Պիստորիուսը չափազանցություն է համարել Գերմանիայի կողմից պաշտպանական ծախսերը ՀՆԱ-ի 5%-ին հասցնելը
Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսը դեմ է արտահայտվել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ պաշտպանական ծախսերը երկրի ՀՆԱ-ի 5%-ին հասցնելու առաջարկին՝ նշելով, որ դա չափազանց բարձր շեմ է Գերմանիայի համար։
«Մեր ՀՆԱ-ի 5%-ը կհամապատասխանի դաշնային բյուջեի 42%-ին. դա գրեթե յուրաքանչյուր երկրորդ եվրոն է, որը ծախսում է Գերմանիայի կառավարությունը։ Մենք նման բան չենք կարող մեզ թույլ տալ և չենք կարող այդքան գումար ծախսել»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Պիստորիուսը՝ հավելելով, որ ավելի կարևոր է ՆԱՏՕ-ի կարողությունների զարգացման նպատակներին հասնել համաձայնեցված ժամկետներում:
Միաժամանակ նախարարն ընդգծել է, որ Գերմանիան պետք է իր ներդրումը կատարի իր մասշտաբին համարժեք։ «Եվ դա այն է, ինչ մենք պետք է անենք առաջիկա տասը տարիների ընթացքում։ Մի բան պարզ է. ապագայում Գերմանիան պետք է ավելի շատ ծախսի պաշտպանության վրա, նույնիսկ ավելին, քան ՀՆԱ-ի 2%-ը, որն այս պահին հատկացնում է գործող կառավարությունը»,- ասել է Գերմանիայի պաշտպանության նախարարության ղեկավարը:
Պիստորիուսի կարծիքով՝ ՆԱՏՕ-ի երկրները չեն կարող միակողմանիորեն, առանց քննարկման ընդունել Թրամփի առաջարկը: «Բայց այստեղ ավելի շատ գումարներ ներդնելու պահանջը նույնպես անհերքելի է»,- եզրափակել է նախարարը։
Հունվարի 21-ին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել էր ՆԱՏՕ-ի երկրների ռազմական ծախսերը ՀՆԱ-ի 5%-ի չափով մեծացնելու մտադրությունը։

Писториус считает чрезмерным увеличение расходов Германии на оборону до 5% ВВП
Министр обороны Германии Борис Писториус выступил против предложения президента США Дональда Трампа об увеличении расходов на оборону до 5% от ВВП страны, отметив, что для Германии это слишком высокий показатель.
"5% нашего ВВП соответствовали бы 42% федерального бюджета - это почти каждый второй евро, который тратит правительство ФРГ, или €230 млрд. Мы не могли бы себе этого позволить и не могли бы потратить столько денег", - как передает Арменпресс, заявил Писториус, добавив, что важнее достичь целей НАТО по наращиванию потенциала в согласованные сроки.
При этом министр подчеркнул, что Германии придется внести свой вклад, соответствующий ее масштабам. "И это то, что нам предстоит сделать в ближайшие десять лет. Ясно одно: в будущем Германии придется тратить на оборону больше, даже больше, чем 2% от ВВП, которые в настоящее время выделяет это правительство", - констатировал глава Минобороны ФРГ.
Писториус считает, что страны НАТО не могут принять цифру, названную Трампом "в одностороннем порядке без обсуждения". "Но требование вкладывать больше средств здесь также неоспоримо", - заключил министр, добавив, что за последние два года он постоянно выступал за это.
21 января в ходе пресс-конференции президент США Дональд Трамп подтвердил намерение добиваться повышения военных расходов стран НАТО до 5% ВВП.