Ադրբեջանը մտադիր է փակել երկրում ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցչությունը
Ադրբեջանի կառավարությունը հայտարարել է Ադրբեջանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցչությունը փակելու մտադրության մասին։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Այս մասին haqqin.az-ին հայտնել է Ադրբեջանում ԿԽՄԿ ներկայացուցչության ղեկավար Իլախա Հուսեյնովան։
«Այս պահին մենք կապի մեջ ենք իշխանությունների հետ։ Սա մեր կոնֆիդենցիալ և երկկողմանի երկխոսության մի մասն է»,- ասել է Հուսեյնովան:
Ինչպես հայտնում է ադրբեջանական APA գործակալությունը, Ադրբեջանի կառավարության կարծիքով Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի տեղական ներկայացուցչի ներկայիս գործունեությունն ավելորդ է։ Կառավարությունը կարծում է, որ ԿԽՄԿ-ի գործունեության համար այլևս որևէ պատճառ չկա։
Գործակալությունը հիշեցնում է, որ նախկինում Ադրբեջանի և ԿԽՄԿ-ի միջև խնդիրներ են եղել՝ նկատելով, որ 2020 թվականի սկզբին Կոմիտեն գրասենյակ էր բացել Ստեփանակերտում՝ առանց Ադրբեջանին ծանուցելու, իսկ դրանից հետո չէր փակել այն՝ չնայած ադրբեջանական կողմի զգուշացումներին։
Ադրբեջանական կողմը նաև հայտնել էր, թե տվյալներ ունի այն մասին, որ մարդասիրական առաքելության քողի տակ ԿԽՄԿ գրասենյակը իբր «զբաղվել է մաքսանենգությամբ»։ Նշվում է, թե իբր «Սահմանապահ ծառայությունը (BPS) Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին պատկանող մեքենաներով տարբեր տեսակի մաքսանենգ ապրանքների ապօրինի տեղափոխման դեպքեր է հայտնաբերել»։
APA գործակալությունը նաև գրում է, թե մեկ այլ տեղեկություն էլ կապված է Կոմիտեի աշխատակիցների կողմից իբր «Հայաստանի օգտին լրտեսությամբ զբաղվելու հետ»։
Նշվում է, որ Բաքուն առաջարկել է փակել նաև ՄԱԿ-ի չորս գրասենյակներ՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը (UNDP), ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամը (UNFPA), ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնաժողովը (UNHCR) և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամը (UNICEF):
Ադրբեջանի կառավարությունից նշել են, որ դա չի նշանակում միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցության ավարտ։

Азербайджан намерен закрыть представительство МККК в стране
Правительство Азербайджана заявило о намерении закрыть представительство Международного комитета Красного Креста в Азербайджане.
Как передает Арменпресс, об этом haqqin.az сообщила глава представительства МККК в Азербайджане Илаха Гусейнова.
«На данный момент мы находимся в контакте с властями. Это часть нашего доверительного и двустороннего диалога», - сказала Гусейнова.
Как сообщает азербайджанское агентство АПА, по мнению правительства Азербайджана, нынешняя деятельность местного представителя Международного комитета Красного Креста является излишней. Правительство считает, что для деятельности МККК больше нет никаких оснований.
Агентство напоминает, что между Азербайджаном и МККК и раньше были проблемы, отмечая, что в начале 2020 года комитет открыл офис в Степанакерте без уведомления Азербайджана, а затем не закрыл его, несмотря на предупреждения азербайджанской стороны. Азербайджанская сторона также сообщила, что располагает информацией о том, что под видом гуманитарной миссии офис МККК якобы «занимался контрабандой».
Отмечается, что якобы «Пограничная служба (BPS) выявила случаи незаконной перевозки различных видов контрабандных товаров транспортными средствами, принадлежащими Международному комитету Красного Креста».
Агентство АПА также пишет, что еще одна информация связана с предполагаемым «шпионажем в пользу Армении» со стороны сотрудников комитета.
Отмечается, что Баку также предложил закрыть четыре офиса ООН: Программу развития ООН (ПРООН), Фонд ООН в области народонаселения (ЮНФПА), Управление Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) и Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ). В правительстве Азербайджана отметили, что это не означает прекращения сотрудничества с международными организациями.