Ես զգացի խաղաղության, կայունության ու բարեկեցության հանդեպ սյունեցիների տածած հույսը. ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանն այցելել է Սյունիք
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը մարտի 25-26-ին այցելել է Սյունիքի մարզ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է դեսպանության տարածած հաղորդագրությունից, այցի ընթացքում դեսպանը Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանի, Տեղ համայնքի ղեկավար Դավիթ Ղուլունցի և տեղացիների հետ քննարկել է տնտեսական և մարզային նշանակության հարցեր, ընդգծել է ԱՄՆ շարունակական աջակցությունը խաղաղությանը, ընդհանուր տնտեսական բարգավաճման ապահովմանն ու մշակութային ժառանգության պահպանությանը։
«Սյունիքի ճանապարհին՝ Արարատի մարզում, դեսպանն այցելել է նորաբաց «Ջի Թի Բի Սթիլ» գործարան, որը հանդիսանում է խոշոր ամերիկյան ներդրում Հայաստանում և որի գործունեությունը երկուստեք շահեկան է մեր երկրների համար։ Սյունիքի մարզում նա այցելել է նաև «Կոնտուր Գլոբալ հիդրոկասկադ», որը մեկ այլ խոշոր ամերիկյան ներդրում է Հայաստանում։ Կոնտուր Գլոբալ ընկերությունը վերազինել է 55 տարվա պատմություն ունեցող համալիրն ամերիկյան տեխնոլոգիաներով՝ ապահովելու հուսալի էներգամատակարարում՝ միաժամանակ ստեղծելով աշխատատեղեր ամերիկացիների և տեղացիների համար»,- նշված է տարածված հաղորդագրության մեջ:
ԱՄՆ դեսպանն այցելել է նաև Սուրբ Հռիփսիմեի պատմական եկեղեցին, որտեղ ընդգծել է ամենուր Հայաստանի մշակութային ու կրոնական ժառանգությունը պահպանելու կարևորությունը։
Գորիսում դեսպանը հանդիպել է Եվրամիության դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչներին՝ անվտանգային իրավիճակի մասին հստակ գնահատականներ լսելու համար։ Այցի ընթացքում Քրիստինա Քվինը զրուցել է նաև համայնքային առաջնորդների, բնակիչների հետ՝ վերահաստատելով ԱՄՆ աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանը։
«Խոսելով սյունեցիների հետ՝ ես զգացի խաղաղության, կայունության ու բարեկեցության հանդեպ նրանց տածած հույսը։ Ես ամեն ինչ կանեմ մեր երկու երկրների հարաբերություններն առավել ամրապնդելու համար», - ասել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանը՝ ողջունելով խաղաղության համաձայնագրի ուղղությամբ վերջին շրջանի առաջընթացն ու ընդգծելով, որ շրջադարձային պահ է եկել՝ մի կողմ թողնելու տասնամյակներ տևած հակամարտությունը և աշխատելու Հարավային Կովկասում տևական անվտանգություն ու տնտեսական բարգավաճում ապահովելու շուրջ։

U.S. reiterates support for Armenian territorial integrity, peace process with Azerbaijan
U.S. Ambassador to Armenia Kristina Kvien has concluded her visit to the Syunik region, where she emphasized the United States’ continued support for peace, greater shared economic prosperity, and preservation of cultural heritage, the U.S. embassy said in a press release.
During her March 25-26 visit, Ambassador Kvien discussed economic and regional issues with Syunik Governor Robert Ghukasyan, Tegh Community Head Davit Ghulunts, and other members of local community, the embassy said.
"On her way to Syunik, the Ambassador stopped at the newly-opened GTB Steel Plant in Ararat region, a major U.S. investment that will benefit both our countries.  In Syunik, she toured the ContourGlobal Hydro Cascade, another top U.S. investment in Armenia. ContourGlobal has updated the 55-year-old complex with U.S. technology to provide reliable energy to the region while supporting U.S. and local jobs. Ambassador Kvien also visited the historic Saint Hripsime Church, where she underscored the importance of preserving Armenia’s cultural and religious heritage everywhere. In Goris, she met European Union Mission in Armenia (EUMA) representatives to gain a clearer understanding of the current security situation.  Throughout her visit, Ambassador Kvien engaged with local community leaders and residents, reaffirming the United States’ support for Armenia’s territorial integrity and peace between Armenia and Azerbaijan," the embassy said.
“Talking with people of Syunik, I have heard their hope for peace, stability, and prosperity. I look forward to further strengthening the relationship between our countries,’” said Ambassador Kvien. She welcomed the recent progress toward the peace agreement, emphasizing that this is the pivotal moment to move beyond decades of conflict and work to ensure lasting security and economic prosperity in the South Caucasus.