Բռնության քաղաքականության շրջափուլերը շարունակվեցին մինչև 2023 թ. սեպտեմբեր. ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը Սումգայիթում ջարդերի տարելիցի կապակցությամբ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Սումգայիթում տեղի ունեցած ջարդերի 37-րդ տարելիցի կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ը հայտարարությունն ամբողջությամբ ներկայացնում է ստորև.
«Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում 1988 թ. այս օրերին՝ փետրվարի 27-29-ը,  իրականացվեց ոճրագործությունների շարք, որը նախանշեց այդ պետության տարածքում պետական անթաքույց հովանավորությամբ և ուղղորդմամբ հայերի դեմ լայնածավալ ջարդերի սկիզբը՝ տասնամյակներ շարունակվող ճնշումներն ու հետապնդումները վերածելով բացահայտ և զանգվածային բռնության։
Սումագայիթում հայկական ծագում ունեցող քաղաքացիների զանգվածային սպանությունները և խոշտանգումները շարունակվեցին Բաքվում, Կիրովաբադում և Մարաղայում՝ նույն օրինաչափություններով և զարհուրելի դաժանությամբ։ Այդ իրադարձությունների հետևանքով հարյուրավոր հայեր սպանվեցին, շուրջ կես միլիոն հայ ենթարկվեց բռնի տեղահանության: Բռնության քաղաքականության շրջափուլերը շարունակվեցին ընդհուպ մինչև 2023 թվականի սեպտեմբեր, երբ ամբողջությամբ էթնիկ զտման ենթարկվեց Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությունը:
Վերհիշելով այս իրադարձությունները՝ մենք ամեն տարի հարգանքի տուրք ենք մատուցում դրանց անմեղ զոհերի հիշատակին: Միաժամանակ հավատում ենք, որ այս իրադարձությունները միայն ոգեկոչման ամսաթվեր չեն, այլ պահեր` արժևորելու թշնամանքի հաղթահարման անհրաժեշտությունն՝ ապագայում դրա դրսևորումների կրկնությունը բացառելու նպատակով»:

Policy of violence went on until ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh – Armenian MFA statement on Sumgait pogrom anniversary
The Ministry of Foreign Affairs of Armenia has released a statement on the 37th anniversary of the Sumgait pogrom.
"During these days in 1988, on February 27-29, a series of crimes took place in the city of Sumgait in Azerbaijan, which marked the beginning of the undisguised state-sponsored and guided mass pogroms against Armenians in the territory of that state, transforming the decades of pressure and persecutions into explicit and mass violence. The mass murders and torture of ethnic Armenian citizens in Sumgait continued in Baku, Kirovabad and Maragha, with the same pattern and hideous cruelty. As a result of these events hundreds of Armenians were killed and around half a million Armenians were forcibly displaced. The cycle of the policy of violence went on until early September 2023, when the entire Armenian population of Nagorno-Karabakh was ethnically cleansed. Commemorating these events, every year we pay tribute to the memory of the innocent victims. At the same time, we believe that these events are not simply dates for commemoration, but moments to value the need for overcoming hostility with the purpose of ruling out the repetition of its manifestations in the future.”