Իտալիայում ՀՀ նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերն է հանձնել Սերջո Մատարելլային
Իտալիայում ՀՀ նորանշանակ դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանն իր հավատարմագրերն է  հանձնել  Իտալիայի Հանրապետության  նախագահ Սերջո Մատարելլային:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝այս մասին հայտնում է  Իտալիայում Հայաստանի դեսպանությունը:
«Հավատարմագրերի հանձնման պաշտոնական արարողությանը հաջորդած առանձնազրույցի ընթացքում Իտալիայի նախագահը շնորհավորեց դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթեց նրան առաքելության իրականացման ընթացքում: Նախագահը հույս հայտնեց, որ դեսպան Կարապետյանն իր ակտիվ գործունեությամբ էլ ավելի կամրապնդի հայ-իտալական երկկողմ բարեկամական հարաբերությունները` միաժամանակ իր աջակցությունը հայտնելով դեսպանին իր առաքելության ընթացքում»,- հաղորդել է դեսպանությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ դեսպան Կարապետյանը նախագահ Սերջո Մատարելլային փոխանցել է  ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի ջերմ ողջույնները` ընդգծելով, որ Հայաստանը մեծապես շահագրգիռ է Իտալիայի հետ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում սերտ համագործակցության ամրապնդմամբ: Զրույցի ընթացքում դեսպանն Իտալիայի նախագահին ներկայացրել է Հայաստանում ժողովրդավարության և դրա ինստիտուտների ամրապնդման ուղղությամբ կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերը, Հայաստանի կառավարության կողմից ներդրվող ջանքերը՝ խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու ուղղությամբ:
Երկուստեք կարևորվել է  երկկողմ տնտեսական հարաբերություններին նոր խթան հաղորդելու անհրաժեշտությունը։
Դեսպան Կարապետյանը վստահեցրել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում հնարավոր բոլոր ջանքերը կներդնի՝ հայ-իտալական բարեկամական հարաբերությունները և առկա համագործակցությունը առավել խորացնելու ու ամրապնդելու  ուղղությամբ:

Новоназначенный посол Армении вручил верительные грамоты президенту Италии
Новоназначенный посол Республики Армения в Италии Владимир Карапетян вручил верительные грамоты президенту Итальянской Республики Серджо Маттарелле.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе посольства Армении в Италии, в ходе беседы после официальной церемонии вручения верительных грамот президент Италии поздравил посла со вступлением в должность и пожелал ему успехов в выполнении его миссии. Президент выразил надежду, что посол Карапетян своей активной деятельностью еще больше укрепит армяно-итальянские двусторонние дружественные отношения, а также выразил послу свою поддержку в ходе его миссии.
Выразив благодарность за теплый прием, посол Карапетян передал президенту Серджо Маттарелле теплые приветствия президента Армении Ваагна Хачатуряна, подчеркнув, что Армения крайне заинтересована в укреплении тесного сотрудничества с Италией во всех сферах, представляющих взаимный интерес.
Посол представил президенту Италии шаги правительства по укреплению демократии и ее институтов в Армении, а также усилия по продвижению мирного процесса.
Стороны подчеркнули необходимость придания нового импульса двусторонним экономическим отношениям.
Посол Карапетян заверил, что в период своего пребывания на этом посту приложит все возможные усилия для дальнейшего углубления и укрепления армяно-итальянских дружественных отношений и существующего сотрудничества.