Բարբառներն այսօր ավելի թուլանում են, մեկ ընդհանուր խոսույթ է ձևավորվում. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դրական է համարում այն, որ այսօր բարբառներն ավելի թուլանում են և մեկ ընդհանուր լեզու, խոսույթ է ձևավորվում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանը նման տեսակետ հայտնեց Շվեյցարիայում հայ համայնքի մի խումբ ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն՝ անդրադառնալով բարբառների վերաբերյալ հարցին:
«1987–1988 թթ. Երևանի լեզուն և Իջևանի լեզուն շատ տարբեր էին իրարից: Հիմա Երևանի լեզուն և Իջևանի լեզուն բացի շեշտադրություններից գրեթե իրարից չեն տարբերվում: Եվ ես դա դրական եմ համարում, չնայած, ինչ-որ առումով բարբառը շատ մեծ արժեք է: Այսօր բարբառներն ավելի թուլանում են, մեկ ընդհանուր լեզու և մեկ ընդհանուր խոսույթ է ձևավորվում: Բայց տեղեր կան, որտեղ ավելի ուժեղ են, օրինակ՝ Գյումրու բարբառը և այլն: Բայց ես սա դրական պրոցես եմ ընկալում, որովհետև համարում եմ, որ դա պետության ուժն է, որ մարդիկ մի պետության մեջ ապրում են ու սկսում են մտածել նույն ձևով, սկսում են խոսել մի ձևով»,–ասաց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց՝ օրինակ, Իջևանի բարբառն արժեք է ներկայացնում, բայց դա չի նշանակում, որ պետք է այնպես անել, որ Իջևանում խոսեն մի լեզվով, որը չի հասկանում Վարդենիսի բնակիչը, Վարդենիսի բնակչին ստիպեն խոսել մի լեզվով, որը չի հասկանում Արտաշատի բնակիչը:
«Այդտեղ է, որ շահերի բախում կա: Իրական Հայաստան, նշանակում է իրական կյանք: Իրական կյանքն է նաև ստիպում, որ սփյուռքից «արտագաղթեն», մարդիկ մտնում են կրթության մեջ, բիզնեսի մեջ, մրցակցության մեջ: Այսօր մեր երիտասարդներին չենք կարող ստիպել, որ խոսեն արևմտահայերեն: Եվ դա օբյեկտիվ իրականություն է: Մենք պետք է այնպես անենք, որ արևմտահայերեն խոսելը, հայերեն խոսելն իրենց համար պրակտիկ նշանակություն ունենա: Մենք Հայաստանում էլ չենք կարող մարդկանց ստիպել, որ խոսեն արևմտահայերեն, բայց այսօր մեր դպրոցական ծրագրերում կան արևմտահայերեն բանաստեղծություններ, պատմվածքներ: Այն մեր գրականության անբաժանելի մասն է: Մենք չպետք է գնանք պատմության հետևից, մենք պետք է գնանք կյանքի հետևից: Կյանքն իրենով ապրում է»,–ասաց վարչապետը:

Сегодня диалекты слабеют, формируется общий язык. Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает позитивным тот факт, что сегодня диалекты нивелируются и формируется единый язык и речь.
Как передает Арменпресс, такое мнение Пашинян высказал в ходе встречи с группой представителей армянской общины Швейцарии, говоря о проблеме диалектов.
"В 1987–1988-ых говор Еревана и говор Иджевана сильно отличались друг от друга. Сейчас они почти неотличимы друг от друга, за исключением акцентов. И я считаю это положительным моментом, хотя в некотором смысле диалект представляет большую ценность. Сегодня диалекты слабеют, формируется единый язык и единая речь. Но есть области, где они сохраняют силу, например – гюмрийский диалект, и т. д. Но я воспринимаю это как позитивный процесс, потому что считаю, что это сила государства,   что люди, живущие в одном государстве, начинают думать одинаково, начинают говорить одинаково», — сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что, например, иджеванский диалект представляет собой ценность, но это не значит, что следует заставлять иджеванцев говорить на языке, который житель Вардениса не понимает, или заставлять жителя Вардениса говорить на языке, который не понимает житель Арташата.
«Вот где кроется конфликт интересов. Реальная Армения означает реальную жизнь. Реальная жизнь также заставляет людей из диаспоры «эмигрировать», люди входят в сферу образования, в бизнес, в конкуренцию. Сегодня мы не можем заставить нашу молодежь говорить на западноармянском языке. И это объективная реальность. Мы должны сделать так, чтобы говорить на западноармянском языке, говорить на армянском языке — это имело бы для них практическое значение. Мы в Армении не можем заставить людей говорить на западноармянском языке, но стихи и рассказы на западноармянском языке сегодня включены в наши школьные программы. Это неотъемлемая часть нашей литературы. Мы не должны следовать истории, мы должны следовать жизни. Жизнь живет собой», — сказал премьер-министр.