Իսրայելն ավիահարված է հասցրել Սիրիայի Տարտուս նավահանգստին
Իսրայելական օդանավերն ավիահարված են հասցրել սիրիական Տարտուս նավահանգստի մոտ գտնվող հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանման ուղղությամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է  Al-Araby Al-Jadeed լրատվականը։
Հրթիռակոծության հետևանքով երկու մարդ ստացել է թեթև վնասվածք, իսկ ստորաբաժանման տարածքում հրդեհ է բռնկվել։
Իսրայելի հեռուստառադիոհեռարձակող ընկերությունը հայտնել է, որ երկիրը շարունակում է հետևել Սիրիայում տեղի ունեցող զարգացումներին՝ հավելելով, որ հարձակման թիրախ է դարձել Տարտուս նավահանգիստը։ Այլ մանրամասներ չեն հաղորդվել։
Իր հերթին, Իսրայելի բանակը հայտարարել է, որ օդուժը ռազմական պահեստ է թիրախավորել Լաթաքիայի Կարդահա շրջանում։ Հայտարարության մեջ նշվել է, որ «Սիրիայի Կարդահա շրջանում գտնվող ռազմական օբյեկտն օգտագործվում էր սիրիական նախկին իշխանությունների կողմից մարտական ​​տեխնիկա պահելու համար»։
Կարդահան Սիրիայի նախկին նախագահ Բաշար ալ-Ասադի ընտանիքի ծննդավայրն է և գտնվում է Տարտուս քաղաքից մոտ 60 կմ հյուսիս:
Հարվածները տեղի են ունեցել օրեր անց այն բանից հետո, երբ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն կոչ էր արել «Հարավային Սիրիան ամբողջությամբ ապառազմականացնել»՝ ընդգծելով, որ հրեական պետությունը թույլ չի տա նոր վարչակազմին ուժեր տեղակայել մայրաքաղաք Դամասկոսից հարավ:

Израиль нанес авиаудар по сирийскому порту Тартус
Израильские самолеты нанесли авиаудар по подразделению ПВО близ сирийского порта Тартус. Как передает Арменпресс, об этом сообщает информационное агентство Al-Araby Al-Jadeed.
В результате обстрела два человека получили легкие ранения, в районе расположения подразделения возник пожар.
Израильская телерадиокомпания сообщила, что страна продолжает следить за развитием событий в Сирии, добавив, что атаке подвергся порт Тартус. Никаких других подробностей не сообщалось.
В свою очередь, израильская армия заявила, что ВВС нанесли удар по военному складу в районе Кардаха Латакии. В заявлении отмечается, что «военный объект, расположенный в сирийском районе Кардаха, использовался бывшими сирийскими властями для хранения военной техники».
Кардаха является родиной семьи бывшего президента Сирии Башара Асада и расположена примерно в 60 км к северу от Тартуса.
Удары произошли через несколько дней после того, как премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху призвал к «полной демилитаризации юга Сирии», подчеркнув, что еврейское государство не позволит новой администрации разместить силы к югу от столицы Дамаска.