Արաս Օզբիլիսը սուր քննադատության է ենթարկել Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ղեկավարությանը
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային թիմի նախկին ֆուտբոլիստ, ՀՖՖ նախագահի նախկին թեկնածու Արաս Օզբիլիսն անդրադարձել է Ազգերի լիգայի անցումային խաղերում Հայաստանի հավաքականի կրած պարտություններին և խիստ քննադատության ենթարկել Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի գործող ղեկավարությանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Օզբիլիսն իր սոցիալական հարթակներում հրապարակած տեսանյութում մասնավորապես ասել է.
«Մեկ տարի երեք ամիս առաջ ես իմ թեկնածությունն էի դրել Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահի ընտրություններում` իմանալով, որ մեկ տոկոս շանս չունեմ: Այսքան ժամանակ լռել եմ, բայց էլ չեմ լռելու, որովհետև դուք մեր ֆուտբոլը քանդում եք: Նրանք ասում էին, որ Օզբիլիսը չունի կառավարման փորձ, բայց դուք այդ ասպարեզում տապալվում եք: Այն, որ դուք ֆուտբոլից չեք հասկանում, դա բոլորին պարզ է: Բայց դուք ֆուտբոլի կառավարման հատվածին էլ չեք տիրապետում: Դուք ձախողվել եք կառավարման, կազմակերպչական, իրավաբանական, ֆինանսական և լրատվական մասերով: Ամենավատն այն է, որ հույս ու հավատը մարում է: Ֆուտբոլում կարող ես հաղթել ու պարտվել, բայց այս պարտությունն արդյունքն է այն ամենի, ինչը երկար ժամանակ կատարվում է հայկական ֆուտբոլում: Ժամանակն է գիտակցելու և փոփոխություններ անելու»:
ՈՒԵՖԱ-ի Ազգերի լիգայի անցումային խաղերի պատասխան հանդիպմանը Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային ընտրանին հյուրընկալվեց Վրաստանի հավաքականին` զիջելով 6:1 հաշվով:

Retired Armenian football player Aras Ozbiliz rebuked the football federation executives after the national team’s 6:1 second leg loss to Georgia.
Armenia had lost the UEFA Nations League play-off first leg versus Georgia 3:0.
Ozbiliz, the former Armenia midfielder who unsuccessfully ran for the presidency of the football federation in 2023, issued a statement after the 6:1 loss, lambasting the current football executives for “destroying” the sport.
“A year and three months ago I ran for the presidency of the Football Federation of Armenia, knowing I had no chance. All this time I was silent, but I won’t be silent anymore because you are destroying our football. They were saying I don’t have management experience, but you are the ones failing in this arena. The fact that you have no clue about football is clear to everyone. But you don’t even know how to manage football. You have failed in management, organization, legal, financial and media sectors. The worst thing is that the hope and faith is fading away. You can win or lose in football, but this defeat is the result of everything that’s been going on in Armenian football for a long time. It’s time to realize this and make changes,” Ozbiliz said in the statement.
Football Federation of Armenia President Armen Melikbekyan, who had faced calls for resignation in the past also, told reporters after the 6:1 loss that the team will overcome the challenging period. “We had a lengthy discussion with the team…We had a lengthy conversation and we concluded that we are ready to accept this challenge,” he said. Melikbekyan apologized to the Armenian society for the recent bad results. “But after a lengthy conversation we are now sure that we can move forward as a team regardless of the negativity…we are ready to overcome all difficulties…”