Ճապոնիան ԱՄՆ-ին խնդրել է պողպատի և ալյումինի ներմուծման մաքսատուրքերը չտարածել իր վրա
Ճապոնիայի արդյունաբերության նախարար Յոջո Մուտոն հայտարարել է, որ իր երկիրը Միացյալ Նահանգներին խնդրել է պողպատի և ալյումինի ներմուծման մաքսատուրքերը չտարածել Տոկիոյի վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 25% մաքսատուրքեր է սահմանել երկիր ներմուծվող ամբողջ պողպատի և ալյումինի վրա «առանց բացառությունների»։
Ավելի ուշ Թրամփը հայտարարել է, որ կդիտարկի պողպատի համար մաքսատուրքերից Ավստրալիային ազատելու՝ այդ երկրի իշխանությունների խնդրանքը, քանի որ Վաշինգտոնի և Կանբերայի միջև կա առևտրային դեֆիցիտ։
ԱՄՆ ներմուծվող պողպատի խոշորագույն մատակարարը Կանադան է, նրան հաջորդում են Բրազիլիան, Մեքսիկան, Հարավային Կորեան և Վիետնամը:

Япония просит США не распространять на Токио пошлины на импорт стали и алюминия
Министр промышленности Японии Ёдзи Муто объявил, что его страна попросила Соединенные Штаты не распространять пошлины на импорт стали и алюминия на Токио. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Reuters.
Президент США Дональд Трамп ввел 25%-ные пошлины на всю импортируемую в страну сталь и алюминий «без исключений».
Позже Трамп заявил, что рассмотрит просьбу Австралии об освобождении ее от пошлин на сталь, поскольку между Вашингтоном и Канберрой существует торговый дефицит.
Крупнейшим поставщиком импортной стали в США является Канада, за ней следуют Бразилия, Мексика, Южная Корея и Вьетнам.