Շվեյցարիայի խորհրդարանը կողմ է քվեարկել «Լեռնային Ղարաբաղի համար Խաղաղության ֆորում. հայերի վերադարձի հնարավորության ապահովում» վերնագրով նախագծին
Շվեյցարիայի դաշնային ժողովի վերին պալատը՝ Կանտոնների խորհուրդը, մարտի 18-ին ընդունել է №24.4259 նախագիծը՝ «Լեռնային Ղարաբաղի համար Խաղաղության ֆորում. հայերի վերադարձի հնարավորության ապահովում» վերնագրով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ 46 անդամներից 29-ը կողմ են քվեարկել նախաձեռնությանը, որով կոչ է արվում Շվեյցարիայի իշխանություններին հիմնել առանձնացված հարթակ՝ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև երկխոսության համար։
Նախաձեռնության նպատակն է  «դյուրացնել Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ներկայացուցիչների միջև երկխոսությունը հայ բնակչության անվտանգ և հավաքական վերադարձի շուրջ՝ միջազգային դերակատարների հսկողությամբ կամ ներկայությամբ»։

Парламент Швейцарии проголосовал за проект “Форум мира для Нагорного Карабаха: обеспечение возможности возвращения армян”
Верхняя палата Федерального собрания Швейцарии, Совет кантонов, 18 марта приняла законопроект № 24.4259 под названием “Форум мира для Нагорного Карабаха: обеспечение возможности возвращения армян”.
Как сообщает Арменпресс, 29 из 46 депутатов проголосовали за инициативу, призывающую власти Швейцарии создать отдельную платформу для диалога между представителями Нагорного Карабаха и Азербайджана.
Целью инициативы является содействие диалогу между представителями Азербайджана и армян Нагорного Карабаха по вопросам безопасного и коллективного возвращения армянского населения под наблюдением или в присутствии международных субъектов.