ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերության փաստաթղթի դրույթների իրականացումը կբարձրացնի ՀՀ-ի անվտանգությունն ու դիմադրողականությունը
Երևանի և Վաշինգտոնի միջև ստորագրված ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթղթի բոլոր դրույթների իրականացման դեպքում Հայաստանի ընդհանուր անվտանգությունն ու դիմադրողականությունը զգալիորեն կբարձրանան։
«Արմենպրես»-ի հետ հարցազրույցում նման կարծիք է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի խորհրդական Վահան Հունանյանն՝ անդրադարձ կատարելով 2025 թվականի հունվարի 14-ին Վաշինգտոնում կնքված հայ-ամերիկյան ռազմավարական գործընկերության մասին կանոնադրության դրույթներին և մանրամասնորեն վերլուծելով դրանց կարևորությունը Երևանի համար։
Նրա դիտարկմամբ՝ փաստաթուղթը շատ առանցքային է, քանի որ այն արձանագրում է երկու երկրների հարաբերությունները զարգացնելու ընդհանուր տեսլականը` հիմնված ընդհանուր արժեքների և ռազմավարական շահերի վրա։
-Պարոն Հունանյան, ո՞րն է Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև Վաշինգտոնում ստորագրված ռազմավարական գործընկերության մասին կանոնադրության ընդհանուր գնահատականը, ինչո՞ւմն է դրա կարևորությունը և ինչպե՞ս կողմերը հասան այս կետին։
-Նախ կարծում եմ, որ չափազանցություն չի լինի ասել և արձանագրել, որ սա իրապես պատմական փաստաթուղթ էր Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների համար, որովհետև մենք այսօր կարող ենք արձանագրել, որ Հայաստանի անկախությունից ի վեր՝ գտնվում ենք մեր հարաբերությունների ամենաբարձր կետում, և սա մի գործընթաց էր, որն իրականում սկսել էր դեռևս 2019 թվականին, երբ Դոնալդ Թրամփի՝ դեռևս առաջին ադմինիստրացիայի ժամանակ Հայաստանը և ԱՄՆ-ն հաստատեցին ռազմավարական երկխոսություն, և երկխոսության շրջանակներում ինստիտուցիոնալ մի համակարգ ստեղծվեց, որտեղ հարաբերությունները հետզհետե զարգանում էին։ Սա իր տրամաբանական շարունակությունը ստացավ արդեն 2024 թվականի հունիսին՝ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստի ընթացքում, երբ Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ջեյմս Օ՛Բրայենը հայտարարեցին հարաբերությունները ռազմավարական երկխոսությունից հաջորդ մակարդակ՝ ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու կողմերի մտադրության մասին։ Եվ այդ պահից սկսած 2 կողմերը՝ Հայաստանի ԱԳՆ-ն և ԱՄՆ պետքարտուղարությունը, մեր պետական կառույցները սերտորեն աշխատում էին, և ի վերջո մենք ունեցանք այն փաստաթուղթը, որը ստորագրվեց հունվարի 14-ին՝ Վաշինգտոնում։ Ինչպես նշեցի, այն շատ առանցքային է, որովհետև սա արձանագրում է մեր 2 երկրների հարաբերությունները զարգացնելու ընդհանուր տեսլականը` հիմնված ընդհանուր արժեքների և ռազմավարական շահերի վրա։ Ես համոզված եմ, որ դեպի ապագա նայելով՝ հետզհետե մենք էլ ավելի մեծ բարձունքների ենք հասնելու։
-Որո՞նք են վաշինգտոնյան համաձայնագրի շրջանակներում առկա հիմնարար ու կարևոր բաղադրիչները, որոնք նշանակալի են երկկողմ հարաբերությունների խորացման տեսանկյունից, և ի՞նչ ակնկալիքներ կարող է ունենալ Երևանն այս ռազմավարական գործընկերությունից։
-Նախ մենք պետք է հասկանանք, թե ինչ բնույթի փաստաթուղթ է սա: Սա, կարելի է ասել, հատուկ գործողությունների ծրագիր չէ, սա ավելի շուտ հենց ռազմավարական բնույթի շրջանակային մի փաստաթուղթ է, որը բաժանված է տարբեր գլուխների, բաժինների, որոնց մեջ արձանագրված են այն ուղղությունները, որոնցով կողմերն ուզում են զարգացնել իրենց հարաբերությունները, և այդ նպատակով, ի դեպ, ստեղծվելու է Ռազմավարական գործընկերության կանոնադրության հանձնաժողով, որտեղ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի պետական պաշտոնյաները՝ յուրաքանչյուրն իր ուղղությամբ, հանդիպելու են և ավելի մանրամասն նախաձեռնությունների, ծրագրերի, նոր համաձայնագրերի միջոցով էլ ավելի են զարգացնելու այդ հարաբերությունները։ Մի քանի կարևոր կետ կա, արձանագրում կա, որոնց պետք է անդրադառնանք․ հենց ամենակարևոր` «Գործընկերության սկզբունքները» բաժնում արձանագրվում է՝ Հայաստանը և ԱՄՆ-ն ասում են, որ ինքնիշխանության, անկախության և տարածքային ամբողջականության աջակցությունը երկկողմ հարաբերությունների հիմքն է։ Սա շատ հստակ և կարևոր արձանագրում է, որը, կարծում եմ, մեզ համար շատ առանցքային նշանակություն ունի։ Ավելին, Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին, այդ թվում` սահմանազատման գործընթացին` հիմնված 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա։ Քանի որ մենք 2 երկրներ ենք, որոնք ժողովրդավարություններ են, նաև ընդգծում ենք հանձնառությունը ժողովրդավարական արժեքների նկատմամբ, որը նույնպես կարևոր է։ Մեկ այլ կարևոր կետ, որն ուզում էի ընդգծել․ Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը` հիմնվելով երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության վրա։ Ավելին, հաջորդ բաժնում կա արձանագրում, որ Միացյալ Նահանգներն ամուր քաղաքական աջակցություն է հայտնում Հայաստանի նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրին։ Այսինքն, այս ամենը շատ կարևոր է, որովհետև գործընկերության սկզբունքները մեր համագործակցության հիմք են կազմում։ Արդեն հաջորդ գլուխներում մենք տեսնում ենք տնտեսության, էներգետիկայի, հաղորդակցության և կապակցվածության, մարդկային շփումների, մշակութային կապերի, ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցեր։ Ամեն մի ոլորտում հատուկ ուղղություններ են նշված, որոնք, ինչպես նշեցի, մենք արդեն հետագայում պետք է զարգացնենք։
-Կանոնադրությունը պարունակում է նաև դրույթներ տնտեսության ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցության ընդլայնման վերաբերյալ․ պարոն Հունանյան, տնտեսական համագործակցության ի՞նչ ընդլայնման մասին է խոսքը, և կա՞ն արդյոք արդեն իսկ նախանշված ծրագրեր՝ տվյալ բնագավառում երկկողմ գործընկերությունը զարգացնելու ուղղությամբ։
-Ինչպես նշեցի, արդեն հանձնաժողովի շրջանակներում կողմերն ավելի մանրամասն կքննարկեն ծրագրերը, բայց մի քանի կետերի անդրադառնամ 2-րդ բաժնից, որը հենց տնտեսությանը, ենթակառուցվածքներին և կապակցվածությանն ու էներգետիկային է անդրադառնում։ Այսպես, կողմերը նշում են, որ կուսումնասիրեն առևտրի և ներդրումների ոլորտում ռազմավարական ծրագրերը և հետաքրքրությունները։ Սա կարող է արվել թե՛ հենց այս հանձնաժողովի, թե՛ նաև Հայաստանի և ԱՄՆ-ի առևտրի և ներդրումների խորհրդի շրջանակում գոյություն ունեցող կառույցում, որն արդեն Էկոնոմիկայի նախարարության համակարգմամբ է գործում։ Մեկ այլ կարևոր կետ, որը կցանկանայի նշել, վերաբերում է վերահսկվող տեխնոլոգիաներին, որովհետև կանոնադրության մեջ նշվում է, որ կողմերը մտադրություն ունեն երկխոսություն սկսել, որպեսզի Հայաստանը, հայկական վստահելի ընկերություններն ավելի մեծ հասանելիություն ստանան ԱՄՆ-ի առևտրի քարտուղարության կողմից վերահսկվող տեխնոլոգիաներին։ Սա շատ կարևոր է մեր բարձր տեխնոլոգիական և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընկերությունների համար։ Կարևոր կետ է նաև պարենային անվտանգությունը, որովհետև սա թե՛ տնտեսական, թե՛ դիմադրողականության տեսանկյունից մեծ նշանակություն ունի, և այս ոլորտում նույնպես կողմերն ուսումնասիրելու են հնարավորություններն ինչպես ներդրումների, այնպես էլ առևտրի զարգացման ու այլ կետերի շուրջ։
-Պարոն Հունանյան, կանոնադրության մեջ նաև անվտանգության ու պաշտպանության բաժին կա: Ի՞նչ հնարավորություններ է սա ընձեռնում և որքանո՞վ է նպաստելու Հայաստանի անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը:
-Իրապես, առանձին գլուխ կա պաշտպանության և անվտանգության վերաբերյալ, և այստեղ բազում կետեր կան ընդհանուր փոխգործակցության ծրագրի ծավալի ավելացման վերաբերյալ, որոնք ներառելու են 2 կողմերի պաշտպանական գերատեսչությունների միջև երկխոսության անցկացում, ռազմական ուսուցման ծավալների ավելացում, խաղաղապահության ոլորտում համագործակցության ամրապնդում, ահաբեկչության դեմ պայքար։ Այստեղ մի փոքր շեղվելով՝ նշենք, որ հենց այդ նույն միջոցառման ժամանակ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը միանում է «Իսլամական պետությանը» պարտության մատնելու գլոբալ դաշինքին, և այստեղ նույնպես մենք շատ կարևորում ենք համագործակցությունն ԱՄՆ-ի հետ։ Կիբեռանվտանգության ոլորտն է, որը հետզհետե էլ ավելի մեծ նշանակություն է ստանում, և Ձեր նշածը նույնպես պետք է հասկանալ այն տեսանկյունից, որ մենք արդեն իսկ շարունակական համագործակցություն ունենք ԱՄՆ-ի հետ` վտանգավոր տեխնոլոգիաների, վերահսկվող տեխնոլոգիաների մուտքը և ելքը վերահսկելու տեսանկյունից, և այստեղ կարողությունների զարգացման կարիք կա, որը կատարվելու է Պետական եկամուտների կոմիտեի և Ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի հետ։ Վերադառնալով գործընկերության սկզբունքներին՝ այստեղ մեկ այլ կարևոր արձանագրում կար, որ 2 կողմերը նշում են՝ «ուժեղ, անկախ, ինքնիշխան և ժողովրդավար Հայաստանը, որը ի զորու է պաշտպանել իր ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիությունը, առանցքային է տարածաշրջանային տևական անվտանգության և բարգավաճման համար»։ Սա, կարծում եմ՝ նույնպես այս ընդհանուր խճապատկերում պետք է տեղադրենք։
Քանի որ խոսում ենք անվտանգության մասին, ես մեկ այլ հարցի էլ կուզեի անդրադառնալ, որովհետև թե՛ փորձագիտական դաշտում, սոցիալական մեդիայում և թե՛ տարբեր հարցազրույցներում նման շահարկում եղավ, թե ի վերջո ինչ է այս կանոնադրությունը պաշտպանական տեսանկյունից։ Մեկ կարևոր արձանագրում պիտի անենք, որ սա ռազմական դաշինք չէ, սա պաշտպանության, փոխադարձ պաշտպանելու պարտավորություն չէ։ Այսինքն, եթե օրինակ որևէ կողմի վրա հարձակում են կատարում, ապա մյուսը պարտավորվում է պաշտպանել, նման կետ չկա, բնականաբար, որովհետև սա ռազմական դաշինք չէ, սա ռազմավարական գործընկերություն է։ Սա կարևոր է, որ ընդգծենք։ Միաժամանակ, հասկանալի է, որ այն ամենը, որ կա ռազմավարական գործընկերության կանոնադրության մեջ, եթե կողմերն իրականացնեն, և ես համոզված եմ, որ դա քայլ առ քայլ մենք կյանքի ենք կոչելու, Հայաստանի ընդհանուր անվտանգությունն ու դիմադրողականությունը զգալիորեն բարձրացնելու է։
-Փաստաթղթի ստորագրման արարողության ժամանակ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Երևանը Վաշինգտոնի հետ սկսում է միջուկային համագործակցության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, որը հայտնի է որպես «1,2,3 համաձայնագիր»․ ի՞նչ մանրամասներ կհայտնեք տվյալ դրույթի մասին։
-Նախ ասեմ, որ միջուկային էներգետիկայի ոլորտում մեր համագործակցությունը նոր չէ․ դեռևս 2022 թվականին Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի` Վաշինգտոն պաշտոնական այցի շրջանակներում այն ժամանակ դեռևս ստորագրվել էր փոխըմբռնման հուշագիր՝ քաղաքացիական միջուկային էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ, և հիմա մենք լրացուցիչ մի նոր կարևոր քայլ ենք անում` սկսելով, այսպես կոչված, «1, 2, 3 համաձայնագրի» շուրջ բանակցությունները։ Սա ինչո՞վ է կարևոր․ եթե ԱՄՆ-ն որևէ երկրի հետ ուզում է շատ խորացնել միջուկային էներգետիկայի ոլորտում համագործակցությունը, և որևէ այլ երկիր ցանկանում է մուտք ստանալ դեպի ամերիկյան առաջատար միջուկային էներգետիկայի տեխնոլոգիաներ, ապա այս համաձայնագիրը պետք է տեղում լինի, այսինքն` սրա միջոցով մենք էլ ավելի ենք ամրապնդում մեր համագործակցությունը, անհրաժեշտության դեպքում կարող ենք լրացուցիչ հասանելիություն ստանալ ամերիկյան տեխնոլոգիաներին։ Այսպիսով, ամրապնդում ենք միջուկային էներգետիկայի ոլորտում ընդհանուր անվտանգության շուրջ համագործակցությունը։
-Փետրվարի 3-6-ը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելեց ԱՄՆ, որտեղ մասնակցեց Կրոնի ազատության միջազգային գագաթնաժողովին և Ազգային աղոթքի նախաճաշին և մի շարք հանդիպումներ ունեցավ: Ի՞նչ նշանակություն ուներ այս այցը և ինչո՞վ էր այն առանձնանում:
Կարծում եմ, որ շատ կարևոր, շատ ճիշտ ժամանակահատվածում և ռազմավարական բնույթի այց էր սա, որը մի քանի կարևոր մեսիջներ տալու, հայկական նարատիվները ներկայացնելու և նոր ադմինիստրացիայի հետ կոնտակտներ հաստատելու համար շատ կարևոր էր։ Այս այցն, անկախ ամեն ինչից, պաշտոնական այց չէր, աշխատանքային էր, բայց ամեն դեպքում դրա առաջնային նպատակը Միջազգային կրոնական ազատության գագաթնաժողովին, ինչպես նաև Ազգային աղոթքի նախաճաշին մասնակցելն էր։ Այս 2 միջոցառումներն, իրականում, կարծես, տարբեր թեմաների են անդրադառնում, բայց փոխկապակցված թեմաների, որովհետև առաջինի դեպքում, ինչպես անունն է հուշում, միջազգային կրոնական ազատությունն է, երկրորդի դեպքում ավելի շատ քրիստոնեության, քրիստոնեության գաղափարախոսության շուրջ միավորվելու, ընդհանուր հանդուրժողականության և քրիստոնեության պաշտպանության թեմաներն էին։ Ասեմ, որ այս 2 ուղղությունները՝ կրոնական ազատության պաշտպանությունը և ընդհանրապես քրիստոնեությունը, տարբեր քրիստոնեական հոսանքները և աշխարհով մեկ քրիստոնյաների պաշտպանությունը շատ մեծ կարևորություն ունեն Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի համար։ Որպեսզի նաև հասկանանք այս երկու միջոցառումների կարևորությունը, պետք է պարզապես նշել, որ Միջազգային կրոնական ազատության գագաթնաժողովին բացման խոսքով հանդես եկավ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյմս Դեյվիդ Վենսը, իսկ Ազգային աղոթքի նախաճաշին՝ արդեն նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ Եվ ահա Հայաստանը, ներկա լինելով այս միջոցառմանը, հնարավորություն է ունենում շփումներ ունենալ կարևոր, ազդեցիկ քաղաքական գործիչների, պետական պաշտոնյաների, կոնգրեսականների, կրոնական առաջնորդների, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների և այլոց հետ, և ոչ միայն ներկա լինել, այլև հանդես գալ հիմնարար ելույթով։ Կարծում եմ` սրա կարևորությունն այս պարագայում դժվար է գերագնահատել։
-Ինչո՞վ են կարևորվում վարչապետի այցի ընթացքում մյուս հանդիպումները, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգների փոխնախագահ Ջեյմս Դեյվիդ Վենսի հետ հանդիպումը:
-Նախ ուզում եմ նշել, որ ԱՄՆ-ի բարձրագույն ղեկավարության հետ շփումը նոր չէր, այսինքն` սա առաջին շփումը չէր։ Երբ Դոնալդ Թրամփն ընտրվեց, տարածաշրջանի առաջնորդներից առաջինը հեռախոսազրույց ունեցավ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, և այդ շփումը շարունակվեց արդեն Փարիզի Աստվածամոր տաճարի վերաբացման արարողության ժամանակ։ Այսինքն՝ ի սկզբանե այդ կապուղիները, հաղորդակցության կապուղիները հաստատվել էին նոր ադմինիստրացիայի հետ, և արդեն Վաշինգտոնում՝ վարչապետի այցի ընթացքում, տեղի ունեցավ հանդիպում փոխնախագահ Ջեյմս Դեյվիդ Վենսի հետ։ Նշեմ, որ սա նախատեսված, պլանավորված հանդիպում չէր, որովհետև, ինչպես սկզբում նշեցի, պաշտոնական այց չէր, բայց հընթացս կողմերը եկան այդ մտքին, որ հանդիպեն և քննարկեն մեր համագործակցության ուղիները, և ասեմ, որ մեր երկկողմ օրակարգին և տարածաշրջանին վերաբերող շատ կարևոր և արդյունավետ քննարկում է եղել: Ինչո՞ւ է կարևոր, որովհետև կանխատեսվում է, որ Ջեյմս Դեյվիդ Վենսը Դոնալդ Թրամփի հետնորդը կլինի։ Եթե չեմ սխալվում, վարչապետն առաջին օտարերկրյա առաջնորդն էր, ում հետ Ջեյմս Դեյվիդ Վենսը հանդիպեց։ Ասեմ, որ հանդիպումները, կարելի է ասել, մի քանի ռազմավարական հարթությունների կարող ենք բաժանել․ առաջինը՝ դրանք ավելի պաշտոնական շփումներն են փոխնախագահի հետ, բայց ոչ միայն փոխնախագահի, որովհետև Կոնգրեսում նույնպես հանդիպում տեղի ունեցավ երկարակյաց սենատոր, Սենատի զինված ուժերի կոմիտեի նախագահ Ռոջեր Ուիքերի գլխավորությամբ, որը նույնպես շատ կարևոր էր։ Հանդիպումներ տեղի ունեցան Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի ղեկավարության հետ, որի կառավարման խորհուրդը հիմնականում հենց «Հանրապետական» կուսակցության ներկայացուցիչներն են ղեկավարում։ Շատ կարևորում եմ, իհարկե, ուղեղային կենտրոնները, որովհետև նաև մենք պետք է հասկանանք, որ ուղեղային կենտրոնները շատ մեծ նշանակություն ունեն ԱՄՆ-ի քաղաքականության ձևավորման մեջ, և, իհարկե, վարչապետը մասնակցեց Ատլանտյան խորհրդում մեծ կլոր սեղանին, որտեղ բազմաթիվ այլ ուղեղային կենտրոնների ներկայացուցիչներ էին, և այնտեղ կարևոր քննարկում տեղի ունեցավ։ Ուզում եմ հատկապես շեշտել «Հերիթեյջ» հիմնադրամի հետ հանդիպումը, որը մեծ ազդեցություն և մեծ կապեր ունի ներկայիս ադմինիստրացիայի հետ։ Իհարկե, չենք մոռանում նաև մեր համայնքային կառույցների հետ հանդիպումները։ Այսինքն, այս բոլորը միասին, ըստ էության, հնարավորություն էին տալիս մի կողմից անդրադառնալ Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության հետագա զարգացմանը, ինչպես նաև ներկայացնել մեր խաղաղության օրակարգը նոր ադմինիստրացիային։ Ասեմ, որ այս առումով մենք շատ դրական արձագանք ենք ստացել։
-Պարոն Հունանյան, կցանկանայի՞ք որևէ բան հավելել։
-Մեկ կետ, թերևս, որն այս կամ այն կերպով շոշափեցինք, բայց ավելի մանրամասն չանդրադարձանք, խաղաղությունն է, և նշեմ, որ մենք մեծապես կարևորում ենք ԱՄՆ-ի շարունակական աջակցությունը Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանը։ Կարծում եմ, որ թե՛ Հայաստանի, թե՛ տարածաշրջանի երկրների, թե՛ ԱՄՆ-ի և ընդհանրապես ավելի լայն միջազգային հանրության շահերից է բխում, որպեսզի Հարավային Կովկասում կայուն և երկարատև խաղաղություն հաստատվի։ Սա մի օրակարգ է, որ Հայաստանի կառավարությունն աննկուն կերպով և շարունակաբար առաջ է մղում։ Ինչպես գիտեք, սա մի խոսույթ է, մի ռազմավարություն, քաղաքականություն է, որն ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի համար նույնպես շատ կարևոր է. խոսքը նրա «Խաղաղություն զորության միջոցով» սկզբունքի մասին է։ Նա նաև իր երդմնակալության ելույթում և, ի դեպ, նաև Ազգային աղոթքի նախաճաշի ժամանակ նշեց, որ ցանկանում է, որպեսզի իր ամենամեծ ժառանգությունը լինի խաղաղարարի համբավը, խաղաղարարի ժառանգությունը, և այս առումով մենք լիահույս ենք, որ նաև ԱՄՆ-ի գործուն աջակցությամբ մենք, ի վերջո, տարածաշրջանում կհաստատենք կայուն, երկարատև և արդար խաղաղություն։
Ամփոփելով մեր զրույցը՝ կարող եմ ասել, որ տարին շատ ակտիվ է սկսվել Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների համար․ ռազմավարական գործընկերության հաստատումը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շատ կարևոր այցն ԱՄՆ, որն արդեն հնարավորություն է ստեղծել նոր ադմինիստրացիայի հետ ծանոթանալ մեր ընդհանուր օրակարգին։ Ես համոզված եմ, որ մենք շարունակաբար, առանց տեմպը գցելու էլ ավելի առաջ ենք գնալու և մեր հարաբերությունների համար նոր բարձունքներ ենք նվաճելու։

Реализация положений документа о стратегическом партнёрстве с США повысит безопасность и устойчивость Армении
В случае реализации всех положений документа о стратегическом партнерстве, подписанного между Ереваном и Вашингтоном, общая безопасность и устойчивость Армении значительно повысятся.
Такое мнение в интервью Арменпресс выразил советник министра иностранных дел Республики Армения Ваан Унанян, говоря о положениях Хартии об армяно-американском стратегическом партнерстве, подписанной в Вашингтоне 14 января 2025 года, и подробно анализируя их значение для Еревана.
По его словам, документ очень важен, поскольку в нем зафиксировано общее видение развития отношений между двумя странами, основанное на общих ценностях и стратегических интересах.
- Господин Унанян, какова общая оценка подписанной в Вашингтоне Хартии стратегического партнерства между Арменией и США, почему она важна и как стороны пришли к этому?
- Во-первых, я думаю, не будет преувеличением сказать и констатировать, что это был поистине исторический документ для отношений Армения-США, потому что сегодня мы можем констатировать, что с момента обретения Арменией независимости мы находимся на высшей точке наших отношений, и это был процесс, который фактически начался еще в 2019 году, когда еще при первой администрации Дональда Трампа Армения и США установили стратегический диалог, и в рамках которого была создана институциональная система, в которой отношения постепенно развивались.
Свое логическое продолжение это имело уже в июне 2024 года, в ходе заключительного заседания стратегического диалога, когда министр иностранных дел Арарат Мирзоян и заместитель госсекретаря США Джеймс О'Брайен заявили о намерении сторон поднять отношения со стратегического диалога на новый уровень, на уровень стратегического партнерства.
И с этого момента две стороны, МИД Армении и Госдепартамент США, наши государственные институты тесно сотрудничали, и, наконец, мы получили документ, который был подписан 14 января в Вашингтоне. Как я уже упоминал, он очень важен, поскольку отражает общее видение развития отношений между нашими двумя странами на основе общих ценностей и стратегических интересов. Я уверен, что, глядя в будущее, мы постепенно достигнем еще больших высот.
- Каковы основополагающие и важные компоненты в рамках Вашингтонского соглашения, значимые с точки зрения углубления двусторонних отношений, и какие ожидания может иметь Ереван от этого стратегического партнерства?
- Прежде всего нам нужно понять, что это за документ. Это не специальный план действий, это скорее рамочный документ стратегического характера, который разделен на разные главы и разделы, в которых зафиксированы направления, по которым стороны хотят развивать свои отношения. И с этой целью, кстати, будет создана комиссия Хартии по стратегическому партнерству, где правительственные должностные лица Армении и США, каждый в своем направлении, будут встречаться и дальше развивать эти отношения посредством более детальных инициатив, программ и новых соглашений.
Есть несколько важных моментов, фиксаций, на которые нам следует обратить внимание. Самое главное - в разделе «Принципы партнерства» зафиксировано, что Армения и США заявляют, что поддержка суверенитета, независимости и территориальной целостности является основой двусторонних отношений. Это очень четкая и важная фиксация, которая, я думаю, для нас очень важна. Более того, США поддерживают мирный процесс между Арменией и Азербайджаном, включая процесс демаркации границ, основанный на Алма-Атинской декларации 1991 года. Поскольку мы две демократические страны, мы также подчеркиваем приверженность демократическим ценностям, что также важно.
Хочу подчеркнуть еще один важный момент. США поддерживают разблокировку региональных транспортных коммуникаций на Южном Кавказе на основе суверенитета и юрисдикции стран. Более того, в следующем разделе зафиксировано, что США выражают решительную политическую поддержку инициированному Арменией проекту «Перекресток мира». То есть все это очень важно, потому что в основе нашего сотрудничества лежат принципы партнерства.
Уже в следующих главах мы видим вопросы экономики, энергетики, коммуникаций и связи, человеческих контактов, культурных связей, демократии, верховенства закона и защиты прав человека. В каждой сфере обозначены особые направления, которые, как я отметил, мы должны развивать в дальнейшем.
- Хартия также содержит положения о расширении армяно-американского сотрудничества в сфере экономики. Господин Унанян, о каком расширении экономического сотрудничества идет речь и есть ли уже программы развития двустороннего партнерства в этой сфере?
- Как я отметил, уже в рамках комиссии стороны обсудят программы более подробно, но я затрону несколько моментов из 2-го раздела, который касается экономики, инфраструктур, связи и энергетики. Так, стороны заявляют, что изучат стратегические программы и интересы в сфере торговли и инвестиций. Это можно сделать как в этой комиссии, так и в существующей в рамках Торгово-инвестиционного совета Армении и США структуре, которая уже функционирует при координации Минэкономики.
Еще один важный момент, который я хотел бы отметить, связан с контролируемыми технологиями, поскольку в Хартии указано, что стороны намерены начать диалог, чтобы Армения, нажежные армянские компании имели больший доступ к технологиям, контролируемым департаментом торговли США. Это очень важно для наших высокотехнологичных и информационных компаний. Продовольственная безопасность также является важным моментом, поскольку она имеет большое значение как с точки зрения экономики, так и с точки зрения устойчивости, и в этой области стороны также будут изучать возможности инвестиций, развития торговли и другие моменты.
- Господин Унанян, в Хартии также есть раздел «Безопасность и оборона». Какие возможности это дает и в какой степени будет способствовать повышению уровня безопасности Армении?
- Действительно, есть отдельная глава, посвященная обороне и безопасности, и здесь много пунктов по расширению масштабов общей программы сотрудничества, которая будет включать в себя проведение диалога между оборонными ведомствами двух сторон, увеличение объемов военной подготовки, усиление сотрудничества в сфере миротворчества, борьбы с терроризмом. Здесь, немного отвлекшись, отметим, что на том же мероприятии министр Арарат Мирзоян заявил, что Армения присоединяется к глобальному альянсу по победе над «Исламским государством», и здесь мы также придаем большое значение сотрудничеству с США.
Все более важной  становится область кибербезопасности, и то, что Вы говорите, следует также понимать с точки зрения того, что у нас уже есть постоянное сотрудничество с США в плане контроля за входом и выходом опасных технологий, контролируемых технологий, и есть необходимость в наращивании потенциала, что будет реализовываться совместно с Комитетом госдоходов и пограничными войсками СНБ.
Возвращаясь к принципам партнерства, здесь был еще один важный момент, который отмечают обе стороны: «сильная, независимая, суверенная и демократическая Армения, способная защитить свой суверенитет, территориальную целостность и нерушимость международно признанных границ, является ключевым компонентом для долгосрочной региональной безопасности и процветанию». Я думаю, нам следует это тоже поместить в общую картину.
Раз уж мы заговорили о безопасности, то хотелось бы затронуть еще один вопрос, потому что и в экспертной сфере, и в соцсетях, и в различных интервью были такие предположения, что же это за Хартия, в конце концов, с точки зрения обороны. Мы должны сделать одно важное заявление, что это не военный союз, это не обязанность защищать друг друга.
Другими словами, нет пункта о том, что если, например, одна сторона подвергается нападению, то другая обязана ее защищать. Такого пункта, естественно, нет, потому что это не военный союз, это стратегическое партнерство. Это важно подчеркнуть. В то же время понятно, что все то, что есть в Хартии стратегического партнерства, если стороны ее реализуют, а я уверен, что мы будем это реализовывать шаг за шагом, значительно повысит общую безопасность и устойчивость Армении.
- В ходе церемонии подписания документа министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян отметил, что Ереван начинает переговоры с Вашингтоном по соглашению о ядерном сотрудничестве, известному как «соглашение 1,2,3». Какие подробности Вы предоставите об этом положении?
- Прежде всего, позвольте мне сказать, что наше сотрудничество в сфере атомной энергетики не ново. Еще в 2022 году в рамках официального визита министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна в Вашингтон был подписан меморандум о взаимопонимании в направлении укрепления сотрудничества в сфере гражданской атомной энергетики, и сейчас мы делаем дополнительный важный шаг, начиная переговоры по так называемому «соглашению 1, 2, 3».
Чем это важно? Если США хотят значительно углубить сотрудничество в области ядерной энергетики с какой-либо страной, а любая другая страна хочет получить доступ к ведущим американским технологиям в области ядерной энергетики, то это соглашение должно быть заключено, т.е. за счет этого мы еще больше укрепим наше сотрудничество, при необходимости сможем получить дополнительный доступ к американским технологиям. Таким образом, мы укрепляем сотрудничество по вопросам общей безопасности в сфере атомной энергетики.
- 3-6 февраля делегация во главе с премьер-министром РА Николом Пашиняном посетила США, где приняла участие в Международном саммите по свободе вероисповедания и и в Национальном молитвенном завтраке, а также провела ряд встреч. В чем заключалось значение этого визита и чем он выделялся?
Я думаю, что это был очень важный, очень своевременный и стратегический визит, который был очень важен для передачи нескольких важных посланий, представления армянских нарративов и установления контактов с новой администрацией. Этот визит, независимр ни от чего, не был официальным, это был рабочий визит, но в любом случае его основной целью было участие в Международном саммите свободы вероисповедания, а также Национальном молитвенном завтраке.
Эти 2 мероприятия в действительности как бы затрагивают разные, но связанные темы. В случае первого, как следует из названия, это международная религиозная свобода, во втором речь шла больше о христианстве, объединении вокруг идеологии христианства, общей толерантности и защите христианства.
Скажу, что эти 2 направления – защита религиозной свободы и христианства в целом и в целом христианства, различных христианских течений и христиан во всем мире – имеют большое значение для администрации Дональда Трампа.
Чтобы также понять важность этих двух событий, следует отметить, что вице-президент США Джеймс Дэвид Вэнс произнес вступительную речь на Международном саммите по свободе вероисповедания, а президент Дональд Трамп - на Национальном молитвенном завтраке. И Армения, присутствуя на этом мероприятии, получила возможность контактировать с важными, влиятельными политическими деятелями, государственными чиновниками, конгрессменами, религиозными лидерами, представителями неправительственных организаций и другими, и не только присутствовать, но и выступить с фундаментальной речью. Думаю, трудно переоценить важность этого в данном случае.
- Чем важны другие встречи в ходе визита премьер-министра, в том числе встреча с вице-президентом США Джеймсом Дэвидом Вэнсом?
- Прежде всего хотелось бы отметить, что контакт с высшим руководством США не был новым, то есть это был не первый контакт. После избрания Дональда Трампа премьер-министр РА Никол Пашинян стал первым из лидеров региона, с кем новоизбранный президент США провел телефонный разговор, и это общение продолжилось во время церемонии повторного открытия собора Парижской Богоматери.
То есть изначально с новой администрацией эти каналы были налажены, каналы связи, и уже в Вашингтоне, во время визита премьер-министра, состоялась встреча с вице-президентом Джеймсом Дэвидом Вэнсом. Должен отметить, что это была не предусмотренная плановая встреча, потому что, как я сказал вначале, это был не официальный визит, но у сторон возникла идея встретиться и обсудить пути нашего сотрудничества. И позвольте мне сказать, что состоялось очень важное и продуктивное обсуждение нашей двусторонней повестки и региона.
Почему это важно? Потому что прогнозируется, что Джеймс Дэвид Вэнс станет преемником Дональда Трампа? Если я не ошибаюсь, премьер-министрАрмении был первым иностранным лидером, с которым встретился Джеймс Дэвид Вэнс.
Скажу, что встречи можно разделить по нескольким стратегическим направлениям.
Первое – это более официальные контакты с вице-президентом, но не только с вице-президентом, потому что была также встреча в Конгрессе под руководством давнего сенатора, председателя сенатского комитета по вооруженным силам Роджера Уикера, что также было очень важно. Состоялись встречи с руководством Международного республиканского института, правлением которого в основном руководят представители «Республиканской» партии.
Я придаю большое значение, конечно, аналитическим центрам, потому что мы также должны понимать, что аналитические центры имеют большое значение в формировании политики США, и, конечно, премьер-министр участвовал в большом круглом столе в Атлантическом совете, где были представители многих других аналитических центров, и там состоялась важная дискуссия.
Особо хочу отметить встречу с фондом «Наследие», который имеет большое влияние и большие связи с нынешней администрацией. Конечно, мы не забываем встречи с нашими общинными структурами. Другими словами, все это вместе, по сути, дало возможность задуматься о дальнейшем развитии стратегического партнерства Армения-США, а также представить новой администрации нашу мирную повестку дня. Должен сказать, что мы получили очень положительную реакцию в этом отношении.
- Господин Унанян, хотите ли Вы что-нибудь добавить?
- Один момент, пожалуй, который мы так или иначе затронули, но не представили более подробно, - это мир, и должен отметить, что мы очень ценим постоянную поддержку США в установлении мира на Южном Кавказе.
Я думаю, что установление стабильного и долгосрочного мира на Южном Кавказе отвечает интересам как Армении, так и стран региона, США и вообще международного сообщества в целом. Это повестка, которую правительство Армении неустанно и постоянно продвигает. Как вы знаете, это тезис, стратегия, политика, которая также очень важна для президента США Дональда Трампа: речь идет о его принципе «мир через силу». Он также заявил в своей инаугурационной речи и, кстати, на Национальном молитвенном завтраке, что хочет, чтобы его величайшим наследием стала репутация миротворца, наследие миротворца, и в этом смысле мы надеемся, что при поддержке США мы в конце концов установим стабильный, прочный и справедливый мир в регионе.
В заключение нашей беседы, могу сказать, что год начался очень активно для отношений Армения-США: установление стратегического партнерства, очень важный визит премьер-министра Никола Пашиняна в США, который уже создал возможность ознакомиться с нашей общей повесткой с новой администрацией. Уверен, что мы и дальше будем двигаться вперед, не сбавляя темпов, и достигнем новых высот в наших отношениях.