Ուշադիր հետևում եմ Հայաստանում ձնահյուսից տուժած իսպանացի լեռնագնացների խմբի փրկության ջանքերին. Իսպանիայի ԱԳ նախարար
Իսպանիայի արտաքին գործերի նախարար Խոսե Մանուել Ալբարեսը ուշադիր հետևում է Հայաստանում ձնահյուսից տուժած իսպանացի լեռնագնացների խմբի փրկությանն ուղղված ջանքերին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախարարն այդ մասին գրառում է կատարել սոցցանցի X հարթակում։
«Շնորհակալ եմ Հայաստանի իշխանություններին, Արարատ Միրզոյանին համագործակցության համար։ Հյուպատոսական շտապ օգնության ստորաբաժանումը մոբիլիզացվել է՝ մեր քաղաքացիներին ամենայն աջակցություն ցուցաբերելու համար»,- հայտնել է Իսպանիայի ԱԳ նախարարը։
Ավելի վաղ ՀՀ ներքին գործերի նախարարության փրկարար ծառայությունը հայտնել էր, որ, նախնական տվյալներով, Արագածի գագաթին մարտի 11-ին ձնահյուսի տակ մնացած 8 լեռնագնացներ (Իսպանիայի Թագավորության քաղաքացիներ) փրկարարների օգնությամբ ուղղաթիռով տեղափոխվել են Արագած գյուղ, այնուհետև վերջիններս տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով հոսպիտալացվել են բժշկական կենտրոններ․ մեկ քաղաքացի շարունակում է մնալ անհայտ կորած, որի որոնողափրկարարական աշխատանքները շարունակվում են։
«Մարտի 11-ին, ժամը 15:26-ին Արագածոտնի մարզային փրկարարական վարչության ճգնաժամային կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Արագած լեռան հյուսիսային գագաթին տեղի է ունեցել ձնահյուս․ 9 անձից բաղկացած արշավախումբը մնացել է ձնահյուսի տակ, 8-ը դուրս են բերվել, իսկ 1-ն անհետ կորել է։ Անհրաժեշտ է փրկարարների օգնությունը։
Դեպքի վայր են մեկնել ՆԳՆ ՓԾ մարզային փրկարարական վարչության օպերատիվ խումբը, հրշեջ-փրկարարական ջոկատից մեկ մարտական հաշվարկ և փրկարարական ուժերի վարչության հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնի փրկարարական խումբը»,- ասվել էր հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ որոնողափրկարարական աշխատանքներին ներգրավվել է 51 փրկարարական ծառայող և «Արմենիան ՀԵլիքոփթերս» ընկերության երկու ուղղաթիռ։

Внимательно слежу за спасательными работами группы испанских альпинистов в Армении: глава МИД Испании
Министр иностранных дел, ЕС и сотрудничества Испании Хосе Мануэль Альбарес внимательно следит за спасением группы испанских альпинистов, пострадавших в результате лавины в Армении. Как передает Арменпресс, об этом глава МИД Испании написал в социальной сети Х.
«Я внимательно слежу за спасением группы испанских альпинистов, застигнутых врасплох лавиной в Армении. Я хотел бы поблагодарить власти Армении, [главу МИД] Арарата Мирзояна за сотрудничество.
Консульское подразделение по чрезвычайным ситуациям МИД мобилизовано для оказания всей необходимой поддержки нашим гражданам», - написал Альбарес.
По предварительным данным, 8 альпинистов (граждан Королевства Испания), оказавшихся под лавиной на вершине Арагаца 11 марта, с помощью спасателей были доставлены вертолетом в населенный пункт Арагац, а затем были госпитализированы в медицинские центры с травмами различной степени тяжести. Один гражданин числится пропавшим без вести. Врачи диагностировали политравмы средней и легкой степени тяжести.
Поисково-спасательные работы продолжаются.
Напомним, что в Центр кризисного управления регионального спасательного управления Арагацотна 11 марта в 15:26  поступил сигнал о сходе лавины на северной вершине горы Арагац: экспедиционная группа из 9 человек оказалась под лавиной, 8 человек смогли выбраться, 1 человек пропал без вести.