ԱՄՆ պետքարտուղարը USAID-ին մեղադրել է ազգային շահերը չպաշտպանելու մեջ
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությանը (ԱՄՆ ՄԶԳ, USAID) մեղադրել է անհնազանդության և ԱՄՆ ազգային շահերի հետ հաշվի չնստելու մեջ։ Ըստ պաշտոնյանի՝ կազմակերպությունը վերահսկողության տակ վերցնելը միակ ելքն էր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ռուբիոն այս մեկնաբանություններն արել է Սալվադորում Fox News-ին տված բացառիկ հարցազրույցում
Մարկո Ռուբիոն հաստատել է, որ արդեն ստանձնել է ԱՄՆ ՄԶԳ (USAID) տնօրենի պաշտոնակատարի գործառույթները և նշել, որ գործակալությունից իր հիասթափությունը գալիս է դեռևս Կոնգրեսում աշխատելու տարիներից. նա գործակալությունը նկարագրել է որպես «բոլորովին չարձագանքող»: Ռուբիոյի խոսքով՝ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն պետք է արձագանքի Պետքարտուղարության քաղաքականության հրահանգներին, սակայն «հրաժարվում էր դա անել»։
«Կան USAID-ի բազմաթիվ գործառույթներ, որոնք կշարունակվեն, և որոնք լինելու են ամերիկյան արտաքին քաղաքականության մի մասը, բայց այն պետք է համապատասխանեցվի ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությանը», - ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:
Նա շարունակել է քննադատել գործակալության աշխատանքը՝ նշելով, որ նրանք ծախսում են ամերիկացի հարկատուների գումարները, հետևաբար, յուրաքանչյուր ծրագիր, որ նրանք ֆինանսավորում են, պետք է համապատասխանի ԱՄՆ ազգային շահերին։
«ԱՄՆ ՄԶԳ-ն դա բազմիցս անտեսել է և որոշել է, որ իրենք համաշխարհային բարեգործական կազմակերպություն են և գործում են ազգային շահերից անկախ», - հավելել է Ռուբիոն։
Ռուբիոն հրաժարվել է պատասխանել, թե արդյոք գործակալությունը «պետք է մեռնի», ինչպես առաջարկում է ԱՄՆ Կառավարության արդյունավետության վարչության (DOGE) ղեկավար Իլոն Մասկը՝ փոխարենը շեշտելով, որ նպատակը միշտ եղել է այն բարեփոխել:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր էր ստորագրել այլ երկրներին տրամադրվող օգնությունը 90 օրով դադարեցնելու մասին։ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի Վաշինգտոնի կենտրոնակայանի աշխատողները փետրվարի 3-ից ուղարկվել են արձակուրդի, քանի որ հրաժարվել են գաղտնի փաստաթղթեր տրամադրել DOGE-ի աշխատակիցներին։

Госсекретарь США обвинил USAID в подрыве национальных интересов
Госсекретарь США Марко Рубио обвинил Агентство США по международному развитию (USAID) в неповиновении и игнорировании национальных интересов США. По мнению чиновника, установление контроля над организацией было единственным выходом. Как сообщает Арменпресс, об этом Рубио сказал в эксклюзивном интервью телеканалу Fox News в Сальвадоре.
Марко Рубио подтвердил, что уже взял на себя функции исполняющего обязанности директора USAID, и отметил, что его разочарование в агентстве восходит к его годам работы в Конгрессе. Он охарактеризовал агентство как «абсолютно не реагирующее». По словам Рубио, USAID должно было реагировать на политические директивы Госдепартамента, но «отказывалось это сделать».
«Есть много функций USAID, которые сохранятся и станут частью американской внешней политики, но они должны быть согласованы с внешней политикой США», - заявил госсекретарь США.
Он продолжил критиковать работу агентства, отметив, что оно тратит деньги американских налогоплательщиков, посему каждая финансируемая ими программа должна отвечать национальным интересам США.
«USAID неоднократно игнорировало это и решило, что они являются глобальной благотворительной организацией и действуют независимо от национальных интересов», — добавил Рубио.
Рубио отказался ответить, «должно ли агентство умереть», как предположил глава DOGE Илон Маск, вместо этого подчеркнув, что целью всегда было его реформирование.
Ранее президент США Дональд Трамп подписал указ о приостановке помощи другим странам на 90 дней. Сотрудники вашингтонской штаб-квартиры USAID отправлены в отпуск с 3 февраля из-за отказа предоставить секретные документы сотрудникам DOGE.