Մենք հավատում ենք, որ Չինաստանը Հայաստանի վերածննդի հիմնական գործընկերներից կլինի. ՀՀ դեսպանի հարցազրույցը չինական պետական հեռուստաընկերությանը
Չինաստանում Հայաստանի դեսպան Վահե Գևորգյանը հարցազրույց է տվել չինական պետական CGTN հեռուստաընկերությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեսպանն անդրադարձել է երկու երկրների դարավոր պատմություն ու հին քաղաքակրթություն ունենալու փաստին, համագործակցությանն ու առաջիկա անելիքներին:
Չինաստանմում ՀՀ դեսպանության կողմից տարածած հարցազրույցն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
CGTN: Պարոն դեսպան, շատ շնորհակալություն հարցազրույցի համար: Արդեն երկրորդ տարին է, ինչ զբաղեցնում եք Չինաստանում ՀՀ դեսպանի պաշտոնը, սակայն նախկինում ևս՝ ավելի քան 20 տարի առաջ, աշխատել եք Չինաստանում: Այդ ժամանակվանից ի վեր ի՞նչ նշանակալի փոփոխություններ եք արձանագրել երկրում։
Դեսպան Գևորգյան. Իսկապես, ավելի քան 20 տարի առաջ ես աշխատել եմ Չինաստանում, որն իմ առաջին դիվանագիտական ​​նշանակումն էր։ Իհարկե, փոփոխությունները շատ տեսանելի են և դրանք սերնդային բնույթ են կրում։ Ավելի քան 20 տարի առաջ Չինաստանը մի երկիր էր, որը փորձում էր հասնել զարգացած երկրներին: Հիմա Չինաստանը առաջատար երկիր է, և բազմաթիվ ոլորտներում, այդ թվում՝ տեխնոլոգիաների, առաջնորդում է համաշխարհային զարգացումը։ Այսպիսով՝ հետապնդողի դերից մինչև առաջամարտիկ:
CGTN: 2024 թվականին Չինաստանի և Հայաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը հասել է 2.8 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի, ինչը 34.4%-ով ավել է նախորդ տարվա համեմատ։ Չինաստանը դարձել է Հայաստանի երրորդ խոշորագույն առևտրային գործընկերը։ Ձեր կարծիքով, ո՞րն է այս արագ աճի հիմնական շարժիչ ուժը։
Դեսպան Գևորգյան. Կարծում եմ, որ այս արագ զարգացման հետևում երկու հիմնական գործոն կա։ Նախ, մեր տնտեսությունները ընդլայնվում են և դրա ապացույցը նախորդ տարի թե՛ Հայաստանի, թե՛ Չինաստանի կողմից արձանագրված  զգալի տնտեսական աճն է։
Երկրորդ, մեր հարաբերությունները զարգանում են։ Մենք կարողացանք ընդլայնել թե՛ արտահանումը, թե՛ ներմուծումը երկու ուղղություններով, ինչը նշանակում է, որ մենք վարում ենք լավ երկխոսություն, կառուցում ենք ամուր հարաբերություններ, և մեր գործարարները կարողանում են միասին աշխատել՝ հասնելով տպավորիչ արդյունքների։
CGTN: Անցյալ տարի տրվեց Չինաստանից Հայաստան առաջին ուղիղ չվերթի մեկնարկը։ Ինչպե՞ս կգնահատեք դրա կարևորությունը երկու երկրների միջև փոխանակումների և համագործակցության տեսանկյունից։
Դեսպան Գևորգյան. Սա 2024 թվականի հրաշալի նորություններից էր: Մենք կարողացանք բացել առաջին ուղիղ չվերթը Հայաստանի և Չինաստանի միջև։
Սա մեծ հնարավորություն է զբոսաշրջության համար, քանի որ այժմ ավելի հեշտ է այցելել Հայաստան կամ Չինաստան։ Սակայն սա միայն զբոսաշրջության խթանման մասին չէ։ Այն ստեղծում է նոր հնարավորություններ մարդկանց միջև շփման համար։ Թեև առցանց առևտուրն աճում է մեր երկրների միջև, բայց իրական գործարար կապերը ստեղծվում են մարդկանց միջև շփումների միջոցով։ Ուղիղ չվերթները կնպաստեն բիզնես կապերի ամրապնդմանը, հասարակությունների փոխազդեցությանը և մեր ժողովուրդների միջև ավելի խորը փոխըմբռնմանը։
CGTN: Չինաստանի ամենամյա քաղաքական շրջանը՝ «Երկու համագումարները», մոտենում են։ Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք այս տարվա համար, և ո՞ր թեմաներն են Ձեզ առավել հետաքրքրում։
Դեսպան Գևորգյան. «Երկու նստաշրջանները» հրաշալի հնարավորություն են ընձեռում հասկանալու Չինաստանի կառավարության նպատակները, ծրագրերն ու գործողությունները։ Մենք, իհարկե, հետաքրքրված ենք իմանալ տնտեսական, կառավարման, ներքին և արտաքին քաղաքականության նոր ծրագրերի մասին։
Ինձ համար՝ որպես օտարերկրյա դիվանագետի, առավել հետաքրքիր է տեսնել, թե ինչպես Չինաստանը գնահատում է միջազգային քաղաքականության ներկա զարգացումները։ Վերջին ամիսներին շատ հետաքրքիր վերափոխումներ եղան, և այդ առումով շատ կարևոր է Չինաստանը գնահատականը: Չինաստանը միջազգային հարաբերությունների զարգացման, բազմաբևեռ աշխարհի մասին մշտապես հանդես է եկել շատ հստակ տեսլականներով։ Երբ դա իրականություն է դառնում, ինչպե՞ս է Չինաստանը ձևավորելու իր դիրքերը միջազգային ասպարեզում, և ինչպիսի՞ն կլինի Չինաստանի տեսլականը միջազգային քաղաքականության վերաբերյալ առաջիկա տարիներին, գալիք տարում: Սա ինձ համար ամենահետաքրքիր թեման է այս նիստերի ընթացքում։
CGTN: Չինաստանի տնտեսական խոսույթում նոր հասկացություն է ի հայտ եկել՝ «նոր որակի արտադրողական ուժեր», որն առաջ է քաշվել նախագահ Սիի կողմից և, ի թիվս այլ գործոնների, շեշտադրում է բարձր տեխնոլոգիաները, բարձր արդյունավետությունն ու բարձրորակ զարգացումը։ Ի՞նչ եք կարծում, ո՞րն է այս պարադիգմային փոփոխության նշանակությունը:
Դեսպան Գևորգյան. Պետք է ասեմ, որ Չինաստանը վերափոխվել է հատկապես երկու կարևոր ոլորտներում՝ ենթակառուցվածքների և մարդկային կապիտալի զարգացում։ Երբ մենք խոսում ենք նոր տեխնոլոգիաների մասին, հիմնականում խոսում ենք մարդկանց մասին, ովքեր ստեղծում են այդ տեխնոլոգիաները։ Այս առումով, Չինաստանում մարդկային կապիտալի զարգացումն ու «նոր որակի արտադրողական ուժերի» ձևավորումը շատ տպավորիչ են։
Եվ որոշակի փուլում, սա վերափոխելու է ոչ միայն աշխատաշուկան և հասարակությունը, այլև ամբողջ երկիրը։ Այս առումով, ստեղծագործող մարդկանց՝ նոր տեխնոլոգիաներ զարգացնելու կարողության վրա կենտրոնանալը շատ կարևոր է։ Եվ ես դա տեսնում եմ ավելի շատ որպես մարդակենտրոն, քան տեխնոլոգիակենտրոն մոտեցում։
CGTN: Մի քանի շաբաթ առաջ մի տեսանյութ տեսա, որտեղ Դուք սովորում էիք պատրաստել պեկինյան բադ։ Շատ հետաքրքիր էր։ Սիրու՞մ եք չինական խոհանոցը և ավանդական մշակույթը։
Դեսպան Գևորգյան. Իհարկե։ Ես մեծ սեր ունեմ չինական խոհանոցի նկատմամբ, և այս աշխարհում ես միակը չեմ։ Կան միլիոնավոր մարդիկ, ովքեր կիսում են այս զգացումը: Չինական խոհանոցն ունի բազմաթիվ առանձնահատկություններ, որոնց մասին կարելի է անվերջ խոսել։
Նախ այն մինչև անվերջություն ընդլայնում է համի սահմաններ։ Բայց կա մեկ առանձնահատկություն, որը ես հատկապես գնահատում եմ. չինական սնունդն իր մեջ կրում է մշակութային ուղեցույցի դեր։ Այն ճանապարհ է դեպի Չինաստանի պատմություն և ավանդույթներ։ Շատ ուտեստներ ունեն իրենց լեգենդներն ու պատմությունները, և ձեր նշած ուտեստը դրանցից մեկն է։ Այնպես որ, չինական խոհանոցը ուսումնասիրելը պարզապես սնունդ ճանաչելը չէ, այլ նաև Չինաստանն ու նրա մշակույթը ճանաչելու միջոց։ Շատ երկրներ ունեն իրենց «փափուկ ուժը», իսկ Չինաստանի դեպքում դա նրա խոհանոցն է՝ «համեղ ուժը»։
CGTN: Չինաստանի նման Հայաստանը նույնպես ունի դարավոր պատմություն և հին քաղաքակրթություն։ Այն հայտնի է որպես եկեղեցիների երկիր և գինու բնօրրան։ Ինչպե՞ս կներկայացնեք Հայաստանը միջազգային լսարանին։
Դեսպան Գևորգյան. Մենք հպարտ ենք, որ 4-րդ դարում քրիստոնեությունն ընդունած առաջին ազգն ենք. ավելի վաղ, քան Հռոմը։ Մենք նաև հպարտ ենք մեր գինու մշակույթով։ Արտոնյալ ենք համտեսելու գինի, որը պատրաստվում է էնդեմիկ խաղողից, որն ունի 6000 տարվա պատմություն։ Բացի այդ, աշխարհի ամենահին գինու հնձանը հայտնաբերվել է Հայաստանում։
Բայց առաջին հերթին Հայաստանի պատմությունը գոյատևման պատմություն է. Միգուցե մեզ չի հաջողվել ստեղծել մեծ կայսրություններ, ոսկե քաղաքակրթություններ, բայց առնվազն կարողացել ենք գոյատևել։ Մեզ հաջողվել է գոյատևել նման մեծ կայսրություններ ստեղծելու բոլոր այդ փորձերը։ Բայց գոյատևումն ինքնին ինքնանպատակ չէ: Ես հավատում եմ, որ Հայաստանն այսօր վերածննդի երկիր է։ Այս առումով մեզ համար շատ ոգեշնչող է հին քաղաքակրթության երիտասարդացման չինական օրինակը։ Եվ մենք հավատում ենք, որ Չինաստանը մեր վերածննդի հիմնական գործընկերներից կլինի: Ձեր ասած բոլոր սահմանումներին կավելացնեի ևս մեկը՝ Հայաստանը վերածննդի երկիր է։

China will be among our key partners in our part to revival: Ambassador Vahe Gevorgyan's interveiw to Chinese state television
China will be among our key partners in our part to revival: Ambassador Vahe Gevorgyan's interveiw to  Chinese state television
Armenian Ambassador to China Vahe Gevorgyan gave an interview to the Chinese state television network CGTN.
The Ambassador discussed the centuries-old history and ancient civilizations of the two countries, as well as their cooperation and future plans.
The full interview, issued by the Armenian Embassy in China, is presented below:
CGTN: His Excellency, Mr. Ambassador, thank you so much for joining us today. This is your second year as Armenia Ambassador to China, but you previously worked in China over 20 years ago. What significant changes have you observed in the country since then?
Ambassador Gevorgyan: Indeed, more than 20 years ago, I worked in China. This was my first diplomatic assignment. Of course, changes are very visible.  They are of generational nature. More than 20 years ago China was a country who was trying to catch up with developed countries.  Now, China is a leading country, and it is leading world development in many areas, technologies. So, from catching up to leading forward.
CGTN: In 2024, the bilateral trade between China and Armenia reached $2.8 billion, a 34.4% increase from the previous year. China has become Armenia's third largest trading partner. What do you think is the main driving force behind this rapid growth?
Ambassador Gevorgyan: I believe there are two important elements behind this rapid development. First of all, our economies are expanding, Both Armenia and China registered very significant growth of their economies last year.
Second, our relationship is growing. We managed to expand export and import in both directions, which means that we are having good conversation, good dialogue, and our businesses can work together and to achieve very impressive results.
CGTN: Last year, the first direct flight from China to Armenia was launched. How do you value its significance in terms of enhancing exchange and cooperation between the two countries?
Ambassador Gevorgyan: This was a great news of 2024. We managed to open first direct flight between Armenia and China.
This is good news for tourist flows, because it's easier now to go to Armenia and to go to China. But it's also aside from tourism promotion. It makes more possibilities for people to people contacts. Of course, we have on line trade, and it is growing between our two countries. But first of all, business is a good things are done by people who talk to each other, who understand each other. And in this sense, direct flights will bring more business contacts, more interaction between our societies, between our people.
CGTN: As China's annual political season, the Two Sessions, is approaching, what are your expectations for this year?  And which topics are you most interested in?
Ambassador Gevorgyan: Of course two sessions provide excellent insight to the intentions, plans and actions of Chinese government. And of course, we are interested to know about new plans in economy, in governance, in domestic and international policies.
For me, as a foreign diplomat, the most interesting would be for me to see how China evaluates current international politics.
There were very interesting transformations in recent months. And in this sense, it's very, very important how China assess those transformations. China always came up with very, very clear visions about development of international relations, about a multipolar world. When this is becoming a reality, how China will frame its position in international arena, and what would be Chinese vision for international politics in coming years, in coming year? This is the most interesting topic for me, during these sessions.
CGTN: The term "new quality productive forces", a new buzzword has emerged in China's economic discourse, proposed by President Xi. It emphasizes the importance of high technology, high efficiency, and high-quality development, among other factors. What do you think is the significance of this paradigm shift?
Ambassador Gevorgyan: I should say that China went into great transformation, particularly on two important elements: infrastructure and human capital development. I believe when we speak about new technologies, we predominantly speak about people who create new technologies. In this sense, the development of human capital that we see in China, development of “new quality (productive) forces” is very impressive.
And at a certain stage, it's clear that they will reshape new labor relations, new society, and they will reshape new country, in this sense, emphasis on development of human capital development of those who create to drive new technology is very important. And I see it's more human centric rather than technology centric approach here.
CGTN: I saw a video online a few weeks ago where you were learning how to cook Peking duck. It looks very interesting! Do you enjoy Chinese food and the traditional culture?
Ambassador Gevorgyan: Of course, I have a great passion for Chinese cuisine and I'm not alone in this world there. There are millions of people who share this passion. There are many features of Chinese cuisine on which we can speak endlessly.
First of all, it really expands boundaries of taste to infinity. But there is one feature that I appreciate very much. Chinese food plays a role of cultural guide. It's a cultural guide to tradition to history of China. There are so many signature dishes. There are so many legends behind those signature dishes. And the dish that you mentioned is one of them.  So learning about Chinese cuisine is about learning China, is learning about Chinese history and Chinese culture.
I believe many countries they have their own soft power. In Chinese case, this is a Chinese food is a delicious power of China.
CGTN: Just like China, Armenia is a country with a long history and ancient civilization, known as the land of churches and the cradle of wine. So how would you introduce Armenia to our international audience?
Ambassador Gevorgyan: We are proud to be first nation who adopted Christianity in the 4th century, before Rome. We are also very proud of our wine.  We have privilege to test wine made of endemic grapes, which are 6,000 years old. And the first winery in the world was discovered in Armenia, oldest winery in the world was discovered in Armenia.
But first of all, Armenia’s story is story of survival. Maybe we did not manage to create great empires, golden civilizations, but at least we managed to survive. We managed to survive all those attempts to create such kind of great empires. But survival itself is not the end in itself. I believe that today Armenia is a land of revival. In this sense, the Chinese example of rejuvenation of an ancient civilization is very inspiring for us. And we believe that China will be among our key partners in our part to revival. I would add to all these definitions that you said, one more - and that is Armenia is a land of revival.