Չինաստանը նախատեսում է ՀՆԱ-ի 5% աճ ապահովել. Պեկինում մեկնարկել է երկրի գլխավոր  քաղաքական իրադարձությունը
Չինաստանը նախատեսում է 2025 թվականին համախառն ներքին արդյունքի շուրջ 5% աճ ապահովել, ինչպես նաև կրճատել գործազրկության մակարդակը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Xinhua գործակալությունը՝ վկայակոչելով Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի 14-րդ գումարման 3-րդ նստաշրջանին ներկայացված զեկույցը։
Փաստաթղթում  նշվում է, որ շնորհիվ ձեռնարկված արդյունավետ քաղաքական քայլերի, Չինաստանը 2024 թվականին հասել է 5% տնտեսական աճի և այդ ցուցանիշով ընդգրկվել է ՀՆԱ-ի առավել արագ աճի տեմպեր գրանցած երկրների շարքում։
Բացի այդ, ՉԺՀ կառավարության կողմից նիստի բացման ժամանակ տարածված զեկույցում նշվում է, որ Չինաստանը համախոհ երկրների հետ կնպաստի իրավահավասար և բազմաբևեռ աշխարհի զարգացմանը։
«Չինաստանը պատրաստ է միջազգային հանրության հետ միասին հանդես գալ իրավահավասար և կանոնակարգված բազմաբևեռ աշխարհի, ինչպես նաև համընդհանուր հասանելի և ներառական տնտեսական գլոբալիզացիայի օգտին», - ասվում է զեկույցում։
Բացի Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի 14-րդ գումարման նստաշրջանից, Պեկինում անցկացվում է նաև Չինաստանի ժողովրդական քաղաքական խորհրդատվական խորհրդի 14-րդ գումարման նստաշրջանը, որի բացմանը մարտի 4-ին մասնակցել են երկրի նախագահ Սի Ծինփինը և այլ պետական ու կուսակցական ղեկավարներ։ Քանի որ երկու մարմիններն էլ իրենց նստաշրջաններն ամեն տարի սկսում են նույն ժամանակահատվածում, այն հավաքական կերպով ստացել է «Երկու նիստ» անվանումը։ Նստաշրջանը կավարտվի մարտի 10-ին։ Նիստերի օրակարգում է կառավարության աշխատանքի վերաբերյալ ամենամյա զեկույցի քննարկումը։

Китай планирует обеспечить рост ВВП на 5%: в Пекине проходит главное политическое событие страны
Китай планирует к 2025 году достичь темпов роста ВВП около 5%, а также снизить уровень безработицы. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Xinhua, обращаясь к докладу правительства, зачитанному на открытии 3-й сессии Всекитайского собрания народных представителей 14-го созыва.
В документе отмечается, что, “благодаря принятым эффективным политическим мерам”, Китай в 2024 году добился 5% экономического роста, что сделало его одной из стран с самыми быстрыми темпами роста ВВП.
В докладе правительства КНР говорится, что Китай совместно со странами-единомышленниками будет способствовать развитию равноправного и многополярного мира.
“Китай готов вместе с международным сообществом выступать за равноправный и упорядоченный многополярный мир, а также за общедоступную и инклюзивную экономическую глобализацию”.
В Пекине также проходит сессия Народного политического консультативного совета Китая 14-го созыва. В открытии сессии, состоявшемся 4 марта, приняли участие президент страны Си Цзиньпин и другие государственные и партийные лидеры. Поскольку оба органа каждый год начинают свои сессии в одно и то же время, их вместе именуют “Две сессии”. Сессии завершатся 10 марта. В повестке дня заседаний - обсуждение годового отчета о работе правительства.