ԵՄ-ն Հայաստանում իր առաքելությունն օգտակար գործիք է համարում Հարավային Կովկասի կայունության առումով. Մարկուս Ռիտերի հարցազրույցը
Եվրոպական միության խորհրդի կողմից Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության մանդատի երկարաձգումը ցույց է տալիս, որ Բրյուսելն առաքելության աշխատանքն օգտակար գործիք է համարում Հարավային Կովկասի կայունությանը նպաստելու գործում։
«Արմենպրես»-ի թղթակցին տված հարցազրույցում այս մասին հայտարարել է Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը՝ խոսելով առաքելության մանդատի երկարաձգման, առաքելության հետագա անելիքների, հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակի, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից ԵՄ առաքելության հասցեին հնչող մեղադրանքների մասին։
ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավարը միաժամանակ նաև արձանագրել է, որ սկսած 2023 թվականի փետրվարից՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին առաքելության գործունեության առաջին իսկ օրվանից, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային միջադեպերը զգալիորեն նվազել են։
-Պարոն Ռիտեր, Եվրոպական միության դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում գործում է արդեն ավելի քան երկու տարի՝ մասնավորապես հայ-ադրբեջանական սահմանին։ Ընդհանուր առմամբ, ինչպե՞ս կգնահատեք առաքելության գործունեությունը և դրա կարևորությունը Հարավային Կովկասի ու Հայաստանի կայունության համար:
-Ակնհայտ է, որ մեր (խմբ․ Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելություն)՝ 2023 թվականի փետրվարի 23-ին Հայաստան ժամանելուց հետո, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանի և հսկողության գծի երկայնքով միջադեպերի թիվը զգալիորեն նվազել է։ Համոզված եմ, որ դա նույնպես մեր ազդեցությունն է, մեր պարեկությունը սահմանի երկայնքով, և մեր ներկայությունն է, որ օգնում է նվազեցնել միջադեպերը: Ոչ միայն մենք, այլ նաև քաղաքական միջավայրը, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցություններն են, որոնք օգնում են միջադեպերի նվազմանը։ Վստահ եմ, որ մեր ներկայությամբ մենք աջակցում ենք այս ընդհանուր գործընթացին:
-2025 թվականի հունվարին Եվրոպական միության խորհուրդը Հայաստանում ԵՄ առաքելության մանդատը ևս երկու տարով՝ մինչև 2027 թվականը երկարաձգելու մասին որոշում կայացրեց։ Պարոն Ռիտեր, ինչպե՞ս եք գնահատում այս որոշումը և որքանո՞վ եք կարևոր համարում առաքելության մանդատի երկարաձգումը:
-Որոշումն ինքնին ցույց է տալիս, որ Եվրոպական միությունը դիտարկում է մեզ (խմբ․ նկատի է առնվում Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությունը) որպես օգտակար գործիք՝ Հարավային Կովկասի կայունությանը նպաստելու համար։ Դա նաև պարզ է դարձնում, որ հայկական կողմը ցանկանում է, որ մենք մնանք, քանի որ մենք այստեղ ենք Հայաստանի կառավարության հրավերով, և այս համաձայնագրով կամ Եվրամիության և Հայաստանի կառավարության միջև համաձայնությամբ է, որ մենք պետք է մնանք ևս երկու տարի, ինչը ցույց է տալիս, որ մենք դրական ենք դիտարկվում:
-Ադրբեջանը մշտապես դժգոհություններ է հայտնել Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեության վերաբերյալ՝ հայտարարելով, որ առաքելությունը չի նպաստում Երևանի և Բաքվի միջև կարգավորման գործընթացին և մեղադրելով առաքելությանը սահմանամերձ տարածքներում հետախուզական աշխատանքներ իրականացնելու մեջ։ Ինչպե՞ս կարձագանքեք Ադրբեջանի այս պնդումներին և ըստ Ձեզ՝ ո՞րն է Բաքվի նման հայտարարությունների նպատակը։
-Ինչպես արդեն ասացի, միջադեպերի թիվը նվազել է, ժողովուրդն իրեն ավելի ապահով ու անվտանգ է զգում. դա փաստ է, և սա մեր աշխատանքի մի մասն է։ Ինչ վերաբերում է հետախուզական աշխատանքի մեղադրանքին, ապա դա կա հենց առաջին օրվանից, երբ մենք այստեղ ենք, իսկ մենք արել ենք նույնն, ինչ անում ենք հիմա: Մենք երբեք չենք փոխում սա։ Մենք բացահայտ պարեկություն ենք իրականացնում սահմանի և հսկողության գծի երկայնքով։ Երբ մենք հայտնվում ենք սահմանի ինչ-որ տեղում, միշտ մնում ենք այնպիսի դիրքում, որ երկու կողմերն էլ տեսնեն, որ մենք այնտեղ ենք։ Ամեն ինչ տեսանելի է, թե ինչ ենք անում: Մենք հետևում ենք, թե ինչ է կատարվում սահմանին։ Դա նշանակում է, որ մենք ոչ միայն նայում ենք, թե ինչ է անում ադրբեջանական կողմը, մենք նաև հետևում ենք, թե ինչ է անում հայկական կողմը, քանի որ Բրյուսելը ցանկանում է իմանալ մեզնից՝ ինչպես է իրավիճակը սահմանին: Նրանք չեն ուզում, որ մենք իմանանք, թե ինչ է անում Ադրբեջանը. այսպիսով, մենք դիտարկում ենք երկու կողմերին էլ, քանի որ ցանկանում ենք իրավիճակի մասին հաշվետվություն տալ Բրյուսելին, թե ինչ է կատարվում: Այսպիսով, մենք միշտ բացահայտ ենք պարեկություն անում։ Մենք երբեք չենք թաքնվում ինչ-որ տեղ կամ ծածուկ չենք մնում։ Դա այն է, ինչ մենք անում ենք հենց սկզբից, և դա այն է, ինչ անում ենք նաև հիմա: Դա նշանակում է, որ ադրբեջանական կողմի համար շատ հեշտ է մեզ նկատել, տեսնել, թե որտեղ ենք մենք, որովհետև մենք չենք ցանկանում թաքնվել: Լավ է, եթե նրանք տեսնեն, որ մենք այնտեղ ենք: Նույնիսկ այն պարեկություններին, որոնց մենք գնում ենք ուղեկցորդներով, մեկ շաբաթ առաջ հատուկ ներկայացուցչի գրասենյակի միջոցով ծանուցում ենք Բաքվին։ Դա նշանակում է, որ նրանք նույնիսկ նախապես գիտեն, թե ուր ենք մենք գնում և որտեղ ենք հայտնվում: Դա շատ, շատ բաց և թափանցիկ է, և մենք ոչ մի հետախուզական աշխատանք չենք կատարում: Մտադրությունները, թե ինչու է Բաքուն այդպես անում, պետք է հարցնել Բաքվին։ Համենայն դեպս, մենք երկու կողմերի համար էլ հարմար չենք, քանի որ այս հակամարտության գոտի ենք բերում միջազգային ինչ-որ տեսակետ: Դա հայկական և ադրբեջանական կողմերի համար նշանակում է, որ նրանք պարզապես չեն կարող ինչ-որ բան սկսել՝ առանց կատարվողի մասին մեր՝ միջազգային հանրության և հատկապես Բրյուսելի իմացության:
-Պարոն Ռիտեր, ի պատասխան Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ ԵՄ դիտորդական առաքելությունը հայ-ադրբեջանական սահմաններից հեռացնելու պահանջին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Երևանը Բաքվին առաջարկել է ԵՄ դիտորդներին հեռացնել սահմանի արդեն իսկ սահմանազատված հատվածներից։ Ո՞րն է առաքելության դիրքորոշումն այս հարցում։
Անցած տարեվերջին ես հանդիպում ունեցա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, և մենք քննարկեցինք դա։ Դա մեզ սահմանից հեռացնելու մասին չէ, այլ այն մասին է, որ սահմանամերձ տարածքներում, որոնք համաձայնեցված, սահմանազատված և հստակ նշված են, այլևս կարիք չկա, որ մենք ուղղակիորեն գնանք սահման: Մեզ համար լավ է այլևս չներկայանալ սահմանամերձ գոտում, բայց դա չի նշանակում, որ մենք չենք շարունակելու այցելել գյուղեր, ֆերմաներ՝ սահմաններից ներս տեղակայված մարդկանց հետ զրուցելու համար: Եթե Հայաստանի կառավարությունը և ադրբեջանական կողմը համաձայնեն, որ մենք չպետք է պարեկություն կատարենք ուղղակիորեն արդեն հստակ սահմանազատված սահմանային շրջաններում, մենք դրանում խնդիր չենք տեսնում:
-Պարոն Ռիտեր, հիմնվելով առաքելության պարեկությունների օպերատիվ տեղեկատվության և սահմանամերձ շրջաններում կատարվող աշխատանքների վրա՝ ինչպե՞ս կգնահատեք հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող ներկա իրավիճակը: Կա՞ն անվտանգության առումով անհանգստանալու պատճառներ:
-Այն, ինչ տեսնում և հայտնում են պարեկները, այն է, որ իրավիճակը սահմանին բավականին հանգիստ է։ Այս պահին միջադեպեր չկան: Բայց այն, ինչ մենք նաև տեսնում ենք և հայտնում, այն է, որ երկու կողմերն էլ ամրապնդում են իրենց դիրքերը: Այսպիսով, երկու կողմերն էլ շարունակում են պատրաստվել ավելի վատ զարգացման, դա ակնհայտ է: Բայց մենք այս պահին լարվածություն չենք տեսնում, և սա ամսից ի վեր է, ուստի մենք բավականին վստահ ենք, որ տարածաշրջանը լավ ուղու վրա է: Եվ մենք միշտ ասում ենք՝ նախապատրաստված եղիր վատագույնին, բայց պատրաստ եղիր լավագույնին: Այսպիսով, մեզ թվում է, որ երկու կողմերն էլ հետևում են այս խորհրդին:
-Առաջիկայում կա՞ն առաքելության չափերի և կառուցվածքային փոփոխություններ կատարելու ծրագրեր:
-Ոչ, երկրորդ մանդատը ևս կունենա նույն խնդիրն ու առաջադրանքը, ինչ ունեինք առաջին մանդատի ընթացքում։ Դա նշանակում է նախ պարեկություն և հաշվետվություն ներկայացնել սահմանի և առճակատման գծի երկայնքով: Երկրորդը մեր, այսպես կոչված, մարդկային անվտանգության պարեկությունն է, որպեսզի հակամարտությունից տուժած տարածքներում տեղի բնակչության անվտանգության և ապահովության զգացումը բարձրացվի: Եվ երրորդն այն քայլերն են, որոնք նպաստում են վստահության ամրապնդմանը:
Անցած դեկտեմբերից մենք այցելում ենք սահմանամերձ գյուղերի դպրոցներ՝ զրուցելու այնտեղի երեխաների հետ, աշակերտների հետ, բացատրելու նրանց, թե ով ենք մենք, ինչ ենք անում, ինչ է Եվրամիությունը, ինչ է ներկայացնում Եվրամիությունը: Եվ այս գործունեությունը մենք ցանկանում ենք ավելացնել: Մենք ոչ միայն ցանկանում ենք ապագայում դպրոցներ այցելել, այլ ցանկանում ենք խթանել մեր աշխատանքը, եվրոպական գաղափարը ու նաև բոլորին տեղյակ պահել, որ մենք լրտեսություն, հետախուզական ծառայություն կամ այլ բան չենք անում: Մենք քաղաքացիական անզեն առաքելություն ենք, որը ցանկանում է օգնել այս տարածաշրջանի կայունացմանը:

EU views its mission in Armenia as useful tool for stability in the South Caucasus - Interview with EUMA Chief
The extension of the mandate of the EU Monitoring Mission in Armenia by the Council of the European Union demonstrates that Brussels views the mission’s work as a useful tool for contributing to stability in the South Caucasus.
In an interview with Armenpress, Markus Ritter, Head of the European Union Mission in Armenia (EUMA), addressed the extension of the mission’s mandate, its future activities, the situation on the Armenian-Azerbaijani border and the accusations leveled against the EU mission by Azerbaijan.
Ritter also noted that since the beginning of the mission’s activities on the Armenian-Azerbaijani border in February 2023, border incidents between the two countries have significantly decreased.
- Mr. Ritter, the European Union Monitoring Mission has been operating in Armenia for more than two years, particularly on the Armenian-Azerbaijani border. Overall, how would you assess the mission's activities and its importance for the stability of the South Caucasus and Armenia?
- It is obvious that since we arrived (ed. EU Monitoring Mission in Armenia) in Armenia on February 23, 2023, the number of incidents along the border and the Line of Control between Azerbaijan and Armenia has significantly decreased. I am sure that it is also an impact we have, our patrolling along the border, and our presence that helps decrease incidents. It is not only us, but also the political environment, the talks between Azerbaijan and Armenia, that help decrease incidents. I am confident that with our presence, we support this general process.
- Mr. Ritter, in January 2025, the Council of the European Union adopted a decision to extend the mandate of the EU Mission in Armenia for another two years, until 2027. How do you assess this decision, and how important do you consider the extension of the mission's mandate?
-The decision itself shows that the European Union sees us (ed. refers to the EU Monitoring Mission in Armenia) as a useful tool here to contribute to stability in the South Caucasus. It also makes it clear that the Armenian side wants us to stay, because we are here on the invitation of the Armenian government, and with this agreement or the agreement between the European Union and the Armenian government that we should stay two years longer, which shows that they see us positively.
- Azerbaijan has consistently expressed complaints about the activities of the EU Monitoring Mission in Armenia, stating that the mission does not contribute to the stability of the region, between Yerevan and Baku, accusing the mission of conducting intelligence work on the border areas. How would you respond to these complaints and claims by Azerbaijan, and in your opinion, what is the purpose of Baku in making such statements?
- As I have already said, the number of incidents has decreased, and the people feel safer and more secure. That is a fact, and that is part of our work. Regarding the accusation of intelligence work, from the very first day that we have been here, we have been doing the same thing we are doing now, and we never change that. We are patrolling openly along the border and the Line of Control. When we appear somewhere on the border, somewhere, we always stay in a position where both sides can see that we are there. Everything is visible.
We are observing what is happening on the border. This means that we are not only looking at what the Azerbaijani side is doing; we are also observing what the Armenian side is doing, because Brussels wants to know from us what the situation at the border is like. They do not want us to report only on what Azerbaijan is doing. So we are observing both sides because we want to report to Brussels on the situation and what is going on. Therefore, we always patrol openly. We never hide somewhere or stay covered.
That's what we've been doing since the very beginning, and that’s what we are still doing now. This means it’s very easy for the Azerbaijani side to spot us and see where we are because we don’t want to hide. It is fine if they see that we are there. Even for the patrols that we go on with escorts, we notify Baku a week in advance through the office of the special representative. This means they even know in advance where we are going. It is very, very open and transparent, and we do not engage in any intelligence work. The intentions behind why Baku is doing this, you have to ask Baku.
At least we are not convenient for either side because we bring an international view into this conflict zone. This means for both the Armenian and Azerbaijani sides that they simply cannot start anything without letting us, the international community, and especially Brussels, know that something is happening.
- Mr. Ritter, in response to the demand of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, to remove the EU monitoring mission from the Armenian-Azerbaijani border, the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, announced that Yerevan has suggested Azerbaijan to remove the EU monitors from the already demarcated sections of the border. What is the position of the mission on this statement?
- At the end of last year, I had a meeting with Prime Minister Nikol Pashinyan, and we discussed this. It is not about removing us from the border, but in the areas that are agreed upon, demarcated, and clearly marked, there is no need for us to go directly to the border. It is fine for us not to show up in the border zone anymore, but this does not mean that we will not continue to visit villages and farms to talk to people near the border. If the Armenian government and the Azerbaijani side agree that we should not patrol directly in the already clearly demarcated border areas, that is fine for us.
-Mr. Ritter, based on the operational information from the mission's patrols and the work being done on the ground in the border areas, how would you evaluate the current situation on the Armenian-Azerbaijani border? Are there any reasons for concern in terms of security?
What the patrols are seeing and reporting is that the situation on the border is quite calm. There are no incidents at the moment. Both sides are fortifying their positions. Both sides continue to be prepared for the worst, which is obvious. But we are not seeing any tension at the moment, and this has been the situation for a month, we are confident that the region is on a good path. And we always say: be prepared for the worst, but be ready for the best. So it seems to us that both sides are following this advice.
-Are there any plans to make any changes in the size and structure of the EU mission in Armenia in the near future?
No, the second mandate will have the same tasks as the first mandate. This means, first, patrolling and reporting alongside the border and the line of confrontation. The second task is our so-called human security patrols to increase the feeling of safety and security for the local population in the conflict-affected areas. And the third is taking steps that contribute to building confidence.
Since December, we have been visiting schools in villages near the border to talk to the children there, to the students, to explain to them who we are, what we do, what the European Union is, and what the European Union stands for. We want to increase this activity. We not only want to visit schools in the future, but we also want to promote our work, the European idea, and let everyone know that we are not spying, conducting intelligence work, or anything else. We are a civilian, unarmed mission that wants to help stabilize this region.