ՀՀ նախագահը և Հունաստանի դեսպանը քննարկել են համագործակցության լայն օրակարգի հարցեր
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Հունաստանի Անկախության օրվա կապակցությամբ ընդունել է Հայաստանում Հունաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Խրիստոս Սոֆիանոպուլոսին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, ողջունելով հյուրին, նախագահը՝ ի դեմս դեսպանի, շնորհավորել է Հունաստանի ղեկավարությանը և ժողովրդին ազգային տոնի կապակցությամբ:
«Հունաստանի հետ հարաբերություններն առանձնակի նշանակություն ունեն մեր ժողովրդի համար: Հայաստանը բարձր է գնահատում պատմականորեն սերտ հարաբերությունները Հունաստանի հետ՝ որոնց ակունքները վաղեմի են և ամուր՝ հիմնված փոխադարձ խոր համակրանքի, աջակցության և համերաշխության վրա»,- ասել է նախագահը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ դեսպան Խրիստոս Սոֆիանոպուլոսը նշել է. «Ինձ համար մեծ պատիվ է այստեղ գտնվել: Հայաստանը մեր երկրի բարեկամն է, որի հետ հարաբերությունները ձգվում են մինչև դարերի խորքը: Մեր երկկողմ հարաբերություններն այսօր ավելի են զարգանում և խորանում»:
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև համագործակցության լայն օրակարգին վերաբերող հարցեր: Կարևորվել են քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, ռազմական, բարձր տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներում առկա փոխգործակցային ներուժի լիարժեք իրագործման ուղղությամբ արվող քայլերը:
Անդրադարձ է կատարվել, մասնավորապես, կրթության, ինչպես նաև սպայական կրթության ոլորտներում առկա լավագույն փորձի փոխանակման հետագա խթանման հեռանկարներին:
Նշվում է, որ զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Հունաստանի միջև ինչպես երկկողմ, այնպես էլ Եվրամիության շրջանակներում և միջազգային այլ հարթակներում առկա սերտ համագործակցության ընդլայնման, այդ թվում՝ Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ ձևաչափի ներուժի ամբողջական կյանքի կոչման հնարավորությունների վերաբերյալ:

Президент Армении и посол Греции обсудили повестку двустороннего сотрудничества
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Греции в Армении Христоса Софианопулоса по случаю Дня независимости Греческой Республики.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, приветствуя гостя, Ваагн Хачатурян поздравил в лице посла руководство и народ Греции с национальным праздником.
«Отношения с Грецией имеют особое значение для нашего народа. Армения высоко ценит основанные на глубокой взаимной симпатии, поддержке и солидарности исторически близкие отношения с Грецией, истоки которых древние и крепкие», — сказал президент.
Выразив благодарность за прием, посол Христос Софианопулос отметил: «Для меня большая честь находиться здесь. Армения — друг нашей страны, отношения с которой уходят корнями вглубь веков. Сегодня наши двусторонние отношения развиваются и углубляются».
В ходе встречи были обсуждены вопросы широкой повестки сотрудничества двух стран. Были отмечены шаги по полной реализации имеющегося потенциала сотрудничества в политической, экономической, культурной, военной, высокотехнологичной и в других сферах.
Были затронуты перспективы дальнейшего развития обмена передовым опытом в сфере образования, а также подготовки офицеров.
Состоялся обмен мнениями о возможностях расширения тесного сотрудничества между Арменией и Грецией как на двусторонней основе, так и в рамках ЕС и других международных площадок, включая полную реализацию потенциала трехстороннего формата Армения-Греция-Кипр.