Մենք հավատում ենք, որ Չինաստանը Հայաստանի վերածննդի հիմնական գործընկերներից կլինի. ՀՀ դեսպանի հարցազրույցը չինական պետական հեռուստաընկերությանը
Չինաստանում Հայաստանի դեսպան Վահե Գևորգյանը հարցազրույց է տվել չինական պետական CGTN հեռուստաընկերությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեսպանն անդրադարձել է երկու երկրների դարավոր պատմություն ու հին քաղաքակրթություն ունենալու փաստին, համագործակցությանն ու առաջիկա անելիքներին:
Չինաստանմում ՀՀ դեսպանության կողմից տարածած հարցազրույցն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
CGTN: Պարոն դեսպան, շատ շնորհակալություն հարցազրույցի համար: Արդեն երկրորդ տարին է, ինչ զբաղեցնում եք Չինաստանում ՀՀ դեսպանի պաշտոնը, սակայն նախկինում ևս՝ ավելի քան 20 տարի առաջ, աշխատել եք Չինաստանում: Այդ ժամանակվանից ի վեր ի՞նչ նշանակալի փոփոխություններ եք արձանագրել երկրում։
Դեսպան Գևորգյան. Իսկապես, ավելի քան 20 տարի առաջ ես աշխատել եմ Չինաստանում, որն իմ առաջին դիվանագիտական ​​նշանակումն էր։ Իհարկե, փոփոխությունները շատ տեսանելի են և դրանք սերնդային բնույթ են կրում։ Ավելի քան 20 տարի առաջ Չինաստանը մի երկիր էր, որը փորձում էր հասնել զարգացած երկրներին: Հիմա Չինաստանը առաջատար երկիր է, և բազմաթիվ ոլորտներում, այդ թվում՝ տեխնոլոգիաների, առաջնորդում է համաշխարհային զարգացումը։ Այսպիսով՝ հետապնդողի դերից մինչև առաջամարտիկ:
CGTN: 2024 թվականին Չինաստանի և Հայաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը հասել է 2.8 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի, ինչը 34.4%-ով ավել է նախորդ տարվա համեմատ։ Չինաստանը դարձել է Հայաստանի երրորդ խոշորագույն առևտրային գործընկերը։ Ձեր կարծիքով, ո՞րն է այս արագ աճի հիմնական շարժիչ ուժը։
Դեսպան Գևորգյան. Կարծում եմ, որ այս արագ զարգացման հետևում երկու հիմնական գործոն կա։ Նախ, մեր տնտեսությունները ընդլայնվում են և դրա ապացույցը նախորդ տարի թե՛ Հայաստանի, թե՛ Չինաստանի կողմից արձանագրված  զգալի տնտեսական աճն է։
Երկրորդ, մեր հարաբերությունները զարգանում են։ Մենք կարողացանք ընդլայնել թե՛ արտահանումը, թե՛ ներմուծումը երկու ուղղություններով, ինչը նշանակում է, որ մենք վարում ենք լավ երկխոսություն, կառուցում ենք ամուր հարաբերություններ, և մեր գործարարները կարողանում են միասին աշխատել՝ հասնելով տպավորիչ արդյունքների։
CGTN: Անցյալ տարի տրվեց Չինաստանից Հայաստան առաջին ուղիղ չվերթի մեկնարկը։ Ինչպե՞ս կգնահատեք դրա կարևորությունը երկու երկրների միջև փոխանակումների և համագործակցության տեսանկյունից։
Դեսպան Գևորգյան. Սա 2024 թվականի հրաշալի նորություններից էր: Մենք կարողացանք բացել առաջին ուղիղ չվերթը Հայաստանի և Չինաստանի միջև։
Սա մեծ հնարավորություն է զբոսաշրջության համար, քանի որ այժմ ավելի հեշտ է այցելել Հայաստան կամ Չինաստան։ Սակայն սա միայն զբոսաշրջության խթանման մասին չէ։ Այն ստեղծում է նոր հնարավորություններ մարդկանց միջև շփման համար։ Թեև առցանց առևտուրն աճում է մեր երկրների միջև, բայց իրական գործարար կապերը ստեղծվում են մարդկանց միջև շփումների միջոցով։ Ուղիղ չվերթները կնպաստեն բիզնես կապերի ամրապնդմանը, հասարակությունների փոխազդեցությանը և մեր ժողովուրդների միջև ավելի խորը փոխըմբռնմանը։
CGTN: Չինաստանի ամենամյա քաղաքական շրջանը՝ «Երկու համագումարները», մոտենում են։ Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք այս տարվա համար, և ո՞ր թեմաներն են Ձեզ առավել հետաքրքրում։
Դեսպան Գևորգյան. «Երկու նստաշրջանները» հրաշալի հնարավորություն են ընձեռում հասկանալու Չինաստանի կառավարության նպատակները, ծրագրերն ու գործողությունները։ Մենք, իհարկե, հետաքրքրված ենք իմանալ տնտեսական, կառավարման, ներքին և արտաքին քաղաքականության նոր ծրագրերի մասին։
Ինձ համար՝ որպես օտարերկրյա դիվանագետի, առավել հետաքրքիր է տեսնել, թե ինչպես Չինաստանը գնահատում է միջազգային քաղաքականության ներկա զարգացումները։ Վերջին ամիսներին շատ հետաքրքիր վերափոխումներ եղան, և այդ առումով շատ կարևոր է Չինաստանը գնահատականը: Չինաստանը միջազգային հարաբերությունների զարգացման, բազմաբևեռ աշխարհի մասին մշտապես հանդես է եկել շատ հստակ տեսլականներով։ Երբ դա իրականություն է դառնում, ինչպե՞ս է Չինաստանը ձևավորելու իր դիրքերը միջազգային ասպարեզում, և ինչպիսի՞ն կլինի Չինաստանի տեսլականը միջազգային քաղաքականության վերաբերյալ առաջիկա տարիներին, գալիք տարում: Սա ինձ համար ամենահետաքրքիր թեման է այս նիստերի ընթացքում։
CGTN: Չինաստանի տնտեսական խոսույթում նոր հասկացություն է ի հայտ եկել՝ «նոր որակի արտադրողական ուժեր», որն առաջ է քաշվել նախագահ Սիի կողմից և, ի թիվս այլ գործոնների, շեշտադրում է բարձր տեխնոլոգիաները, բարձր արդյունավետությունն ու բարձրորակ զարգացումը։ Ի՞նչ եք կարծում, ո՞րն է այս պարադիգմային փոփոխության նշանակությունը:
Դեսպան Գևորգյան. Պետք է ասեմ, որ Չինաստանը վերափոխվել է հատկապես երկու կարևոր ոլորտներում՝ ենթակառուցվածքների և մարդկային կապիտալի զարգացում։ Երբ մենք խոսում ենք նոր տեխնոլոգիաների մասին, հիմնականում խոսում ենք մարդկանց մասին, ովքեր ստեղծում են այդ տեխնոլոգիաները։ Այս առումով, Չինաստանում մարդկային կապիտալի զարգացումն ու «նոր որակի արտադրողական ուժերի» ձևավորումը շատ տպավորիչ են։
Եվ որոշակի փուլում, սա վերափոխելու է ոչ միայն աշխատաշուկան և հասարակությունը, այլև ամբողջ երկիրը։ Այս առումով, ստեղծագործող մարդկանց՝ նոր տեխնոլոգիաներ զարգացնելու կարողության վրա կենտրոնանալը շատ կարևոր է։ Եվ ես դա տեսնում եմ ավելի շատ որպես մարդակենտրոն, քան տեխնոլոգիակենտրոն մոտեցում։
CGTN: Մի քանի շաբաթ առաջ մի տեսանյութ տեսա, որտեղ Դուք սովորում էիք պատրաստել պեկինյան բադ։ Շատ հետաքրքիր էր։ Սիրու՞մ եք չինական խոհանոցը և ավանդական մշակույթը։
Դեսպան Գևորգյան. Իհարկե։ Ես մեծ սեր ունեմ չինական խոհանոցի նկատմամբ, և այս աշխարհում ես միակը չեմ։ Կան միլիոնավոր մարդիկ, ովքեր կիսում են այս զգացումը: Չինական խոհանոցն ունի բազմաթիվ առանձնահատկություններ, որոնց մասին կարելի է անվերջ խոսել։
Նախ այն մինչև անվերջություն ընդլայնում է համի սահմաններ։ Բայց կա մեկ առանձնահատկություն, որը ես հատկապես գնահատում եմ. չինական սնունդն իր մեջ կրում է մշակութային ուղեցույցի դեր։ Այն ճանապարհ է դեպի Չինաստանի պատմություն և ավանդույթներ։ Շատ ուտեստներ ունեն իրենց լեգենդներն ու պատմությունները, և ձեր նշած ուտեստը դրանցից մեկն է։ Այնպես որ, չինական խոհանոցը ուսումնասիրելը պարզապես սնունդ ճանաչելը չէ, այլ նաև Չինաստանն ու նրա մշակույթը ճանաչելու միջոց։ Շատ երկրներ ունեն իրենց «փափուկ ուժը», իսկ Չինաստանի դեպքում դա նրա խոհանոցն է՝ «համեղ ուժը»։
CGTN: Չինաստանի նման Հայաստանը նույնպես ունի դարավոր պատմություն և հին քաղաքակրթություն։ Այն հայտնի է որպես եկեղեցիների երկիր և գինու բնօրրան։ Ինչպե՞ս կներկայացնեք Հայաստանը միջազգային լսարանին։
Դեսպան Գևորգյան. Մենք հպարտ ենք, որ 4-րդ դարում քրիստոնեությունն ընդունած առաջին ազգն ենք. ավելի վաղ, քան Հռոմը։ Մենք նաև հպարտ ենք մեր գինու մշակույթով։ Արտոնյալ ենք համտեսելու գինի, որը պատրաստվում է էնդեմիկ խաղողից, որն ունի 6000 տարվա պատմություն։ Բացի այդ, աշխարհի ամենահին գինու հնձանը հայտնաբերվել է Հայաստանում։
Բայց առաջին հերթին Հայաստանի պատմությունը գոյատևման պատմություն է. Միգուցե մեզ չի հաջողվել ստեղծել մեծ կայսրություններ, ոսկե քաղաքակրթություններ, բայց առնվազն կարողացել ենք գոյատևել։ Մեզ հաջողվել է գոյատևել նման մեծ կայսրություններ ստեղծելու բոլոր այդ փորձերը։ Բայց գոյատևումն ինքնին ինքնանպատակ չէ: Ես հավատում եմ, որ Հայաստանն այսօր վերածննդի երկիր է։ Այս առումով մեզ համար շատ ոգեշնչող է հին քաղաքակրթության երիտասարդացման չինական օրինակը։ Եվ մենք հավատում ենք, որ Չինաստանը մեր վերածննդի հիմնական գործընկերներից կլինի: Ձեր ասած բոլոր սահմանումներին կավելացնեի ևս մեկը՝ Հայաստանը վերածննդի երկիր է։

Мы верим, что Китай станет одним из ключевых партнеров в возрождении Армении: интервью посла Армении китайскому государственному телевидению
Посол Армении в Китае Ваге Геворкян дал интервью китайской государственной телекомпании CGTN. Как сообщает Арменпресс, посол коснулся того факта, что две страны имеют многовековую историю и древнюю цивилизацию, а также двустороннего сотрудничества и планов на будущее.
CGTN: Ваше Превосходительство, г-н посол, большое спасибо, что присоединились к нам сегодня. Это Ваш второй год в качестве посла Армении в Китае, но ранее Вы работали в Китае более 20 лет назад. Какие существенные изменения Вы заметили в стране с тех пор?
Посол Геворгян: Действительно, более 20 лет назад я работал в Китае. Это было мое первое дипломатическое назначение. Конечно, изменения очень заметны. Они носят поколенческий характер. Более 20 лет назад Китай был страной, которая пыталась догнать развитые страны. Теперь Китай является ведущей страной, и он лидирует в мировом развитии во многих областях, технологиях. Итак, от догоняющего к лидирующему.
CGTN: В 2024 году двусторонний товарооборот между Китаем и Арменией достиг 2,8 млрд долларов, что на 34,4% больше, чем в предыдущем году. Китай стал третьим по величине торговым партнером Армении. Как Вы думаете, что является главной движущей силой этого быстрого роста
Посол Геворгян: Я считаю, что за этим быстрым развитием стоят два важных элемента. Прежде всего, наши экономики расширяются. И Армения, и Китай зарегистрировали очень значительный рост своих экономик в прошлом году.
Во-вторых, наши отношения развиваются. Нам удалось расширить экспорт и импорт в обоих направлениях, что означает, что у нас есть хорошие разговоры, хороший диалог, и наши предприятия могут работать вместе и достигать очень впечатляющих результатов.
CGTN: В прошлом году был запущен первый прямой рейс из Китая в Армению. Как Вы оцениваете его значение с точки зрения расширения обмена и сотрудничества между двумя странами?
Посол Геворгян: Это была отличная новость 2024 года. Нам удалось открыть первый прямой рейс между Арменией и Китаем.
Это хорошая новость для туристических потоков, потому что теперь стало проще ездить в Армению и в Китай. Но это касается не только продвижения туризма. Это дает больше возможностей для контактов между людьми. Конечно, у нас есть онлайн-торговля, и она растет между нашими двумя странами. Но, прежде всего, бизнес — это хорошие вещи, которые делают люди, которые разговаривают друг с другом, которые понимают друг друга. И в этом смысле прямые рейсы принесут больше деловых контактов, больше взаимодействия между нашими обществами, между нашими людьми.
CGTN: Поскольку приближается ежегодный политический сезон Китая, «Две сессии» (заседания двух ключевых органов: Всекитайского собрания народных представителей и Народного политического консультативного совета Китая - ред.), каковы Ваши ожидания в этом году? И какие темы Вас больше всего интересуют?
Посол Геворгян: Конечно, «Две сессии» дают прекрасное представление о намерениях, планах и действиях китайского правительства. И, конечно, нам интересно узнать о новых планах в экономике, управлении, внутренней и международной политике.
Для меня, как иностранного дипломата, самым интересным было бы узнать, как Китай оценивает текущую международную политику.
В последние месяцы произошли очень интересные преобразования. И в этом смысле очень, очень важно, как Китай оценивает эти преобразования. Китай всегда предлагал очень четкие видения развития международных отношений, многополярного мира. Когда это станет реальностью, как Китай будет формировать свою позицию на международной арене и каким будет китайское видение международной политики в ближайшие годы, в следующем году? Это самая интересная тема для меня во время этих сессий.
CGTN: Термин «новые качественные производительные силы», новое модное слово, появилось в экономическом дискурсе Китая, предложенное председателем Си [Цзиньпином]. Оно подчеркивает важность высоких технологий, высокой эффективности и высококачественного развития, среди прочих факторов. Каково, по Вашему мнению, значение этой смены парадигмы?
Посол Геворгян: Я должен сказать, что Китай вошел в большую трансформацию, особенно в двух важных элементах: инфраструктура и развитие человеческого капитала. Я считаю, что когда мы говорим о новых технологиях, мы в основном говорим о людях, которые создают новые технологии. В этом смысле развитие человеческого капитала, которое мы видим в Китае, развитие «новых качественных (производительных) сил», очень впечатляет.
И на определенном этапе становится ясно, что они изменят новые трудовые отношения, новое общество, и они изменят новую страну, в этом смысле акцент на развитии человеческого капитала тех, кто создает, чтобы продвигать новые технологии, очень важен. И я вижу, что здесь больше человекоцентричный, а не технологоцентричный подход.
CGTN: Несколько недель назад я видел в сети видео, где Вы учились готовить утку по-пекински. Выглядит очень интересно! Вам нравится китайская еда и традиционная культура?
Посол Геворгян: Конечно, у меня большая страсть к китайской кухне, и я не одинок в этом мире. Есть миллионы людей, которые разделяют эту страсть. Есть много особенностей китайской кухни, о которых мы можем говорить бесконечно.
Во-первых, она действительно расширяет границы вкуса до бесконечности. Но есть одна особенность, которую я очень ценю. Китайская еда играет роль культурного гида. Это культурный гид по традициям и истории Китая. Существует так много фирменных блюд. Существует так много легенд за этими фирменными блюдами. И блюдо, которое Вы упомянули, является одним из них. Поэтому изучение китайской кухни — это изучение Китая, изучение китайской истории и китайской культуры.
Я считаю, что во многих странах есть своя собственная мягкая сила. В случае с Китаем это китайская еда — это вкусная сила Китая.
CGTN: Как и Китай, Армения — страна с долгой историей и древней цивилизацией, известная как земля церквей и колыбель вина. Как бы Вы представили Армению нашей международной аудитории?
Посол Геворгян: Мы гордимся тем, что были первой страной, принявшей христианство до Рима, в 4 веке. Мы также очень гордимся нашим вином. У нас есть привилегия попробовать вино из эндемичных сортов винограда, которым 6000 лет. И первая винодельня в мире была обнаружена в Армении, старейшая винодельня в мире была обнаружена в Армении.
Но прежде всего, история Армении — это история выживания. Возможно, нам не удалось создать великие империи, золотые цивилизации, но, по крайней мере, нам удалось выжить. Нам удалось пережить все эти попытки создать такие великие империи. Но само выживание — это не самоцель. Я считаю, что сегодня Армения — страна возрождения. В этом смысле китайский пример возрождения древней цивилизации очень вдохновляет нас. И мы верим, что Китай будет среди наших ключевых партнеров в нашей части возрождения. Я бы добавил ко всем этим определениям, которые вы сказали, еще одно: Армения - это страна возрождения.