ՌԴ-ն և ԱՄՆ-ն պատասխանատվություն են ստանձնել նոր աշխարհակարգի ձևավորման համար. միջազգայնագետի վերլուծությունը
Միջազգայնագետ Գրիգոր Բալասանյանը կարծում է, որ 2009 թվականից հետո առաջին անգամ Ռուսաստանն ու Միացյալ Նահանգները սկսեցին լսել միմյանց, ինչը շատ կարևոր է, քանզի երկու գերտերություններն իրենց վրա վերցնում են պատասխանատվություն նոր աշխարհակարգի ձևավորման և աշխարհի ապագայի հետ կապված, ունեն ընդհանուր մոտեցումներ ուկրաինական ճգնաժամն ավարտելու և խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու հարցում։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Գրիգոր Բալասանյանը հանգամանորեն անդրադարձավ Սաուդյան Արաբիայում նախօրեին կայացած ռուս-ամերիկյան բանակցություններին և այդ համատեքստում հնարավոր աշխարհաքաղաքական զարգացումներին։
«Ըստ էության որոշակի հուսադրող քայլեր և հայտարարություններ կան, թեև ես դեռ չափավոր լավատեսություն եմ ցուցաբերում և չէի ցանկանա ամբողջ գործընթացը ներկայացնել դրական լույսի ներքո, քանի որ դեռ պահպանվում է որոշակի անորոշություն։ Այդուհանդերձ, փաստացի տեղի ունեցավ ցավալի իրողություն, ուկրաինական ճգնաժամը քննարկվեց առանց Ուկրաինայի, և ինչպես Թրամփը հայտարարեց, դա մեծ հիասթափություն էր իր համար։ Կողմերը Սաուդյան Արաբիայում պայմանավորվեցին շարունակել խորհրդակցություններն ուկրաինական թեմայով, Իրանի հարցով և Գազայի խնդրով։ Ուկրաինայի համար, ըստ էության, վատթարագույն սցենար է այն, որ ՌԴ-ն և ԱՄՆ-ն մոտ դիրքորոշումներ ունեն վերոհիշյալ ճգնաժամի ավարտի վերաբերյալ»,- ասաց Բալասանյանը։
Անդրադառնալով փորձագիտական շրջանակներում հնչած տեսակետին, որի համաձայն՝ ռուս-ամերիկյան բանակցային գործընթացը կարելի է դիտարկել որպես նոր աշխարհակարգի ձևավորման նախանշան, միջազգայնագետն ընդգծեց, որ ավելի շուտ խոսքն աշխարհաքաղաքական նոր իրավիճակի և անվտանգային նոր համակարգի կառուցման մասին է, որովհետև աշխարհն արդեն տևական ժամանակ միաբևեռ չէ, և գլոբալ փոփոխություններ արձանագրվել են դեռ Բայդենի կառավարման ժամանակ։
«Հիմա գործ ունենք նոր անվտանգային համակարգի ձևավորման հետ, առավել ևս, որ որոշ փորձագիտական շրջանակներ Սաուդյան Արաբիայում կայացած բանակցություններն անվանում են նաև Յալթա-2․0։ Այսինքն՝ Թրամփը և Պուտինը փորձում են պայմանավորվել խաղաղ գոյակցության այն կանոնների շուրջ, որոնք կարող են գործի դրվել, և երկու պետություններն այդ պայմաններում կարող են իրենց աշխարհաքաղաքական շահերն իրականացնել առանց իրար խանգարելու։ Էր-Ռիադի բանակցությունների գլխավոր իմաստը հենց դա էր»,- պարզաբանեց մեր զրուցակիցը։
Խոսելով վերահիշյալ հիմնախնդրի շուրջ Եվրոպայի մոտեցումների մասին՝ Բալասանյանը նշեց, որ այլևս չկա հավաքական Արևմուտք, չկա նաև հավաքական Եվրոպական միություն, ինչը նույնպես փաստ է։
«Նույն Եվրոպայի արևելյան հատվածի պետությունները՝ Հունգարիան և Սլովակիան, տևական ժամանակ վարելով ինքնուրույն արտաքին քաղաքականություն և կախված չլինելով ԵՄ-ի հրահանգներից, արդեն իրենք են նախատում Բրյուսելին, մասնավորապես ուկրաինական հիմնախնդրի համատեքստում վարվող քաղաքականության համար, ինչի պատճառով ԵՄ-ն կանգնել է հսկայական ճգնաժամի առջև, որից դուրս գալու ելքեր դեռ չեն տեսնում։ Թրամփն իր հերթին ցույց է տալիս, որ համաձայն չէ Բայդենի վարչակազմի ու Եվրամիության միաձույլ քաղաքականության հետ, որովհետև ԵՄ-ն, ցավոք, կորցրեց իր դեմքն այն օրվանից, երբ դարձավ Ուկրաինայում պատերազմի փաստացի կողմ, երբ Ժոզեպ Բորելը հայտարարեց, որ ուկրաինական ճգնաժամը լուծվելու է ռազմի դաշտում, մինչդեռ Միացյալ Նահանգները նման հայտարարություն չի արել, և այդ առումով Թրամփի ձեռքերն ավելի ազատ են»,- մանրամասնեց միջազգայնագետը։
Նրա հավաստմամբ՝ Թրամփը հաշվի է առնում վերոնշյալը և հենց դրա համար էլ մեղադրում է Եվրոպային ճգնաժամը սանձազերծելու ու նաև ոչինչ չանելու համար, որպեսզի ստորագրվեր խաղաղության պայմանագիր։ Ֆրանսիայի նախագահը պարբերաբար խորհրդակցություններ է հրավիրում Գերմանիայի կանցլերի ու եվրոպական այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասնակցությամբ, սակայն դրանք, Բալասանյանի գնահատմամբ, ուշացած հանդիպումներ են, որովհետև բոլորը, այդ թվում նաև Մակրոնը, հասկանում են, որ գնացքը գնացել է, և Ռուսաստանի նախագահը կարողացավ խաղարկել իր խաղը՝ փորձելով հարաբերություններ կառուցել նրանց տիրոջ հետ՝ ցույց տալով, որ ԵՄ-ին չի համարում միջազգային իրավունքի սուբյեկտ։
«Մինչդեռ, ԵՄ-ն ինքը կարող էր այս ճգնաժամը կարգավորողի առաջամարտիկը դառնալ և պատմության մեջ մտնել որպես կառույց, որը կանգնեցրեց ռազմական գործողություններն ու եղբայրասպան պատերազմը։ Հիմա սպասել, թե Եվրամիությունը որոշակի դերակատարում կունենա, այդպես չէի ասի, քանզի այդ կառույցում անհրաժեշտ են խորքային բարեփոխումներ, նոր ընտրություններ, նոր կառավարիչներ քաղաքական վերնախավում։ Միայն դրանից հետո ԵՄ-ն կկարողանա վերականգնել իր երբեմնի հեղինակությունն ու ազդեցությունը միջազգային հարաբերություններում»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Միջազգայնագետի կարծիքով՝ ռուս-ուկրաինական ճգնաժամը միանշանակ հանգուցալուծվելու է։ Ըստ նրա՝ դրա մասին է խոսում նաև Թրամփի հայտարարությունն այն մասին, որ եթե Ռուսաստանը ցանկանա, կարող է նաև 100 տոկոսով գրավել ողջ Ուկրաինան կամ առնվազն Կիևը, բայց նման բան չի ցանկանում։ Թրամփն ուզում է ցույց տալ, որ եթե իրենք բանակցությունների արդյունքում հասնեն այնպիսի դիրքորոշման, որը չի արժանանա Ուկրաինայի նախագահի հավանությանը, ապա ԱՄՆ-ն մի կողմ կքաշվի՝ Ռուսաստանին տալով ձեռքերի ազատություն։
«Միջազգային մամուլում հրապարակված վերլուծություններում արձանագրված է այն իրողությունը, որ այն տարածքները, որոնք գտնվում են Ռուսաստանի վերահսկողության ներքո, մնալու են ՌԴ-ին։ Ինսայդերական տեղեկատվության համաձայն՝ ռուսական կողմը ներկայացրել է ևս 30 տոկոս տարածք վերցնելու հայտ, իսկ նման տեղեկատվություն հենց այնպես չի տարածվում։ Դա ուղերձ է նաև Ուկրաինայի նախագահին. կամ նա կընդունի այդ պայմանները, կամ ամերիկացիները մի կողմ կքաշվեն»,- հավելեց մեր զրուցակիցը։
Բալասանյանը հիշեցրեց ու վկայակոչեց նմանօրինակ այն դեպքերը, երբ 2008 թվականին Ֆրանսիայի նախագահ Սարկոզին Վրաստանի նախագահ Սաակաշվիլիի հետ հանդիպման ժամանակ նշեց, որ վերջինս պետք է ընդուներ առկա պայմանները, քանզի Եվրոպան դրանից ավելի լավ բան չէր կարող առաջարկել։
«Հիմա նույնը կրկնվում է Ուկրաինայում։ ՌԴ-ն և ԱՄՆ-ն վճռական են պատերազմը դադարեցնելու հարցում։ Այն տեղեկատվությունը, որ Ռուսաստանում Լին Թրեյսիի փոխարեն նշանակվելու է ժամանակին Խորհրդային միությունում աշխատած և երեսունհինգամյա դիվանագիտական փորձառություն ունեցող նոր դեսպան, վկայում է այն մասին, որ հետխորհրդային տարածքում լրջագույն փոփոխություններ են լինելու, որոնք վերաբերելու են ոչ միայն Ուկրաինային, այլև մեզ»,- եզրափակեց միջազգայնագետը։

Россия и США взяли на себя ответственность за формирование нового мирового порядка - анализ эксперта-международника
Эксперт-международник Григор Баласанян считает, что впервые с 2009 года Россия и США начали прислушиваться друг к другу, что очень важно, поскольку две сверхдержавы берут на себя ответственность за формирование нового мирового порядка и будущее мира, имеют общие подходы к прекращению украинского кризиса и подписанию мирного договора.
В беседе с Арменпресс Григор Баласанян осторожно коснулся состоявшихся накануне российско-американских переговоров в Саудовской Аравии и возможных геополитических событий в этом контексте.
«На самом деле, есть некоторые обнадеживающие шаги и заявления, хотя я все еще настроен умеренно оптимистично и не хотел бы представлять весь процесс в позитивном свете, потому что все еще существует некоторая неопределенность. Тем не менее, на самом деле случилась болезненная реальность, украинский кризис обсуждался без Украины, и, как заявил Трамп, это стало для него большим разочарованием. Стороны в Саудовской Аравии договорились продолжить консультации по украинскому вопросу, иранскому и вопросу сектора Газа. Фактически, худший сценарий для Украины - это то, что у РФ и США будут близкие позиции относительно окончания вышеупомянутого кризиса», - сказал Баласанян.
Касаясь высказанного в экспертных кругах мнения, согласно которому российско-американский переговорный процесс можно рассматривать как признак формирования нового мирового порядка, международный эксперт подчеркнул, что речь идет, скорее, о новой геополитической ситуации и построении новой системы безопасности, поскольку мир уже давно не является однополярным, а глобальные изменения фиксировались еще при администрации Байдена.
«Сейчас мы имеем дело с формированием новой системы безопасности, тем более что некоторые эксперты называют переговоры, прошедшие в Саудовской Аравии, Ялтой-2.0. Другими словами, Трамп и Путин пытаются договориться о правилах мирного сосуществования, которые могут быть реализованы, и оба государства смогут реализовать свои геополитические интересы, не мешая друг другу. В этом и был главный смысл переговоров в Эр-Рияде», - пояснил наш собеседник.
Говоря о подходах Европы к вышеупомянутой проблеме, Баласанян отметил, что больше нет ни коллективного Запада, ни коллективного Евросоюза, что тоже является фактом.
«Государства восточной части Европы, Венгрия и Словакия, долгое время проводящие собственную внешнюю политику и не зависящие от директив ЕС, уже сами ругают Брюссель, особенно за политику, проводимую в контексте украинской проблемы, из-за чего ЕС столкнулся с огромным кризисом, из которого до сих пор не видят выхода.
Трамп со своей стороны показывает, что не согласен с единой политикой администрации Байдена и Евросоюза, потому что ЕС, к сожалению, потерял свое лицо с того дня, как стал де-факто стороной войны на Украине, когда Жозеп Боррель заявил, что украинский кризис будет решаться на поле боя, а США такого заявления не делали, и в этом смысле руки Трампа более свободны», - пояснил эксперт.
По его заверению, Трамп учитывает вышеизложенное и поэтому винит Европу в развязывании кризиса, а также в бездействии для подписания мирного договора. Президент Франции регулярно созывает консультации с участием канцлера Германии и других высокопоставленных европейских должностных лиц, но они, по мнению Баласаняна, запоздалые, потому, что все, включая Макрона, понимают, что поезд ушел, а президент России смог вести свою игру, пытаясь выстроить отношения со их хозяином, показав, что не считает ЕС субъектом международного права.
«Между тем, сам ЕС мог бы стать лидером-регулятором этого кризиса и войти в историю как структура, остановившая боевые действия и братоубийственную войну. Я бы не сказал, что сейчас надо ожидать, что Евросоюз сыграет определенную роль, потому что этой структуре необходимы глубокие реформы, новые выборы, новые менеджеры в политической элите. Только после этого ЕС сможет восстановить свой прежний престиж и влияние в международных отношениях», - сказал наш собеседник.
По мнению международного эксперта, российско-украинский кризис однозначно разрешится. По его словам, об этом свидетельствует также заявление Трампа о том, что если Россия захочет, она может оккупировать 100% всей Украины или по меньшей мере Киев, но она этого не хочет. Трамп хочет показать, что если в результате переговоров они достигнут такой позиции, которая не будет одобрена президентом Украины, то США отойдут в сторону, предоставив России свободу действий.
«В анализах, опубликованных в международной прессе, фиксируется реальность того, что территории, находящиеся под контролем России, останутся за Российской Федерацией. По инсайдерской информации, российская сторона подала заявку на захват еще 30% территории, а такая информация распространяется не просто так. Это также послание президенту Украины - либо он примет эти условия, либо американцы отойдут в сторону», - добавил наш собеседник.
Баласанян напомнил и сослался на подобные случаи, когда в 2008 году президент Франции Саркози во время встречи с президентом Грузии Саакашвили упомянул, что последний должен принять существующие условия, поскольку Европа не может предложить ничего лучшего, чем это.
«Сейчас то же повторяется в Украине. Россия и США полны решимости положить конец войне. Информация о том, что вместо Линн Трейси в России будет назначен новый посол, который когда-то работал в Советском Союзе и имеет тридцатипятилетний дипломатический опыт, свидетельствует о том, что на постсоветском пространстве произойдут серьезные изменения, которые коснутся не только Украины, но и нас», - заключил эксперт.