Թրամփը հայտարարել է, որ USAID-ն ղեկավարվում են «ցնորված արմատականներ»
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ, USAID) ղեկավարության մեջ կան «ցնորված արմատականներ»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին նա հայտարարել է փետրվարի 2-ին Վաշինգտոնի մերձակայքում գտնվող «Էնդրյուս» միացյալ ավիաբազայում լրագրողների հետ զրույցում։
«USAID-ն ղեկավարում են ցնորված արմատականներ, և մենք նրանց հեռացնում ենք, իսկ հետո որոշում կկայացնենք», - ասել է նա՝ պատասխանելով ԱՄՆ ՄԶԳ-ում աուդիտի մասին տեղեկատվությունը մեկնաբանելու խնդրանքին:
Փետրվարի 2-ին ավելի վաղ ԱՄՆ կառավարության արդյունավետության բարձրացման գերատեսչության (DOGE) ղեկավար Իլոն Մասկը USAID-ին մեղադրել է կենսաբանական զենքի, այդ թվում՝ COVID-19-ի հարուցիչների մշակումների ֆինանսավորման մեջ։ X-ում տարածած իր գրառման մեջ նա նշել է, որ USAID-ն համարում է հանցավոր կազմակերպություն, որի «մահանալու ժամանակն է»:
The Associated Press-ը, վկայակոչելով աղբյուրների, հաղորդել է, որ USAID-ի անվտանգության ծառայության երկու ղեկավարների ուղարկել են վարչական արձակուրդի DOGE-ի հետ վեճի պատճառով. նրանք հրաժարվել են Մասկի գերատեսչությանը հասանելիություն տրամադրել գաղտնի տեղեկատվությանը:
Հունվարի վերջին NBC News հեռուստաալիքը հայտնել էր, որ USAID-ի ավելի քան 50 պետական ծառայողների ուղակել են վարչական արձակուրդի՝ լրիվ աշխատավարձի և արտոնությունների պահպանմամբ՝ մինչև հետագա ծանուցումը: Այդ քայլի պատճառ է դարձել ստուգման անցկացումը «USAID-ում որոշ գործողությունների» բացահայտումից հետո, «որոնք, ըստ երևույթին, ուղղված են նախագահի կատարողական հրամանագրերի շրջանցմանը»:

Трамп заявил, что USAID управляют “радикалы-помешанные”
Президент США Дональд Трамп заявил, что в руководстве Агентства США по международному развитию (USAID) есть “радикалы-помешанные”. Как передает Арменпресс, это заявление он сделал 2 февраля в ходе беседы с журналистами на авиабазе “Эндрюс” близ Вашингтона.
“USAID управляют радикалы-помешанные, и мы их убираем, а потом примем решение”, -  ответил он на вопрос об аудите, проводимом в USAID.
Ранее 2 февраля глава Департамента по повышению эффективности государственного управления США (DOGE) Илон Маск обвинил USAID в финансировании разработки биологического оружия, включая возбудителя COVID-19. Он написал на X, что считает USAID преступной организацией, которой “пора умереть”.
Агентство Associated Press со ссылкой на источники сообщило, что два руководителя службы безопасности USAID были отправлены в административный отпуск из-за конфликта с DOGE. Они отказались предоставить ведомству Маска доступ к секретной информации.
В конце января NBC News сообщил, что более 50 служащих USAID были отправлены в административный отпуск с сохранением полной заработной платы и льгот до дальнейшего уведомления. Этот шаг был вызван расследованием “некоторых действий в USAID, которые, по всей видимости, направлены на обход исполнительных указов президента”.