»:
Սիրելի բարեպաշտ ժողովուրդ ի հայրենիս և ի սփյուռս,
Քրիստոսի Սուրբ Հարության ցնծագին ավետիսով և աստվածային շնորհների հայցով բերում ենք ամենքիդ Հայրապետական Մեր սերը, օրհնությունն ու բարեմաղթանքները։
Փրկչի Սուրբ Հարության տոնը հռչակումն է մահվան հանդեպ կյանքի հաղթանակի. hաղթանակ, որի համար Աստվածորդին Իր անձը զոհաբերեց, հաղթանակ, որը հաստատվեց որպես մարդկության հանդեպ աստվածային սիրո լուսաշող վկայություն։ Մեր Տերը հալածվեց, չարչարանքների ենթարկվեց, խաչվեց և մահը ճաշակեց։ Աստվածորդու անձնազոհության վշտագին իրողության հանդիման, ինչպես վկայում են ավետարանիչները, Տիրոջ աշակերտներին ու հետևորդներին համակեցին վհատությունն ու հուսահատությունը։
Մահվան թվացյալ հաղթության տագնապի մեջ, սակայն, մշտավառ հույս, զորություն ու ոգեշնչում դարձավ Քրիստոսի թափուր գերեզմանից հնչած Սուրբ Հարության հրեշտակաձայն ավետիսը. «Չէ աստ, այլ յարեաւ» (Ղուկ. 24.6)։ Այս ցնծալի ավետիսը, արդարև, հաղթերգն է Քրիստոսի փրկչական առաքելության։
Մեր Տերը՝ Հիսուս Քրիստոս, Իր հրաշափառ Հարությամբ կյանքն ազատագրեց մահվան շղթաներից, փրկության լույսը ծագեցրեց աշխարհում և Իրեն հավատացողներին ժառանգորդ դարձրեց հավիտենական կյանքի և երկնքի արքայության՝ ըստ Իր կենարար խոստման. «Ով հավատում է Ինձ, թեպետ և մեռնի, կապրի» (Հովհ. 11.25)։ Տիրոջ փրկչական առաքելությունը եղավ չարի դեմ Բարու, խավարի դեմ Լույսի, մահվան դեմ Կյանքի պայքար, որ պսակվեց Հարության փառապանծ հաղթանակով։ «Ո՞ւր է մա՛հ, քո հաղթանակը, ո՞ւր է գերեզմա՛ն, քո խայթոցը» (Ա Կորնթ. 15.55),- քաջալերված բարձրաձայնում է առաքյալը։ Աստվածորդու Հարությամբ աշխարհի առջև բացվում է հավիտենության և փրկության ճանապարհը, և երկրավոր իրականությունը սահմանավորից ընդարձակվում է դեպի անսահմանը, դեպի երկնայինը։
Սիրելի բարեպաշտ հավատավոր զավակներ, Քրիստոսի Սուրբ Հարությամբ, հիրավի, վերափոխվում է մարդկության պատմությունը, բացահայտվում է կյանքի իմաստը։ Հարության շնորհը փրկություն է պարգևում բարի, արդար և հավատավոր կյանքի համար, Տիրոջ հետևորդներին արժանացնում աստվածային առատ օրհնությունների ու բարիքների, ուրախակից դարձնում երկնայիններին և մասնակից՝ հավերժական երանության անանց բերկրանքին։ Տիրոջ փրկարար կամքին հակառակ, չար ու մեղսալի ընթացքը, սակայն, դատապարտություն է և հավիտենական պատիժ՝ անվերջանալի տանջանքների մեջ։
Այսօր, ցավոք, ականատես ենք կործանարար դրսևորումների աշխարհի տարբեր կողմերում, որտեղ մոլեգնում են անարդարություններ, ատելություն ու թշնամանք։ Պատերազմն ու ավերածությունները, մահն ու սովը ահասարսուռ արհավիրքներ են սփռում, խեղում մարդկային կյանքեր, թշվառության մատնում բազմահազար ընտանիքների։ Քաղաքական, տնտեսական ու ռազմական հակամարտությունների հորձանուտում ոտնահարվում են ազգերի ու պետությունների իրավունքներ, անտեսվում խղճի և բարոյականության արժեքներ, ավերվում հոգևոր-մշակութային համամարդկային ժառանգություն։ Այս փոթորկահույզ իրավիճակներում տառապող մարդկությունը տենչում է խաղաղություն, փափագում աղետների ու բռնությունների ավարտ, համերաշխություն ու երջանկություն։
Աշխարհաքաղաքական ներկա տագնապալի զարգացումների պայմաններում ազգային ու հայրենական մեր կյանքը ևս գտնվում է լրջագույն հիմնախնդիրների առջև։ Անվտանգային մարտահրավերների հետևանքով ստեղծված բարդ կացությունը առավել ծանրանում է ներքին պառակտումներով ու ճգնաժամային նոր իրավիճակներով։ Մտահոգիչ են նաև մեր իրականության մեջ չդադարող մերժելի գործողություններն ու արշավները՝ ընդդեմ ազգային և քրիստոնեական մեր ինքնության ու անցյալի։ Հավաքական մեր հիշողության մեջ որպես բաց վերք է շարունակում մնալ քսաներորդ դարասկզբին՝ 110 տարի առաջ, Օսմանյան կայսրությունում իրագործված Հայոց Ցեղասպանությունը, որի չփարատվող ցավը խորանում է այդ սոսկալի ոճրագործությունը կասկածի տակ դնելու կամ ժխտելու դատապարտելի փորձերով և աշխարհում տեղ գտնող նոր ցեղասպան գործողություններով։ Ոճրագործ այդ դրսևորումներից էր վերջերս մեր ժողովրդի նկատմամբ իրականացված եղեռնագործությունը՝ Արցախի բռնազավթումը և արցախահայության բռնի տեղահանությունը հայրենի հողից։
Մենք, սիրելի ժողովուրդ հայոց, Տիրոջ Հարության շնորհի ժառանգորդներն ենք և այդ անխախտ հավատով ի զորու ենք մեր տառապանքներն ու կորուստները վերափոխելու ազգային վերածննդի՝ հավատարիմ մնալով տերունավանդ պատգամներին, անսակարկ սեր ու նվիրում դրսևորելով մեր ժողովրդի ու հայրենիքի հանդեպ։ Հայրապետական Մեր հորդորն է՝ ազգի շահը վեր դասել անձնական ու խմբային նկրտումներից, պարտադրվող հայրենավնաս քայլերից։ Մերժենք մեր կյանքից կեղծիքն ու սուտը, իսպառ հեռու վանենք ազգակործան բարքերն ու արարքները, մեր անցյալը, պատմական հիշողությունները նսեմացնող ու արժեզրկող, մեր ապագան վտանգող խոսքերն ու գործերը։ Համախմբվենք մեր հավատքի, ինքնության, արժեքների, պատմության, մեր պետության և ապագայի համընդհանուր տեսլականի, այն ամենի շուրջ, ինչը նվիրական է, ինչը միավորում է մեզ ամենքիս որպես ազգ ի Հայաստան և ի սփյուռս։ Միաբանությունն է մեր ազգի հզորացման և արժանապատիվ կյանքի վերականգնման ամուր և հուսալի հիմքը։ Արդ, լինենք միաբան ու միասնական՝ համախոհությամբ և մեր ողջ ներուժի գործադրումով դիմագրավելու մեզ պատուհասած փորձությունները։ Ողբերգություններն ու դժվարությունները կդադարեն, եթե ապրենք հավիտենական կյանքի համար, ամենուր Փրկչի օրինակով խավարի մեջ լինենք լույսի ջահակիրներ, լինենք մարտիկներ ընդդեմ անարդարության ու չարիքի։ Մեր ազգի ու հայրենիքի վերհառնումը նաև իրական դարձնենք նոր զավակների ծննդով և մատաղ սերնդի արժանավոր կրթությամբ ու դաստիարակությամբ՝ ապահովելով հայության հարատև ընթացքը դեպի գալիքի հուսառատ հորիզոններ։ Մեր ժողովուրդը, որ Փրկչին ապավինած ավերներ ու նախճիրներ է հաղթահարել, չի կարող այսօր հանձնվել ու տրվել մահին, այլ պիտի լինի կրողը հարության հույսի ու շնորհի՝ աննկուն ոգով և անխախտ հավատով միշտ ազդարարելով. «Քրիստոս յարեաւ ի մեռելոց»։
Քրիստոսի Հարության կենսապարգև այս ավետիսով Մեր ողջույնն ենք բերում մեր Սուրբ Եկեղեցու Նվիրապետական Աթոռների գահակալներին՝ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսին, Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարք Ամենապատիվ Տ. Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանին, Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարք Ամենապատիվ Տ. Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանին, քույր Եկեղեցիների Պետերին՝ մաղթելով գահակալության արդյունավոր, արևշատ տարիներ։ Հայրապետական Մեր օրհնությունն ու բարեմաղթանքներն ենք հղում նաև մեր Սուրբ Եկեղեցու ողջ հոգևոր դասին և համայն հավատավոր Մեր ժողովրդին։ Տիրոջ սերը, օգնականությունն ու ողորմությունը թող պահապան լինեն ազգիս ու հայրենյաց:
Սուրբ Հարության այս լուսաշող առավոտ, սիրելի բարեպաշտ ժողովուրդ, աղոթենք միասին առ Հարուցյալ Քրիստոս՝ աշխարհի, մեր ժողովրդի և հայրենիքի խաղաղության, ապահովության ու անվտանգության համար։ Մեր հայցն է, որ Հարության կենսանորոգ շնորհները վերափոխեն մարդկության կյանքը բարությամբ, արդարությամբ ու համերաշխությամբ։ Թող աստվածային երկնառաք պարգևներով գոտեպնդվի մեր ազգը, հաղթահարի առկա բոլոր նեղություններն ու դժվարությունները և կերտի նորանոր նշանակալի ձեռքբերումներ՝ ի զորացում և ի փառս մեր հայրենիքի և ի հավետ պայծառություն համայն հայության այսօր և միշտ և հավիտյանս. ամեն։

Будем же факелоносцами света во тьме, следуя примеру Спасителя повсюду. Послание Католикоса Гарегина II по случаю праздника Святого Воскресения
Первоиерарх Армянской Апостольской Святой Церкви  Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин II направил послание по случаю праздника Воскресения Иисуса Христа, отметив, что «трагедии и трудности прекратятся, если мы будем жить для вечной жизни, если мы будем следовать примеру Спасителя повсюду, если мы будем нести свет во тьме, если мы будем воинами, идущими против несправедливости и зла».
Как сообщили Арменпресс из Первопрестольного Святого Эчмиадзина, Его Святейшество Патриарх выступил с проповедью во время Святой и Бессмертной Литургии, совершенной в Первопрестольном Святом Эчмиадзине:
«Во имя Отца и Сына и Святого Духа, аминь!
«Христос воскрес из мертвых!
Благословенно Воскресение Христово!»
Возлюбленный благоверный народ в Армении и диаспоре!
С восторженным благовестием Святого Воскресения Христова и с испрашиванием божественных даров, приносим всем вам Нашу Патриаршую любовь, благословение и добропожелания.
Праздник Святого Воскресения Спасителя — это провозглашение победы жизни над смертью, победа, ради которой Сын Божий пожертвовал Собою, победа, которая стала ярким свидетельством божественной любви к человечеству. Наш Господь был гоним, подвергнут пыткам, распят и вкусил смерть. Перед печальной реальностью самопожертвования Сына Божьего, как свидетельствуют евангелисты, ученики и последователи Господа были охвачены разочарованием и отчаянием.
Однако прозвучавшее из пустого гроба Христова ангельское благовестие Святого Воскресения: «Его нет здесь: Он воскрес» (Лк. 24.6) стало вечно сияющей надеждой, силой и вдохновением посреди тревоги от мнимой победы смерти. Это радостное благовестие поистине является победной песнью спасительной миссии Христа.
Господь наш Иисус Христос Своим чудесным Воскресением освободил жизнь от уз смерти, принес миру свет спасения и сделал верующих в Него наследниками вечной жизни и Царствия Небесного, согласно Его животворящему обетованию: «Верующий в Меня, если и умрет, оживет» (Ин. 11:25). Искупительная миссия Господа стала борьбой Добра против зла, Света против тьмы, Жизни против смерти, которая увенчалась славной победой Воскресения. «Смерть! где твоя победа? ад! где твое жало?» (1 Кор. 15.55), - с воодушевлением восклицает апостол. С Воскресением Сына Божьего перед миром открывается путь вечности и спасения, и земная реальность расширяется от конечного до бесконечного, до небесного.
Дорогие благоверные чада, Святым Воскресением Христовым, воистину преображается история человечества, раскрывается смысл жизни. Благодать воскресения дарует спасение за добрую, праведную и благоверную жизнь, последователей Господних удостаивает божественных обильных благословений и благ, делает их сорадующимися небесным обитателям и сопричастниками вечного блаженства непреходящей радости. Однако злое и греховное житие, противоречащее спасительной воле Господней, есть осуждение и вечное наказание в бесконечных муках.
Сегодня, к сожалению, мы являемся свидетелями пагубных проявлений в разных уголках мира, где свирепствуют несправедливость, ненависть и враждебность. Война и разрушения, смерть и голод сеют ужасающие бедствия, калечат человеческие жизни, обрекают на нищету многие тысячи семей. В водовороте политических, экономических и военных конфликтов попираются права наций и государств, игнорируются ценности совести и морали, уничтожается духовное и культурное наследие человечества. Страдающее в этих бурных ситуациях человечество жаждет мира, мечтает о прекращении бедствий и насилия, желает солидарности и счастья.
В условиях нынешних тревожных геополитических развитий наша национальная и отечественная жизнь также сталкивается с серьезнейшими проблемами. Сложная ситуация, вызванная вызовами в сфере безопасности, еще больше отягощается внутренними разногласиями и новыми кризисными ситуациями. Вызывают беспокойство также непрекращающиеся в нашей реальности неприемлемые действия и кампании, направленные против нашей национальной и христианской идентичности и прошлого. Геноцид армян, совершенный в Османской империи 110 лет назад, в начале ХХ века, продолжает оставаться открытой раной в нашей коллективной памяти, неутолимая боль от которой усугубляется предосудительными попытками подвергнуть сомнению или отрицать это ужасное злодеяние, а также имеющими место в мире новыми актами геноцида. Одним из таких преступных проявлений стал недавний геноцид, совершенный против нашего народа: оккупация Арцаха и насильственная депортация арцахских армян со своей родины.
Мы, возлюбленный армянский народ, являемся наследниками благодати Воскресения Господня, и с этой несокрушимой верой мы способны обратить наши страдания и потери в национальное возрождение, оставаясь верными заповеданным Богом заветам, проявляя непоколебимую любовь и преданность нашему народу и Родине. Наш Патриарший призыв — ставить интересы нации выше личных и групповых стремлений, наносящих ущерб Родине навязанных шагов. Отвергнем из нашей жизни ложь и фальшь, полностью изгоним пагубные для нации нравы и действия, слова и деяния, которые принижают и обесценивают наше прошлое и историческую память, подвергают опасности наше будущее. Объединимся вокруг нашей веры, идентичности, ценностей, истории, нашего государства и нашего общего видения будущего, всего того, что нам дорого, всего того, что объединяет всех нас как нацию в Армении и в диаспоре. Единство — прочная и надежная основа усиления нашей нации и восстановления достойной жизни. Так будем едины и сплочены, дабы в единомыслии, используя весь наш потенциал, противостоять выпавшим на нашу долю испытаниям. Трагедии и трудности прекратятся, если будем жить ради вечного бытия, повсюду, следуя примеру Спасителя, станем нести свет во тьме, станем воинами против несправедливости и зла. Возрождение нашей нации и родины сделаем реальностью, в том числе посредством рождения новых чад, достойного образования и воспитания молодого поколения, обеспечив долговечное шествие армянского народа к полным надежд горизонтам грядущего. Наш народ, преодолевший разорения и резню в уповании на Спасителя, не может сегодня сдаться и поддаться смерти, но должен быть носителем надежды и благодати Воскресения, всегда провозглашая с непоколебимым духом и незыблемой верой: «Христос воскрес из мертвых».
С этим животворным благовестием Святого Воскресения шлем Наши приветствия главам иерархических престолов нашей Святой Церкви: Католикосу Великого Дома Киликийского Его Святейшеству Араму Первому, Блаженнейшему Армянскому Патриарху Иерусалима Архиепископу Нурхану Манукяну, Блаженнейшему Патриарху Константинопольскому Архиепископу Сааку Машаляну, предстоятелям сестринских Церквей, желая долгие лета плодотворного Архипастырского служения. Шлем Наше Патриаршее благословение и добропожелания духовенству нашей Святой Церкви и всему Нашему верующему народу. Пусть любовь, помощь и милость Господня хранят нашу нацию и наше Отечество.
В это светлое утро Святого Воскресения, дорогой благочестивый народ, помолимся вместе Воскресшему Христу о мире, благополучии и безопасности мира, нашего народа и нашей родины. Наша молитва, чтобы жизнеобновляющая благодать Воскресения преобразила жизнь человечества добротой, справедливостью и солидарностью. Пусть наш народ ободрится ниспосланными с небес дарами, преодолеет все нынешние лишения и трудности и сотворит новые значимые достижения во славу нашей родины и ради вечного процветания всего армянского народа ныне и присно и во веки веков. Аминь.