Արաղչին հայտարարել է, որ Իրանի միջուկային խնդիրը հնարավոր չէ լուծել ռազմական ճանապարհով
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին նախազգուշացրել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից ռազմական մեթոդներն ու հարվածներ հասցնելու սպառնալիքները չեն կարող լուծել Իրանի միջուկային խնդիրը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախարարը գրել է X սոցիալական հարթակում:
«Բոլորին պետք է պարզ լինի, որ, ըստ էության, գոյություն չունի այնպիսի հասկացություն, ինչպիսին «ռազմական տարբերակն» է, չխոսենք արդեն «ռազմական լուծման» մասին», - գրել է դիվանագետը:
Նա հիշեցրել է, որ «աղետալի անհաջողությունները մեր տարածաշրջանում, որոնք ԱՄՆ-ի նախորդ վարչակազմերի համար կազմել են ավելի քան 7 տրիլիոն դոլար, բավարար ապացույց են»։
Արաղչին ընդգծել է, որ դիվանագիտական ​​փոխգործակցությունն անցյալում աշխատել է և «դեռ կարող է աշխատել հիմա»:
«ԱՄՆ նախագահին, գուցե, դուր չի գալիս 2015 թվականի միջուկային համաձայնագիրը։ Բայց այն պարունակում է մեկ կարևոր պարտավորություն Իրանի կողմից, որը դեռ մնում է, և որից նույնիսկ ԱՄՆ-ն, որը դուրս է եկել համաձայնագրից, օգուտ է քաղել. Իրանը վերահաստատում է, որ ոչ մի պարագայում երբեք չի ձգտի, չի մշակի կամ ձեռք չի բերի որևէ միջուկային զենք», - նշել է Արաղչին։
Նա հավելել է, որ իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) ստորագրումից տասի տարի անց և դրանից ԱՄՆ-ի դուրս գալուց յոթ տարի անց Վաշինգտոնը «ոչ մի հատիկ ապացույց չունի», որ Թեհրանը խախտել է իր այդ պարտավորությունը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Իրանին սպառնացել էր ռմբակոծությամբ և երկրորդային մաքսատուրքերով, եթե Թեհրանը Վաշինգտոնի հետ համաձայնագիր չկնքի իր միջուկային ծրագրի շուրջ։
Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին, պատասխանելով Թրամփի սպառնալիքներին, նշել էր, որ չի հավատում ԱՄՆ ռազմական միջամտության հնարավորությանը, բայց եթե Վաշինգտոնը փորձի խռովություն հրահրել իսլամական հանրապետությունում, ապա կոշտ պատասխան կստանա։
Թրամփի առաջին նախագահության ժամանակ ԱՄՆ-ն դուրս եկավ ԳՀՀԾ-ից և վերականգնեց պատժամիջոցները Թեհրանի նկատմամբ։ Դրան ի պատասխան՝ Իրանը դադարեցրեց համաձայնագրի պայմանների մի մասի կատարումը։

Арагчи заявил, что ядерную проблему Ирана невозможно решить военным путем
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи предупредил, что военные методы и угрозы о нанесении ударов со стороны президента США Дональда Трампа не могут решить ядерную проблему Ирана. Как сообщает Арменпресс, об этом иранский министр написал в социальной сети X.
«Всем должно быть ясно, что по определению не существует такого понятия, как «военный вариант», не говоря уже о «военном решении», - написал дипломат.
Он напомнил, что «катастрофические неудачи в нашем регионе, которые стоили предыдущим администрациям США более $7 трлн, являются достаточным доказательством».
Аракчи подчеркнул: «Дипломатическое взаимодействие срабатывало в прошлом и может работать до сих пор».
«Президенту США, возможно, не нравится ядерное соглашение 2015 года. Но оно содержит одно важное обязательство со стороны Ирана, которое остается, и от которого выиграли даже США, вышедшие из соглашения: «Иран подтверждает, что ни при каких обстоятельствах он не будет искать, разрабатывать или приобретать какое-либо ядерное оружие», - сказал Арагчи.
Он добавил, что через десять лет после подписания Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе и через семь лет после выхода США из него у Вашингтона «нет ни малейшего доказательства» того, что Тегеран нарушил свои обязательства.
Ранее президент США Дональд Трамп пригрозил Ирану бомбардировами и вторичными пошлинами, если Тегеран не достигнет с Вашингтоном соглашения по иранской ядерной программе.
Верховный лидер Ирана Али Хаменеи, отвечая на угрозы Трампа, заявил, что не верит в возможность военного вмешательства США, но если Вашингтон попытается спровоцировать беспорядки в Исламской республике, то получит жёсткий ответ.
Во время первого президентства Трампа США вышли из СВПД и восстановили санкции против Тегерана. В ответ Иран прекратил выполнять часть условий соглашения.