Սաակաշվիլին դատապարտվել է ևս 4,5 տարվա ազատազրկման
Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիին դատապարտել է 4,5 տարվա բանտարկության 2021 թվականին սահմանն ապօրինի հատելու համար։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից։
Սաակաշվիլին նիստին չի մասնակցել։
Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի նկատմամբ կայացրել է, ընդհանուր առմամբ, 12 տարի և 6 ամիս բանտարկության դատավճիռ։
2021 թվականին սահմանի ապօրինի հատման համար բանտարկության պատժին ավելացվում է նաև 8 տարի այն 9 տարվանից, որին մարտի 12-ին Սաակաշվիլիին դատապարտել են պետական ​​միջոցների վատնման գործով։ Քանի որ նախկին նախագահի բանտարկության ժամկետը հաշվարկվում է 2021 թ. հոկտեմբերին ձերբակալման պահից, պատիժը կրելու միագումար ժամկետը կլրանա 2034 թվականին։
2021 թ. հոկտեմբերին Սաակաշվիլին գաղտնի ժամանել էր Վրաստան, բայց ձերբակալվել, ինչից հետո նախկին մեղադրանքներից բացի նրան առաջադրվել էր նոր մեղադրանք՝ սահմանի ապօրինի հատում։
Սաակաշվիլին, որն այժմ Ուկրաինայի քաղաքացի է, Վրաստանից հեռացել էր 2013 թվականին, ինչից հետո նրա դեմ երկրում հարուցվել էր չորս քրեական գործ, որոնցից երկուսով քաղաքական գործիչը հեռակա դատապարտվել է երեք և վեց տարվա ազատազրկման։ Ընթացիկ տարվա մարտի 12-ին դատարանը Սաակաշվիլիին մեղավոր է ճանաչել ավելի քան 3,2 մլն դոլար պետական ​​միջոցների վատնման մեջ և դատապարտել 9 տարվա ազատազրկման։
2007 թ. նոյեմբերի 7-ին ընդդիմության հանրահավաքի ցրման և վրացական «Իմեդի» հեռուստաընկերության գրասենյակի ավերման գործերը գտնվում են քննարկման փուլում։ 2022 թ. մայիսին Սաակաշվիլիին առողջական վիճակի վատթարացման պատճառով տեղափոխել են Թբիլիսիի «Վիվամեդ» մասնավոր կլինիկա, որտեղ նա գտնվում է մինչ օրս։

Саакашвили добавили еще 4,5 года тюремного заключения
Тбилисский городской суд приговорил бывшего президента Грузии Михаила Саакашвили к 4,5 годам лишения свободы за незаконное пересечение границы в 2021 году. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
Саакашвили на заседании не присутствовал.
В общем, Тбилисский городской суд приговорил бывшего президента Грузии Михаила Саакашвили к 12 годам и 6 месяцам лишения свободы.
К сроку за незаконное пресечение границы в 2021 году также добавляются 8 лет из 9, к которым приговорили Саакашвили 12 марта по делу о растрате госсредств. Поскольку срок тюремного заключения бывшего президента исчисляется с момента его задержания в октябре 2021 года, совокупный срок отбывания наказания истечет в 2034 году.
В октябре Саакашвили 2021 года тайно прибыл в Грузию, но был арестован, после чего ему в дополнение к прежним обвинениям предъявили новое: незаконное пересечение границы.
Михаил Саакашвили, ныне гражданин Украины, покинул Грузию в 2013 году, после чего в стране против него было возбуждено четыре уголовных дела, по двум из которых политик был заочно приговорен к трем и шести годам лишения свободы. Дела о разгоне митинга оппозиции 7 ноября 2007 года, разгроме офиса грузинской телекомпании “Имеди” и растрате около 9 млн лари (более $3,2 млн) госсредств находятся на рассмотрении.
В октябре 2021 года Саакашвили тайно прибыл в Грузию, но был арестован, после чего ему предъявили новое обвинение: незаконное пересечение границы. В мае 2022 года в связи с ухудшением состояния здоровья его перевели в частную клинику “Вивамед” в Тбилиси, где он в настоящее время проходит лечение.