ԵՄ-ն դիտարկում է իր Խաղաղության հիմնադրամից Հայաստանին ևս 10 մլն եվրոյի օժանդակության տրամադրումը. Ազատություն
Եվրամիությունը դիտարկում է Հայաստանին ևս 10 միլիոն եվրոյի ոչ հարձակողական օժանդակության տրամադրումը Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից, որի նպատակն է աջակցել դաշնակիցների պաշտպանությանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է «Ազատությունը»-ը՝ հղում անելով Բրյուսելի իր աղբյուրներին։
Նշվում է, որ Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասն այդ մասին առաջարկը ներկայացրել է ԵՄ խորհրդին, որն էլ պետք է այն քննարկի առաջիկա շաբաթներին։ Քննարկման կոնկրետ օրը, սակայն, դեռ հստակ չէ։
Առաջարկն ուժի մեջ կմտնի, եթե հավանություն տան Միության անդամ բոլոր 27 երկրերը։ Անցած տարի, օրինակ, Հունգարիան արգելափակել էր այս օգնության տրամադրումը՝ պահանջելով, որ ծրագրում նաև Ադրբեջանը ներառվի։ Շաբաթներ շարունակված դռնփակ բանակցություններից հետո եվրոպացի դիվանագետներին այն ժամանակ հաջողվել էր հաղթահարել Բուդապեշտի դիմակայությունը:
Թե ինչ դիրքորոշում ունեն այս հարցի վերաբերյալ Բուդապեշտն ու մյուս անդամ երկրները հիմա, հստակ չէ։
Հայաստանն անցած տարի առաջին անգամ 10 միլիոն եվրո ստացավ Եվրամիության Խաղաղության հիմնադրամից: «Նպատակն է նպաստել, որ Հայաստանի Զինված ուժերը բարձրացնեն դիմադրողականությունն ու կայունության հաստատմանն ուղղված կարողությունները և դրանով իսկ առավել լավ պաշտպանեն խաղաղ բնակչությանը ճգնաժամերի և արտակարգ պատահարների ժամանակ», - ասված էր դիվանագիտական փաստաթղթերում։
Եվրամիության Խաղաղության հիմնադրամը ստեղծվել է 2021 թվականին՝ աշխարհում հակամարտությունները կանխելու և կարիքավոր երկրներին ոչ մահաբեր զինատեսակներ մատակարարելու համար:

ЕС рассматривает возможность предоставления Армении еще 10 млн евро помощи из Фонда мира: «Азатутюн»
Европейский союз рассматривает возможность выделения Армении дополнительной помощи в размере 10 миллионов евро из Европейского фонда мира, который предназначен для поддержки обороны союзников. Как передает Арменпресс, об этом сообщают брюссельские источники «Азатутюн».
Отмечается, что Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас представила это предложение Совету ЕС, который должен обсудить его в ближайшие недели. Однако точная дата обсуждения пока не определена.
Предложение вступит в силу, если его одобрят все 27 стран-членов ЕС. Например, в прошлом году Венгрия заблокировала предоставление этой помощи, требуя включить в программу также Азербайджан. После недель закрытых переговоров европейским дипломатам тогда удалось преодолеть сопротивление Будапешта.
Какую позицию Венгрия и другие страны-члены занимают сейчас, пока неясно.
В прошлом году Армения впервые получила 10 миллионов евро из Фонда мира ЕС. Согласно дипломатическим документам, цель этой помощи — «повысить устойчивость и способности вооруженных сил Армении к стабилизации, а также более эффективно защищать гражданское население в условиях кризисов и чрезвычайных ситуаций».
Европейский фонд мира был создан в 2021 году для предотвращения конфликтов и предоставления странам в сложной ситуации нематериальных видов вооружения.