Չինաստանը պատասխան միջոցներ է ձեռնարկել ԱՄՆ-ի կողմից մաքսատուրքերի բարձրացման դեմ
Պեկինն արձագանքել է ԱՄՆ-ի կողմից չինական ապրանքների նկատմամբ 10% մաքսատուրքերի սահմանմանը։ Փետրվարի 4-ին պատժամիջոցների ուժի մեջ մտնելուց մի քանի րոպե անց Չինաստանի ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել է ԱՄՆ-ից ներկրվող որոշ ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքեր սահմանելու մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Այսպես, 15% մաքսատուրքեր կսահմանվեն ամերիկյան ածխի և հեղուկացված բնական գազի նկատմամբ և 10% մաքսատուրքեր՝ նավթահումքի, գյուղտեխնիկայի և որոշ մեքենաների նկատմամբ։ Չինաստանի ֆինանսների նախարարությունը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ից ներկրվող այս ապրանքների նկատմամբ նոր մաքսատուրքերն ուժի մեջ կմտնեն փետրվարի 10-ին։
Չինաստանը նաև հայտարարել է, որ հակամենաշնորհային հետաքննություն է սկսում Alphabet Inc-ի Google ընկերության նկատմամբ։ Հետաքննությունը կտարածվի նաև PVH Corp-ի վրա, որի մեջ են մտնում տարբեր ապրանքանիշներ, օրինակ՝ Calvin Klein-ը, Tommy Hilfiger-ը, ինչպես նաև ամերիկյան բիոտեխնոլոգիական Illumina ընկերության վրա։
Բացի այդ, Չինաստանի առևտրի նախարարությունը և մաքսային վարչությունը հայտարարել են, որ հսկողություն են սահմանում վոլֆրամի, տելուրի, ռութենիումի, մոլիբդենի և ռութենիումի հետ կապված ապրանքների արտահանման նկատմամբ՝ «պաշտպանելու ազգային անվտանգության շահերը»: Չինաստանը վերահսկում է նման հազվագյուտ տարրերի համաշխարհային մատակարարումների մեծ մասը, որոնք կարևոր նշանակություն ունեն մաքուր էներգիայի անցման համար:
Չինաստանից ներկրվող ապրանքների նկատմամբ ԱՄՆ-ի 10% մաքսատուրքերը փետրվարի 4-ից ուժի մեջ են մտել, մինչդեռ Մեքսիկայի և Կանադայի նկատմամբ 25% մաքսատուրքերի սահմանումը հետաձգվել է 30 օրով։

Китай ответил на повышение пошлин США
Пекин отреагировал на введение Соединенными Штатами 10%-ных таможенных пошлин на китайские товары. Через несколько минут после вступления санкций в силу 4 февраля Министерство финансов Китая объявило о введении пошлин на некоторые товары, импортируемые из США. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Reuters.
Так, 15-процентные пошлины будут введены на американский уголь и сжиженный природный газ, а 10-процентные - на сырую нефть, сельскохозяйственную технику и некоторые транспортные средства. Министерство финансов Китая объявило, что новые пошлины на эти товары, импортируемые из США, вступят в силу 10 февраля.
Китай также объявил, что начинает антимонопольное расследование в отношении Alphabet Inc Google,. Расследование также коснется PVH Corp, в которую входят такие бренды, как Calvin Klein и Tommy Hilfiger, а также американская биотехнологическая компания Illumina.
Кроме того, Министерство торговли и таможни Китая заявило, что вводит контроль над экспортом вольфрама, теллура, рутения, молибдена и продуктов, связанных с рутением, чтобы «защитить интересы национальной безопасности». Китай контролирует большую часть мировых поставок этих редких элементов, имеющих решающее значение для перехода к чистой энергетике.
Пошлины США в размере 10% на китайский импорт вступили в силу 4 февраля, а пошлины в размере 25% на импорт из Мексики и Канады отложены на 30 дней.