ԱՄՆ դատարանը հակասահմանադրական է համարել USAID-ի արգելափակումը
ԱՄՆ դաշնային դատավոր Թեոդոր Չուանգն արգելել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի գլխավոր խորհրդական Իլոն Մասկին և Կառավարության արդյունավետության վարչությանը (DOGE) քայլեր ձեռնարկել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ, USAID) փակման ուղղությամբ՝ նշելով, որ օտարերկրյա օգնության գործակալությունը փակելու նրանց ջանքերը խախտում են ԱՄՆ Սահմանադրությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Նախնական որոշմամբ՝ Մերիլենդում գտնվող ԱՄՆ շրջանային դատավոր Թեոդոր Չուանգը հրամայել է Մասկին և նրա գործակալությանը վերականգնել անմիջական և պայմանագրային աշխատակիցների, այդ թվում` արձակուրդի մեջ գտնվողների հասանելիությունն ԱՄՆ ՄԶԳ համակարգչային համակարգերին: Վճիռը կայացվել է՝ ի պատասխան USAID-ի ներկայիս և նախկին աշխատակիցների հայցի։
«Այսօրվա որոշումը կարևոր հաղթանակ է Իլոն Մասկի և նրա Կառավարության արդյունավետության վարչության կողմից ԱՄՆ ՄԶԳ-ի, ԱՄՆ կառավարության և Սահմանադրության վրա հարձակման դեմ»,-նշել է Պետական ​​ժողովրդավարության պաշտպանների հիմնադրամի գործադիր նախագահ, գործին առնչվող 26 անանուն հայցվորների շահերը պաշտպանող փաստաբան Նորմ Էյսենը։
Իր հերթին, Թրամփը Fox News-ին հայտնել է, որ իր վարչակազմը կբողոքարկի որոշումը:
«Ես ձեզ երաշխավորում եմ, որ մենք կբողոքարկենք այն: Մենք ունենք սրիկա դատավորներ, որոնք կործանում են մեր երկիրը»,- ասել է Թրամփը։
Թրամփը 2025թ․-ի հունվարին Սպիտակ տանը վերադառնալու առաջին օրը հրամայել է 90 օրով սառեցնել ԱՄՆ-ի ողջ արտաքին օգնությունը։

Суд США признал блокировку деятельности USAID неконституционной
Федеральный судья США Теодор Чуанг запретил главному советнику президента Дональда Трампа Илону Маску и Департаменту эффективности государственного управления (DOGE) предпринимать шаги по закрытию Агентства США по международному развитию (USAID), заявив, что их усилия по закрытию агентства по оказанию иностранной помощи нарушают Конституцию США.
Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Reuters.
В предварительном постановлении федеральный судья США Теодор Чуанг в Мэриленде распорядился восстановить доступ к компьютерным системам USAID для прямых и контрактных сотрудников, включая находящихся в отпуске. Постановление было вынесено в ответ на иск, поданный нынешними и бывшими сотрудниками USAID.
Норман Эйзен, председатель Фонда защитников демократии штата и адвокат, представляющий интересы 26 анонимных истцов по этому делу, заявил, что  это постановление является значительной победой над атакой на USAID, правительство США и Конституцию со стороны Илона Маска и его Управления эффективности государственного управления.
Трамп, в свою очередь, сообщил Fox News, что его администрация подаст апелляцию на это решение,
“Я гарантирую вам, что мы подадим апелляцию. У нас есть судьи-мошенники, которые разрушают нашу страну”, - заявил Трамп.
В первый же день своего возвращения в Белый дом в январе 2025 года Трамп распорядился о 90-дневной заморозке всей иностранной помощи США.