Վերլուծաբանը ցանկալի է համարում համաձայնագրի շուտափույթ ստորագրումը, սակայն նշում՝ Բաքուն այս պահին դրան չի գնա
Հասարակական գործիչ, վերլուծաբան Հովսեփ Խուրշուդյանը կարծում է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև արդեն համաձայնեցված խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը կախված չէ միայն հայկական կողմից ու թեև ցանկալի է, որ պայմանագիրը հնարավորինս շուտ կնքվի, սակայն Ադրբեջանն, այդուհանդերձ, չի պատրաստվում այն ստորագրել։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հովսեփ Խուրշուդյանն անդրադարձավ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման հեռանկարին և այդ հանգամանքով պայմանավորված իրողություններին։
«Ադրբեջանն ի սկզբանե չէր նախատեսում պայմանագրի ստորագրում։ Առանձին կետերի վերաբերյալ Հայաստանին առաջադրվում էին ոչ բանական, որևէ հիմնավորում չունեցող պահանջներ, որոնց հայկական կողմն ուղղակի չէր կարող համաձայնել, և այն, որ Հայաստանն ի վերջո տվեց իր համաձայնությունը, մի կողմից անակնկալի է բերել Իլհամ Ալիևի ռեժիմին, սակայն մյուս կողմից որևէ կերպ չի փոխում ադրբեջանական կողմի մտադրությունը, որն է գործընթացի ձգձգումը, միաժամանակ խաղաղության շուրջ որևէ բանակցություն վարելու վերաբերյալ իմիտացիայի ստեղծմամբ։ Դա արվում է մի նպատակով, որպեսզի աշխարհաքաղաքական հարմար պահի Հայաստանի դեմ ագրեսիա իրականացի», - նշեց Խուրշուդյանը։
Նրա կարծիքով՝ Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագիրը կստորագրի միայն արտաքին հուժկու ճնշումների ներքո, երբ զգա, որ չստորագրելն ավելի ծանր կնստի իր վրա և մեծ վնասներ կարող է բերել, քան այն հույսերը, որ մի օր կարողանալու են ուժային մեթոդներով Հայաստանի տարածքներից նորանոր կտորներ կամ «միջանցք» պոկել։
«Ստեղծված իրավիճակում Հայաստանը պետք է ավելի ակտիվորեն աշխատի արևմտյան գործընկերների՝ ԱՄՆ-ի ու ԵՄ-ի հետ, արագացնի իր ինտեգրումը եվրաատլանտյան անվտանգային համակարգերին։ Տվյալ դեպքում անհրաժեշտ է, որ եվրոպական անվտանգային նոր ձևավորվող ձևաչափերում Հայաստանն անպայման ներգրավվի։ Դա մեզ համար կլինի շատ արդյունավետ, ինչի արդյունքում Ադրբեջանը զերծ կմնա հետագա էսկալացիաներից՝ հասկանալով, որ այդ դեպքում կարող է խնդիրներ ունենալ ավելի մեծ անվտանգային համակարգի հետ»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Վերլուծաբանի դիտարկմամբ՝ Հայաստանում ձևավորված նախկին անվտանգային համակարգը չի գործում, դաշնակից Ռուսաստանն էլ չի կատարել իր պայմանագրային դաշնակցային պարտավորությունները, իսկ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունն այլևս առոչինչ է, քանի որ դրա բոլոր կետերը խախտվել են Ադրբեջանի և Ռուսաստանի կողմից։ Խուրշուդյանի կարծիքով՝ իրենից խոշոր երկրներով շրջապատված Հայաստանն իր անվտանգությունը միայնակ ապահովելու մեծ հնարավորություններ չունի, հետևաբար միակ տարբերակը մնում է Արևմուտքի, մասնավորապես՝ Եվրամիության հետ սերտ ինտեգրումը։
«Ազգային ժողովում սպասվում է կարևոր քվեարկություն, որով, ըստ էության, համապատասխան հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ստացած օրինագիծը երկրորդ ընթերցմամբ կընդունվի։ Ես նկատի ունեմ «ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթաց սկսելու մասին» օրինագիծը, որը ստացել է հանրության հավանությունը 60 հազար ստորագրություններով, ինչն իր բնույթով քաղաքացիական նախաձեռնություն էր։ Դա խոսում է այն մասին, որ Հայաստանի իշխանությունները ևս հասկանում են դրա կարևորությունը, և այստեղ կա հանրային լայն համախոհություն»,- ասաց Խուրշուդյանը։
Վերադառնալով զրույցի բուն թեմային՝ վերլուծաբանը պնդեց, որ այս պահին Ադրբեջանին հնարավոր չէ որևէ կերպ բերել կառուցողական դաշտ դիվանագիտական բելետրիստիկայի ոճով, երբ դիվանագիտությունը վարվում է ողջույնների, նամակների և հորդորների միջոցով։
«Միայն կոնկրետ ճնշումները կարող են դեր խաղալ այդ ուղղությամբ, այդ թվում՝ պատժամիջոցները, որոնք վաղուց պետք էր կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ՝ սկսած այն պահից, երբ ադրբեջանական կողմը դիմեց ռազմական ագրեսիայի՝ 2016 եւ 2020 թվերին խախտելով մադրիդյան պայմանավորվածությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, և հետո էթնիկ զտում իրականացրեց Լեռնային Ղարաբաղում՝ բռնագաղթեցնելով տեղի ամբողջ հայ բնակչությանը։ Դրանից հետո, բացի Ադրբեջանին Եվրախորհրդից վտարելուց, պետք էր կիրառել ավելի առարկայական տնտեսական պատժամիջոցներ, ինչպիսիք, օրինակ, կիրառվեցին Ռուսաստանի դեմ։ Ցավոք, դա տեղի չի ունենում, ինչը թևավորում է Ադրբեջանին և նրան հույս է տալիս, որ կարող է հետագայում նույնպես շարունակել իր ապակառուցողական և ռազմատենչ քաղաքականությունը տարածաշրջանում»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Խուրշուդյանը հավելեց, որ նույնիսկ խաղաղության պայմանագրի 17 կետերի շուրջ համաձայնության գալու առթիվ միջազգային հանրության կողմից հնչած շնորհավորանքների ֆոնին Ադրբեջանը գրեթե ամենօրյա ռեժիմով կեղծ լուրեր է տարածում, թե իբր հայկական զինված ուժերը կրակում են ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ։ Ու թեև այդ լուրերը բազմիցս հերքվել են թե՛ ՀՀ պաշտպանության նախարարության, թե՛ սահմանին տեղակայված եվրոպացի դիտորդների կողմից, այնուամենայնիվ պաշտոնական Բաքուն շարունակում է ապատեղեկատվություն տարածել։
Քաղաքագետի կանխատեսմամբ՝ մոտ ապագայում դժվար թե կողմերի միջև ստորագրվի խաղաղության պայմանագիր, որովհետև Բաքուն առաջադրում է նորանոր պահանջներ՝ ակնկալելով զիջումներ Հայաստանից։
«Օրինակ՝ Եվրոդիտորդների հեռացման պահանջը հայ-ադրբեջանական սահմանից առանց դելիմիտացիայի հասնելու կամ մինչև պայմանագրի ստորագրումը համատեղ հայտարարությամբ Մինսկի խումբը լուծարելու պահանջը ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանի դիրքորոշումները որևէ տրամաբանության մեջ չեն տեղավորվում, հետևաբար հայկական կողմը պետք է ակտիվ դիվանագիտություն վարի արևմտյան գործընկերների հետ՝ ցույց տալով Ադրբեջանի ապակառուցողական պահվածքը ու ռազմատենչ մտադրությունները, ինչպես նաև խորացնելով Հայաստանի ինտեգրումն արևմտյան անվտանգային համակարգերին»,- եզրափակեց վերլուծաբանը։

Аналитик считает желательным скорейшее подписание соглашения, однако отмечает, что Баку на данный момент этого не сделает
Общественный деятель и аналитик Овсеп Хуршудян считает, что подписание мирного соглашения с уже согласованнын текстом между Арменией и Азербайджаном зависит не только от армянской стороны, и хотя желательно, чтобы соглашение было подписано как можно скорее, Азербайджан, тем не менее, не собирается его подписывать.
В беседе с Арменпресс Овсеп Хуршудян коснулся перспективы подписания мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном и реалий, обусловленных этим обстоятельством.
“Азербайджан изначально не планировал подписывать соглашение. По некоторым пунктам Армении были предъявлены нерациональные, ничем не обоснованные требования, на которые армянская сторона просто не могла согласиться. И тот факт, что Армения, в конце концов, дала свое согласие, с одной стороны, удивил режим Ильхама Алиева, но с другой стороны, это никоим образом не изменило намерения азербайджанской стороны затягивать процесс, одновременно создавая имитацию ведения каких-либо мирных переговоров. Это делается с целью осуществления агрессии против Армении в геополитически удобный момент”, - отметил Хуршудян.
По его мнению, Азербайджан подпишет мирный договор только под сильным внешним давлением, когда почувствует, что неподписание ляжет на него более тяжким бременем и может нанести больший ущерб, чем надежды на то, что когда-нибудь ему удастся силой оторвать от армянских территорий новые куски или так называемый “коридор”.
“В сложившейся ситуации Армения должна активнее сотрудничать со своими западными партнерами, США и ЕС, а также ускорить интеграцию в евроатлантические системы безопасности. Для этого необходимо вовлечение Армении в новые формирующиеся форматы европейской безопасности. Это будет очень эффективно для нас, и в результате Азербайджан откажется от дальнейшей эскалации, понимая, что в этом случае у него могут возникнуть проблемы с более широкой системой безопасности”, - сказал наш собеседник.
По словам аналитика, прежняя система безопасности, сформированная в Армении, не работает, союзная Россия также не выполнила свои договорные союзнические обязательства, а заявление от 9 ноября больше не имеет силы, поскольку все его пункты были нарушены Азербайджаном и Россией. По словам Хуршудяна, Армения, окруженная более крупными странами, не имеет больших возможностей обеспечить свою безопасность в одиночку, поэтому единственным вариантом остается тесная интеграция с Западом, в частности, с Евросоюзом.
“В Национальном собрании ожидается важное голосование, на котором, по сути, законопроект, получивший положительное заключение соответствующей комиссии, будет принят уже во втором чтении. Я имею в виду законопроект “О начале процесса членства Армении в ЕС”, который получил общественное одобрение с 60 тысячами подписей, что по своей сути носило характер гражданской инициативы. Это свидетельствует о том, что власти Армении также понимают его важность, и здесь есть широкий общественный консенсус”, - сказал Хуршудян.
Возвращаясь к основной теме разговора, аналитик выразил уверенность, что на данный момент невозможно каким-либо образом вывести Азербайджан в конструктивное поле в стиле дипломатических контактов, когда дипломатия ведется посредством приветствий, писем и призывов.
“Только конкретное давление может сыграть роль в этом направлении. В том числе санкции, которые давно должны были быть применены к Азербайджану с того момента, как азербайджанская сторона прибегла к военной агрессии, нарушив мадридские договоренности в рамках Минской группы ОБСЕ в 2016 и 2020 годах, а затем провела этническую чистку в Нагорном Карабахе, изгнав все местное армянское население. После этого, помимо исключения Азербайджана из Совета Европы, следовало бы применить более существенные экономические санкции, подобные тем, которые были введены против России. К сожалению, этого не происходит, что воодушевляет Азербайджан и дает ему надежду на то, что он и впредь сможет продолжать в регионе свою деструктивную и милитаристскую политику”, - отметил наш собеседник.
Хуршудян добавил, что даже на фоне поздравлений международного сообщества с достижением соглашения по 17 пунктам мирного договора, Азербайджан практически ежедневно распространяет ложную информацию, что армянские Вооруженные силы якобы обстреливают азербайджанские позиции. И хотя эти слухи неоднократно опровергались как Министерством обороны Армении, так и европейскими наблюдателями, размещенными на границе, официальный Баку продолжает распространять дезинформацию.
По прогнозу политолога, подписание мирного договора между сторонами в ближайшее время маловероятно, поскольку Баку выдвигает новые требования, ожидая уступок от Армении.
“Например, требование убрать европейских наблюдателей с армяно-азербайджанской границы без достижения демаркации, или требование совместным заявлением распустить Минскую группу до подписания соглашения показывают, что позиции Азербайджана не укладываются ни в какую логику. Поэтому армянская сторона должна вести активную дипломатию с западными партнерами, демонстрируя деструктивное поведение и милитаристские намерения Азербайджана, а также углубляя интеграцию Армении в западные системы безопасности”, - заключил аналитик.