Ամերիկացի իրավաբանները փորձում են խուսափել Թրամփի դեմ գործերում ներգրավվելուց
ԱՄՆ-ի իրավաբանական ընկերությունները փորձում են խուսափել նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի որոշումները վիճարկող գործերին մասնակցելուց՝ վախենալով իշխանությունների հետապնդումից։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Washingon Post պարբերականը։
Տեղեկատվության համաձայն՝ Թրամփը մեծացնում է ճնշումը փաստաբանների վրա, ովքեր փորձում են դատարանում վիճարկել իր վարչակազմի որոշումները։ Թրամփը գլխավոր դատախազ Պամելա Բոնդիին խորհուրդ է տվել չեղյալ համարել փաստաբանների վկայականները կամ դադարեցնել դաշնային պայմանագրերը իրավաբանական ընկերությունների հետ, եթե նա համարի, որ Սպիտակ տան դեմ նրանց հայցերը անհեթեթ կամ վրդովեցուցիչ են։
«Բայդենի ժամանակաշրջանի պաշտոնյաներն իրենց հերթին ասել են, որ դժվարություններ ունեն իրենց պաշտպանելու պատրաստ փաստաբաններ գտնելու հարցում: Նրանք ասում են, որ լավ իրավաբանական ընկերությունները, որոնք ժամանակին կաջակցեին իրենց, այժմ հեռու են մնում իրենցից»,- գրել է պարբերականը:

Юристы в США стараются избегать участия в делах против Трампа: Washingon Post
Юридические фирмы в США стараются избегать участия в делах, оспаривающих решения администрации президента Дональда Трампа, опасаясь преследования со стороны властей. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщает издание Washingon Post.
Ранее телеканал NBC со ссылкой на экспертов и бывших сотрудников минюста США сообщил, что Трамп усиливает давление на юристов, которые пытаются оспорить в суде решения его администрации. Трамп предписал генеральному прокурору Памеле Бонди рекомендовать отзывы допусков к секретной информации у адвокатов или расторгать федеральные контракты с юридическими фирмами, если она сочтет их иски против Белого дома "необоснованными" или "досадными".
"Чиновники эпохи (экс-президента Джо - ред.) Байдена заявили, что у них возникли проблемы с поиском адвокатов, готовых их защищать. Волонтеры и небольшие некоммерческие организации, составляющие наземные войска юридического сопротивления действиям администрации Трампа, говорят, что хорошо обеспеченные юридические фирмы, которые когда-то поддержали бы их, теперь держатся подальше", - пишет издание.