Չինաստանի վարչապետը արտահանողներին կոչ է արել դիվերսիֆիկացնել շուկաները
Չինաստանի վարչապետ Լի Ցյանը արտահանողներին կոչ է արել միավորել և դիվերսիֆիկացնել շուկաները՝ արտաքին միջավայրի խորը փոփոխությունների պայմաններում։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Լի Ցյանը այցելել է Պեկինի Սիդան թաղամասի խոշոր միջազգային առևտրի կենտրոն և զրուցել տեքստիլ, թեթև արդյունաբերության և սննդի բաժինների մենեջերների և վաճառողների հետ՝ հետաքրքրվելով արտահանման և ներքին սպառման իրավիճակի մասին:
«Արտաքին միջավայրը ներկայումս խորը փոփոխություններ է կրում, ինչը բացասաբար է անդրադառնում մեր արտաքին առևտրի և արտահանման վրա։Բոլորը պետք է համախմբվեն, նախաձեռնող լինեն, հաղթահարեն դժվարությունները և համարձակորեն առաջ շարժվեն, ակտիվորեն զարգացնեն և դիվերսիֆիկացնեն շուկաները, ներդնեն նոր առևտրային ուղիներ և ջանքեր գործադրեն արտաքին առևտրի հիմնարար սկզբունքները կայունացնելու համար», - ասել է Լի Ցյանը:
Նա մատնանշել է քաղաքական տարբեր միջոցառումների լիարժեք օգտագործման և արդյունավետ կիրառման, ներքին և միջազգային չափանիշների ներդաշնակեցման, արտահանման բարձրորակ արտադրանքի առաջմղման հարթակներ ստեղծելու անհրաժեշտությունը։

Премьер Госсовета КНР призвал экспортеров диверсифицировать рынки
Премьер Госсовета КНР Ли Цян призвал экспортеров сплотиться и диверсифицировать рынки в условиях "глубоких изменений внешней среды", передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости.
Как сообщает агентство Цайлянь, Ли Цян во вторник посетил крупный международный торговый комплекс Joy City, расположенный в пекинском районе Сидань, и пообщался с руководителями и продавцами отделов текстиля, товаров легкой промышленности и продуктов питания, спросив у них о ситуации с экспортом и внутренним потреблением.
"Сейчас внешняя среда претерпевает глубокие изменения, что оказывает негативное влияние на нашу внешнюю торговлю и экспорт. Всем нужно сплотиться, проявлять инициативу, преодолевать трудности и смело двигаться вперед, активно осваивать и диверсифицировать рынки, внедрять новые торговые каналы и прилагать усилия для стабилизации базовых основ внешней торговли", - сказал Ли Цян.
Он также указал на необходимость в полной мере использовать и эффективно применять различные политические меры, обеспечить согласование внутренних и международных стандартов, создать платформы для продвижения качественной экспортной продукции на внутренний рынок.