Ամենայն Հայոց կաթողիկոսն ուղերձ է հղել Հայոց բանակի 33-րդ տարեդարձի առթիվ
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն ուղերձ է հղել Հայոց բանակի օրվա առիթով՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի Հանրապետության պետականության և մեր ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության սրբազան գործում անգնահատելի է Հայոց բանակի դերն ու վաստակը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Հայոց բանակի օրվա առիթով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Հայրապետական Մեր օրհնությունն ու բարեմաղթանքներն ենք բերում մեր բանակի սպաներին ու զինվորներին և համայն մեր ժողովրդին»,-նշված է տարածված ուղերձում:
Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի ուղերձում, մասնավորապես, նշված է․
«Մեր նորանկախ պետականության և մեր ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության սրբազան գործում անգնահատելի է Հայոց բանակի դերն ու վաստակը։ Այսօր մեր պետության առջև ծառացած լրջագույն անվտանգային մարտահրավերների պայմաններում հրամայական է մեր բանակի առավել հզորացումը, որպեսզի մեր զորականները բարձր մարտունակությամբ և իրենց անսասան ոգով շարունակեն հայրենյաց պաշտպանության նվիրական առաքելությունը։ Զինվորականների արիասիրտ ծառայության և սխրանքների ամուր հիմքը միշտ եղել և մնալու է հայրենիքի հանդեպ սերն ու նախանձախնդրությունը, ազգային արժեքների նկատմամբ հավատարմությունը։
Աղոթում ենք հանուն հայրենիքի պաշտպանության նահատակված քաջորդիների հոգիների հանգստության համար։
Հայցում ենք, որ Ամենակալն Աստված Իր Սուրբ Աջի հովանու ներքո պահպանի Հայոց բանակի զինվորներին ու հրամանատարական կազմին, ապահովություն ու բարօրություն պարգևի մեր հայրենիքին և աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդին։
Թող Աստծո խաղաղությունը և մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի շնորհները լինեն մեզ և ամենքի հետ այսօր և միշտ. ամեն»։

Католикос Всех Армян направил послание по случаю 33-й годовщины Армянской Армии
Первоиерарх Армянской Апостольской Святой Церкви Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин II направил послание по случаю Дня Армянской Армии, подчеркнув, что роль и заслуги Армянской Армии в священном деле защиты государственности Республики Армения и прав нашего народа неоценимы.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
«По случаю Дня Армянской армии мы передаем наше Патриаршее благословение и наилучшие пожелания от Первопрестольного Святого Эчмиадзина офицерам и солдатам нашей армии и всему нашему народу», - говорится в послании.
В послании Католикоса Всех Армян, в частности, говорится:
«Роль и вклад армянской армии в священное дело защиты нашей новой независимой государственности и прав нашего народа неоценимы. Сегодня, перед лицом серьезнейших вызовов безопасности, с которыми сталкивается наше государство, крайне важно и далее укреплять нашу армию, чтобы наши солдаты могли с высокой эффективностью и непоколебимым боевым духом продолжать свою священную миссию по защите Родины. Прочной основой доблестной службы и подвигов воинов всегда были и будут любовь и преданность Родине, верность национальным ценностям.
Мы молимся об упокоении душ храбрецов, погибших, защищая Родину.
Мы просим Всемогущего Бога, под защитой Его Святой Десницы, защитить солдат и командный состав Армянской Армии и даровать безопасность и процветание нашей Родине и нашему народу — во всем мире.
Да пребудет со всеми нами мир Божий и благодать Господа нашего Иисуса Христа сегодня и во веки веков. Амен».