ՀՀ նախագահը և Չեռնոգորիայի նորանշանակ դեսպանը քննարկել են հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության խթանման հնարավորությունները
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Չեռնոգորիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Բորյանկա Սիմիչևիչը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, նախագահը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին և հույս հայտնել, որ վերջինիս աշխատանքի շնորհիվ երկու երկրների միջև համագործակցությունն ավելի կընդլայնվի՝ ընդգրկելով նոր ոլորտներ:
«Չեռնոգորիայի հետ հարաբերություններն առանձնահատուկ նշանակություն ունեն մեզ համար՝ նաև պայմանավորված պատմական անցյալով: Միևնույն ժամանակ, մեր երկրների միջև առկա է համագործակցության չիրացված զգալի ներուժ»,- իր խոսքում մասնավորապես ասել է նախագահը:
Ըստ աղբյուրի՝ դեսպան Սիմիչևիչը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար: «Լիովին համաձայն եմ Ձեզ հետ. մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր մենք նվիրված աշխատել ենք՝ ընդլայնելու համար մեր համագործակցությունը, և որոշակի նշանակալի քայլեր ենք կատարել այդ ուղղությամբ, սակայն դեռևս կա մեր համագործակցության շրջանակը առավել ընդլայնելու բավական չօգտագործված ներուժ»,- նշել է դեսպանը և վստահեցրել, որ կներդնի բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության խթանման հնարավորությունները: Երկու երկրների հարաբերությունների սերտացման տեսանկյունից կարևորվել են ինչպես բարձր մակարդակի փոխայցելությունների ակտիվացումը, այնպես էլ խորհրդարանական դիվանագիտության առաջմղման ուղղությամբ ջանքերի ներդրումը:
Նշվում է, որ կողմերը երկուստեք ընդգծել են կրթության, տուրիզմի, բարձր տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներում առկա փոխգործակցային ներուժի կյանքի կոչման ուղղությամբ քայլերի նախաձեռնման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային առկա իրադրության և զարգացումների վերաբերյալ: Այս համատեքստում Հանրապետության նախագահն առանձնահատուկ ընդգծել է վերջնական խաղաղության հաստատման ուղղությամբ հայաստանյան կողմի սկզբունքային դիրքորոշման առկայությունը:

Президент Армении и новоназначенный посол Черногории обсудили возможности развития сотрудничества в представляющих интерес сферах
Чрезвычайный и Полномочный посол Черногории в Армении Борьянка Симичевич вручила верительные грамоты президенту Республики Армении Ваагну Хачатуряну.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Ваагн Хачатурян поздравил новоназначенного посла и выразил надежду, что благодаря ее работе сотрудничество между двумя странами будет и впредь расширяться, охватывая новые сферы.
«Отношения с Черногорией имеют для нас особое значение, в том числе и в силу исторического прошлого. В то же время существует значительный нереализованный потенциал сотрудничества между нашими странами», — отметил президент.
Посол Симичевич выразила благодарность за прием.
«Я полностью с Вами согласна: с момента установления дипломатических отношений между нашими странами мы усердно работали над расширением нашего сотрудничества и предприняли ряд существенных шагов в этом направлении, но все еще остается значительный неиспользованный потенциал для дальнейшего расширения сферы нашего сотрудничества», — отметила посол и заверила, что приложит все необходимые усилия.
В ходе встречи были обсуждены возможности развития сотрудничества в представляющих взаимный интерес сферах. В контексте укрепления отношений между двумя странами была подчеркнута важность как активизации взаимных визитов на высоком уровне, так и приложения усилий по продвижению парламентской дипломатии.
Стороны подчеркнули необходимость инициирования шагов по реализации имеющегося потенциала сотрудничества в сфере образования, туризма, высоких технологий и в других отраслях.
Состоялся обмен мнениями о текущей ситуации и развитиях в регионе. В этом контексте президент подчеркнул принципиальную позицию армянской стороны по установлению окончательного мира.