ԵՄ-ն Հայաստանում իր առաքելությունն օգտակար գործիք է համարում Հարավային Կովկասի կայունության առումով. Մարկուս Ռիտերի հարցազրույցը
Եվրոպական միության խորհրդի կողմից Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության մանդատի երկարաձգումը ցույց է տալիս, որ Բրյուսելն առաքելության աշխատանքն օգտակար գործիք է համարում Հարավային Կովկասի կայունությանը նպաստելու գործում։
«Արմենպրես»-ի թղթակցին տված հարցազրույցում այս մասին հայտարարել է Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը՝ խոսելով առաքելության մանդատի երկարաձգման, առաքելության հետագա անելիքների, հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակի, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից ԵՄ առաքելության հասցեին հնչող մեղադրանքների մասին։
ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավարը միաժամանակ նաև արձանագրել է, որ սկսած 2023 թվականի փետրվարից՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին առաքելության գործունեության առաջին իսկ օրվանից, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային միջադեպերը զգալիորեն նվազել են։
-Պարոն Ռիտեր, Եվրոպական միության դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում գործում է արդեն ավելի քան երկու տարի՝ մասնավորապես հայ-ադրբեջանական սահմանին։ Ընդհանուր առմամբ, ինչպե՞ս կգնահատեք առաքելության գործունեությունը և դրա կարևորությունը Հարավային Կովկասի ու Հայաստանի կայունության համար:
-Ակնհայտ է, որ մեր (խմբ․ Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելություն)՝ 2023 թվականի փետրվարի 23-ին Հայաստան ժամանելուց հետո, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանի և հսկողության գծի երկայնքով միջադեպերի թիվը զգալիորեն նվազել է։ Համոզված եմ, որ դա նույնպես մեր ազդեցությունն է, մեր պարեկությունը սահմանի երկայնքով, և մեր ներկայությունն է, որ օգնում է նվազեցնել միջադեպերը: Ոչ միայն մենք, այլ նաև քաղաքական միջավայրը, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցություններն են, որոնք օգնում են միջադեպերի նվազմանը։ Վստահ եմ, որ մեր ներկայությամբ մենք աջակցում ենք այս ընդհանուր գործընթացին:
-2025 թվականի հունվարին Եվրոպական միության խորհուրդը Հայաստանում ԵՄ առաքելության մանդատը ևս երկու տարով՝ մինչև 2027 թվականը երկարաձգելու մասին որոշում կայացրեց։ Պարոն Ռիտեր, ինչպե՞ս եք գնահատում այս որոշումը և որքանո՞վ եք կարևոր համարում առաքելության մանդատի երկարաձգումը:
-Որոշումն ինքնին ցույց է տալիս, որ Եվրոպական միությունը դիտարկում է մեզ (խմբ․ նկատի է առնվում Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությունը) որպես օգտակար գործիք՝ Հարավային Կովկասի կայունությանը նպաստելու համար։ Դա նաև պարզ է դարձնում, որ հայկական կողմը ցանկանում է, որ մենք մնանք, քանի որ մենք այստեղ ենք Հայաստանի կառավարության հրավերով, և այս համաձայնագրով կամ Եվրամիության և Հայաստանի կառավարության միջև համաձայնությամբ է, որ մենք պետք է մնանք ևս երկու տարի, ինչը ցույց է տալիս, որ մենք դրական ենք դիտարկվում:
-Ադրբեջանը մշտապես դժգոհություններ է հայտնել Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեության վերաբերյալ՝ հայտարարելով, որ առաքելությունը չի նպաստում Երևանի և Բաքվի միջև կարգավորման գործընթացին և մեղադրելով առաքելությանը սահմանամերձ տարածքներում հետախուզական աշխատանքներ իրականացնելու մեջ։ Ինչպե՞ս կարձագանքեք Ադրբեջանի այս պնդումներին և ըստ Ձեզ՝ ո՞րն է Բաքվի նման հայտարարությունների նպատակը։
-Ինչպես արդեն ասացի, միջադեպերի թիվը նվազել է, ժողովուրդն իրեն ավելի ապահով ու անվտանգ է զգում. դա փաստ է, և սա մեր աշխատանքի մի մասն է։ Ինչ վերաբերում է հետախուզական աշխատանքի մեղադրանքին, ապա դա կա հենց առաջին օրվանից, երբ մենք այստեղ ենք, իսկ մենք արել ենք նույնն, ինչ անում ենք հիմա: Մենք երբեք չենք փոխում սա։ Մենք բացահայտ պարեկություն ենք իրականացնում սահմանի և հսկողության գծի երկայնքով։ Երբ մենք հայտնվում ենք սահմանի ինչ-որ տեղում, միշտ մնում ենք այնպիսի դիրքում, որ երկու կողմերն էլ տեսնեն, որ մենք այնտեղ ենք։ Ամեն ինչ տեսանելի է, թե ինչ ենք անում: Մենք հետևում ենք, թե ինչ է կատարվում սահմանին։ Դա նշանակում է, որ մենք ոչ միայն նայում ենք, թե ինչ է անում ադրբեջանական կողմը, մենք նաև հետևում ենք, թե ինչ է անում հայկական կողմը, քանի որ Բրյուսելը ցանկանում է իմանալ մեզնից՝ ինչպես է իրավիճակը սահմանին: Նրանք չեն ուզում, որ մենք իմանանք, թե ինչ է անում Ադրբեջանը. այսպիսով, մենք դիտարկում ենք երկու կողմերին էլ, քանի որ ցանկանում ենք իրավիճակի մասին հաշվետվություն տալ Բրյուսելին, թե ինչ է կատարվում: Այսպիսով, մենք միշտ բացահայտ ենք պարեկություն անում։ Մենք երբեք չենք թաքնվում ինչ-որ տեղ կամ ծածուկ չենք մնում։ Դա այն է, ինչ մենք անում ենք հենց սկզբից, և դա այն է, ինչ անում ենք նաև հիմա: Դա նշանակում է, որ ադրբեջանական կողմի համար շատ հեշտ է մեզ նկատել, տեսնել, թե որտեղ ենք մենք, որովհետև մենք չենք ցանկանում թաքնվել: Լավ է, եթե նրանք տեսնեն, որ մենք այնտեղ ենք: Նույնիսկ այն պարեկություններին, որոնց մենք գնում ենք ուղեկցորդներով, մեկ շաբաթ առաջ հատուկ ներկայացուցչի գրասենյակի միջոցով ծանուցում ենք Բաքվին։ Դա նշանակում է, որ նրանք նույնիսկ նախապես գիտեն, թե ուր ենք մենք գնում և որտեղ ենք հայտնվում: Դա շատ, շատ բաց և թափանցիկ է, և մենք ոչ մի հետախուզական աշխատանք չենք կատարում: Մտադրությունները, թե ինչու է Բաքուն այդպես անում, պետք է հարցնել Բաքվին։ Համենայն դեպս, մենք երկու կողմերի համար էլ հարմար չենք, քանի որ այս հակամարտության գոտի ենք բերում միջազգային ինչ-որ տեսակետ: Դա հայկական և ադրբեջանական կողմերի համար նշանակում է, որ նրանք պարզապես չեն կարող ինչ-որ բան սկսել՝ առանց կատարվողի մասին մեր՝ միջազգային հանրության և հատկապես Բրյուսելի իմացության:
-Պարոն Ռիտեր, ի պատասխան Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ ԵՄ դիտորդական առաքելությունը հայ-ադրբեջանական սահմաններից հեռացնելու պահանջին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Երևանը Բաքվին առաջարկել է ԵՄ դիտորդներին հեռացնել սահմանի արդեն իսկ սահմանազատված հատվածներից։ Ո՞րն է առաքելության դիրքորոշումն այս հարցում։
Անցած տարեվերջին ես հանդիպում ունեցա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, և մենք քննարկեցինք դա։ Դա մեզ սահմանից հեռացնելու մասին չէ, այլ այն մասին է, որ սահմանամերձ տարածքներում, որոնք համաձայնեցված, սահմանազատված և հստակ նշված են, այլևս կարիք չկա, որ մենք ուղղակիորեն գնանք սահման: Մեզ համար լավ է այլևս չներկայանալ սահմանամերձ գոտում, բայց դա չի նշանակում, որ մենք չենք շարունակելու այցելել գյուղեր, ֆերմաներ՝ սահմաններից ներս տեղակայված մարդկանց հետ զրուցելու համար: Եթե Հայաստանի կառավարությունը և ադրբեջանական կողմը համաձայնեն, որ մենք չպետք է պարեկություն կատարենք ուղղակիորեն արդեն հստակ սահմանազատված սահմանային շրջաններում, մենք դրանում խնդիր չենք տեսնում:
-Պարոն Ռիտեր, հիմնվելով առաքելության պարեկությունների օպերատիվ տեղեկատվության և սահմանամերձ շրջաններում կատարվող աշխատանքների վրա՝ ինչպե՞ս կգնահատեք հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող ներկա իրավիճակը: Կա՞ն անվտանգության առումով անհանգստանալու պատճառներ:
-Այն, ինչ տեսնում և հայտնում են պարեկները, այն է, որ իրավիճակը սահմանին բավականին հանգիստ է։ Այս պահին միջադեպեր չկան: Բայց այն, ինչ մենք նաև տեսնում ենք և հայտնում, այն է, որ երկու կողմերն էլ ամրապնդում են իրենց դիրքերը: Այսպիսով, երկու կողմերն էլ շարունակում են պատրաստվել ավելի վատ զարգացման, դա ակնհայտ է: Բայց մենք այս պահին լարվածություն չենք տեսնում, և սա ամսից ի վեր է, ուստի մենք բավականին վստահ ենք, որ տարածաշրջանը լավ ուղու վրա է: Եվ մենք միշտ ասում ենք՝ նախապատրաստված եղիր վատագույնին, բայց պատրաստ եղիր լավագույնին: Այսպիսով, մեզ թվում է, որ երկու կողմերն էլ հետևում են այս խորհրդին:
-Առաջիկայում կա՞ն առաքելության չափերի և կառուցվածքային փոփոխություններ կատարելու ծրագրեր:
-Ոչ, երկրորդ մանդատը ևս կունենա նույն խնդիրն ու առաջադրանքը, ինչ ունեինք առաջին մանդատի ընթացքում։ Դա նշանակում է նախ պարեկություն և հաշվետվություն ներկայացնել սահմանի և առճակատման գծի երկայնքով: Երկրորդը մեր, այսպես կոչված, մարդկային անվտանգության պարեկությունն է, որպեսզի հակամարտությունից տուժած տարածքներում տեղի բնակչության անվտանգության և ապահովության զգացումը բարձրացվի: Եվ երրորդն այն քայլերն են, որոնք նպաստում են վստահության ամրապնդմանը:
Անցած դեկտեմբերից մենք այցելում ենք սահմանամերձ գյուղերի դպրոցներ՝ զրուցելու այնտեղի երեխաների հետ, աշակերտների հետ, բացատրելու նրանց, թե ով ենք մենք, ինչ ենք անում, ինչ է Եվրամիությունը, ինչ է ներկայացնում Եվրամիությունը: Եվ այս գործունեությունը մենք ցանկանում ենք ավելացնել: Մենք ոչ միայն ցանկանում ենք ապագայում դպրոցներ այցելել, այլ ցանկանում ենք խթանել մեր աշխատանքը, եվրոպական գաղափարը ու նաև բոլորին տեղյակ պահել, որ մենք լրտեսություն, հետախուզական ծառայություն կամ այլ բան չենք անում: Մենք քաղաքացիական անզեն առաքելություն ենք, որը ցանկանում է օգնել այս տարածաշրջանի կայունացմանը:

ЕС считает свою миссию в Армении полезным инструментом обеспечения стабильности на Южном Кавказе: интервью с Маркусом Риттером
Продление Советом Европейского союза мандата миссии наблюдателей ЕС в Армении свидетельствует о том, что Брюссель считает работу миссии полезным инструментом в содействии стабильности на Южном Кавказе.
Об этом в беседе с корреспондентом Арменпресс заявил глава миссии наблюдателей ЕС в Армении Маркус Риттер, говоря о продлении мандата миссии, дальнейшей деятельности миссии, ситуации на армяно-азербайджанской границе, а также об обвинениях, звучащих со стороны Азербайджана в адрес миссии ЕС.
Глава наблюдательной миссии ЕС также отметил, что с февраля 2023 года, с первого дня работы миссии на армяно-азербайджанской границе, количество пограничных инцидентов между Арменией и Азербайджаном значительно сократилось.
- Господин Риттер, наблюдательная миссия Европейского союза действует в Армении уже более двух лет, в частности, на армяно-азербайджанской границе. В целом, как Вы оцените деятельность миссии и ее значение для стабильности на Южном Кавказе и в Армении.
- Очевидно, что с момента нашего (ред. миссии наблюдателей ЕС в Армении) прибытия в Армению 23 февраля 2023 года количество инцидентов вдоль границы и контрольной линии между Азербайджаном и Арменией значительно сократилось. Я убежден, что именно наше влияние, наше патрулирование вдоль границы, наше присутствие способствуют сокращению инцидентов. Не только мы, но и политическая обстановка, переговоры между Азербайджаном и Арменией способствуют сокращению инцидентов. Я уверен, что своим присутствием мы поддерживаем этот общий процесс.
- В январе 2025 года Совет Европейского Союза принял решение продлить мандат миссии ЕС в Армении еще на два года, до 2027 года. Господин Риттер, как Вы оцените это решение и насколько важным Вы считаете продление мандата миссии?
Само решение показывает, что Европейский Союз рассматривает нас (ред. миссию наблюдателей ЕС в Армении) как полезный инструмент содействия стабильности на Южном Кавказе. Это также дает понять, что армянская сторона хочет, чтобы мы остались, потому что мы здесь по приглашению правительства Армении, и именно по этому соглашению или по соглашению между Европейским Союзом и правительством Армении мы должны остаться еще на два года, что показывает, что к нам относятся позитивно.
- Азербайджан всегда выражал недовольство деятельностью наблюдательной миссии ЕС в Армении, заявляя, что миссия не способствует процессу урегулирования между Ереваном и Баку, и обвиняя ее в проведении разведывательных работ на приграничных территориях. Что Вы скажете по поводу этих заявлений, и в чем, по Вашему мнению, цель подобных заявлений?
- Как я уже отметил, количество инцидентов значительно сократилось, люди чувствуют себя безопаснее и защищеннее. Это факт, и это часть нашей работы. Что касается обвинения в разведовательной деятельности, то оно было с первого дня нашего пребывания здесь, и мы делали то же самое, что и сейчас. Мы никогда этого не изменим. Мы открыто патрулируем границу и линию контроля. Когда мы оказываемся где-то на границе, мы всегда занимаем такую ​​позицию, чтобы обе стороны могли видеть, что мы там находимся. Все, что мы делаем, это видно. Мы наблюдаем за тем, что происходит на границе. Это значит, что мы смотрим не только на то, что делает азербайджанская сторона, мы также смотрим на то, что делает армянская сторона, потому что Брюсселю нужно знать от нас, какова ситуация на границе. Они не хотят, чтобы мы знали, что делает Азербайджан. Поэтому мы смотрим на обе стороны, потому что мы хотим доложить Брюсселю полную ситуацию, все, что происходит. Поэтому мы всегда патрулируем открыто. Мы никогда нигде не прячемся и не скрываемся. Это то, что мы делали с самого начала, и это то, что мы делаем сейчас. Это означает, что азербайджанской стороне очень легко нас заметить, увидеть, где мы находимся, потому что мы не хотим прятаться. Хорошо, если они видят, что мы там. Даже о патрулированиях, которые мы проводим с сопровождением, мы уведомляем Баку за неделю посредством офиса спецпредставителя. Это значит, что они заранее знают, куда мы идем и где мы будем в конечном итоге. Это очень, очень открыто и прозрачно, и мы не ведем никакой разведывательной работы. О намерениях, почему Баку это делает, следует спросить у Баку. В любом случае, мы не удобны обеим сторонам, поскольку привносим в зону этого конфликта какую-то международную точку зрения. Это и для армянской и азербайджанской сторон означает, что ничего нельзя начать без того, чтобы мы, международное сообщество и особенно Брюссель не узнали бы о том, что там происходит.
- Господин Риттер, в ответ на требование президента Азербайджана Алиева убрать миссию наблюдателей ЕС с армяно-азербайджанской границы премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян заявил, что Ереван предложил Баку вывести наблюдателей ЕС с уже демаркированных участков границы. Какова позиция миссии по этому вопросу?
- В конце прошлого года у меня была встреча с премьер-министром Николом Пашиняном, и мы обсуждали этот вопрос. Речь идет не о том, чтобы вывести нас с границы, а о том, что в приграничных районах, которые согласованы, разграничены и четко обозначены, в нас уже нет потребности. Нам больше не нужно находиться в приграничной зоне, но это не значит, что мы не продолжим посещать деревни, фермы, чтобы разговаривать с людьми внутри границы. Если правительство Армении и азербайджанская сторона согласятся, что мы не должны напрямую патрулировать в уже четко разграниченных приграничных районах, мы не видим в этом проблемы.
- Господин Риттер, основываясь на оперативную информацию патрулей миссии и работах, проводимых в приграничных районах, как Вы оцените нынешнюю ситуацию на армяно-азербайджанской границе?
То, что видят и сообщают патрули, это то, что ситуация на границе довольно спокойная. Но то, что мы также видим и сообщаем, заключается в том, что обе стороны укрепляют свои позиции. Таким образом, обе стороны продолжают готовиться к худшему развитию, это очевидно, но на данный момент мы не видим напряженности, и это длится уже месяц, поэтому мы вполне уверены, что регион находится на правильном пути, но мы всегда говорим: будьте готовы к худшему, но будьте готовы и к лучшему. И нам кажется, что обе стороны следуют этому совету.
- Планируется ли в ближайшее время внести изменения в численность и структуру миссии?
- Нет, во втором мандате будут те же вопросы и задачи, что и в первом. Это означает, во-первых, патрулирование и отчетность вдоль границы и линии соприкосновения. Во-вторых, наши так называемые патрули безопасности для повышения чувства защищенности и безопасности местного населения в районах, затронутых конфликтом. И в-третьих, шаги, способствующие укреплению доверия.
С декабря прошлого года мы посещаем школы в приграничных деревнях, чтобы говорить с детьми, с учащимися, объяснить им, кто мы, чем мы занимаемся, что такое Европейский Союз, что представляет собой Европейский Союз. И мы хотим расширить эту деятельность. Мы не только хотим посещать школы в будущем, но и хотим продвигать нашу работу, европейскую идею, а также дать всем знать, что мы не занимаемся шпионажем, разведывательной деятельностью или чем-то еще. Мы гражданская невооруженная миссия, которая хочет помочь внести стабильность в этот регион.