ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի գործադիր քարտուղարի այցը Հայաստան. ամփոփում
COP17 համաժողովի կազմակերպման և անցկացման շրջանակներում ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի գործադիր քարտուղար Աստրիդ Շոմեյքերը մարտի 3-ից 7-ը գտնվել է Հայաստանում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ պաշտոնական այցի շրջանակներում Շոմեյքերը հանդիպում է ունեցել Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱԳՆ նախարար Արարատ Միրզոյանի, ՇՄ նախարար Հակոբ Սիմիդյանի հետ:
Հանդիպումներ են անցկացվել նաև COP17 կազմկոմիտեի նախագահ, վարչապետի գլխավոր խորհրդական Համբարձում Մաթևոսյանի հետ։ Քննարկումներ են իրականացվել COP17-ի կազմակերպման և անցկացման աշխատանքներում ներգրավված մարմինների գործընկերների հետ։
Աստրիդ Շոմեյքերը նաև հանդիպում է ունեցել COP17-ի կազմկոմիտեի անդամների և ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպանների, դեսպանությունների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
Այցի շրջանակներում քննարկվել է COP17 կարևորությունը, կարիքները, միջազգային գործընկերների հետ հնարավոր համագործակցության շրջանակը և հետագա քայլերը։

Визит исполнительного секретаря Конвенции ООН о биологическом разнообразии Астрид Шомакер в Армению: обзор
В рамках организации и проведения конференции COP17 исполнительный секретарь Конвенции ООН о биологическом разнообразии Астрид Шомакер с 3 по 7 марта находилась в Армении.
Как сообщает Арменпресс, в рамках официального визита Шомакер встретилась с премьер-министром Николом Пашиняном, министром иностранных дел Араратом Мирзояном и министром окружающей среды Акопом Симидяном.
Состоялись также встречи с председателем Оргкомитета COP17 и главным советником премьер-министра Амбарцумом Матевосяном. Были проведены обсуждения с партнерами из органов, участвующих в организации и проведении COP17.
Астрид Шомакер также встретилась с членами Оргкомитета COP17, а также послами и представителями международных организаций, аккредитованных в Республике Армения.
В ходе визита была обсуждена важность COP17, потребности, масштабы возможного сотрудничества с международными партнерами и дальнейшие шаги.