Սիրիայի նախագահը հանդիպել է Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգի հետ
Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան պաշտոնական այցով մեկնել է Սաուդյան Արաբիայի Թագավորություն և Էր Ռիադի ալ-Յամամա պալատում հանդիպել է Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ, վարչապետ Նորին Մեծություն արքայազն Մուհամմադ բին Սալման բին Աբդ ալ-Ազիզ ալ-Սաուդի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է սիրիական «ՍԱՆԱ» լրատվական գործակալությունը։ Նախագահ աշ-Շարաային առաջին արտասահմանյան այցի ընթացքում ուղեկցում է արտաքին գործերի և արտագաղթողների հարցերով նախարար Ասադ աշ-Շայբանին:
Հանդիպումից հետո աշ-Շարաան հայտարարել է, որ քննարկումները և բանակցություններն առնչվել են տարբեր ոլորտներում, հատկապես էներգետիկայի, տեխնոլոգիայի, կրթության և առողջապահության ոլորտներում առաջիկայում լայնածավալ ծրագրեր իրականացնելուն, համատեղ գործընկերային հարաբերություններ հաստատելուն՝ նպատակ ունենալով ողջ տարածաշրջանում պահպանել խաղաղությունն ու կայունությունը, ինչպես նաև բարելավել սիրիացի ժողովրդի տնտեսական վիճակը։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել քաղաքական և դիվանագիտական ​​համագործակցությունն արաբական և միջազգային հարթակներում Սիրիայի դերի բարձրացման ուղղությամբ։
Հարկ է նշել, որ սա Սիրիայի նորանշանակ նախագահի առաջին արտասահմանյան այցն է Սաուդյան Արաբիա։ Արաբական աղբյուրների տեղեկացմամբ՝ Սիրիայի նախագահը Սաուդյան Արաբիայից հետո կուղևորվի Թուրքիա։

Президент Сирии Ахмед аш-Шараа посетил Королевство Саудовская Аравия с официальным визитом и был принят наследным принцем Саудовской Аравии и премьер-министром Мухаммедом бин Сальманом аль-Саудом во дворце Аль-Ямама в Эр-Рияде.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает сирийское информационное агентство “САНА”. Президента сопровождал министр иностранных дел и по делам эмигрантов Асад аш-Шайбани.
После встречи Ахмед аш-Шараа заявил, что обсуждения и переговоры касались реализации масштабных проектов в различных областях, особенно в сфере энергетики, технологий, образования и здравоохранения, а также партнерства с целью поддержания мира и стабильности во всем регионе, улучшения жизни сирийского народа и экономической ситуации. Была достигнута договоренность о продолжении политического и дипломатического сотрудничества в целях усиления роли Сирии на арабских и международных площадках.
Это был первый зарубежный визит президента Сирии в Саудовскую Аравию. По данным арабских источников, после Саудовской Аравии президент Сирии отправится в Турцию.