ՀՀ ՆԳ նախարարն ու Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողը համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամություն են հայտնել
Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Ֆղանսուազ Ժակոբին։ Հանդիպմանը ներկա են գտնվել նաև ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանն ու Փրկարար ծառայության տնօրեն-ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Կամո Ցուցուլյանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՆԳ նախարարությունից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում Արփինե Սարգսյանն ընդգծել է ՄԱԿ-ի գրասենյակների հետ ՆԳ նախարարության լայնածավալ համագործակցությունը, որն ընդգրկում է նախարարության մանդատի շրջանակում առկա գործառույթները։
Նախարարի խոսքով՝ փոխգործակցությունն ընդլայնվելու միտում ունի՝ հաշվի առնելով վերջերս մեկնարկած ՆԳ նախարարության մարդկային կապիտալի զարգացմանը միտված նոր ծրագիրը։
Ֆղանսուազ Ժակոբը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և պատրաստակամություն հայտնել շարունակելու համագործակցությունը՝ ընդգծելով հատկապես Փրկարար ծառայության հետ ակտիվ փոխգործակցությունը։
Քննարկվել են համագործակցության ուղղությունների ընդլայնման հեռանկարները, ներառյալ` մարդու իրավունքների պաշտպանության, հատկապես երեխաների իրավունքների ապահովման, Փրկարար ծառայությանը տեխնիկական աջակցություն տրամադրելու հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Փրկարար ծառայության կառուցվածքային փոփոխություններին, հանցավորության դեմ պայքարին, նախարարության ենթակա ծառայություններում կանանց ներգրավվածության խթանմանը։
Կողմերն ընդգծել են համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը՝ ուղղված համատեղ ծրագրերի արդյունավետ իրականացմանը։

Министр внутренних дел Армении и постоянный координатор ООН в Армении выразили готовность продолжать сотрудничество
Министр внутренних дел Республики Армения Арпине Саркисян приняла постоянного координатора ООН в Армении Франсуаз Жакоб. На встрече также присутствовали заместитель министра внутренних дел Армен Казарян и директор Спасательной службы, заместитель министра внутренних дел Камо Цуцулян.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на сообщение МВД, в ходе встречи Арпине Саркисян подчеркнула широкомасштабное сотрудничество Министерства внутренних дел с офисами ООН, которое охватывает функции, предусмотренные мандатом Министерства.
По словам министра, сотрудничество имеет тенденции к расширению, учитывая недавно запущенную новую программу МВД, направленную на развитие человеческого капитала.
Франсуаз Жакоб поблагодарила за прием и выразила готовность к продолжению сотрудничества, особо подчеркнув активное взаимодействие со Службой спасения.
Обсуждались перспективы расширения направлений сотрудничества, в том числе вопросы защиты прав человека, особенно прав детей, оказания технической помощи Службе спасения.
Также были упомянуты структурные изменения в Службе спасения, борьба с преступностью и содействие вовлечению женщин в службы, подведомственные министерству.
Стороны подчеркнули готовность к продолжению сотрудничества, направленного на эффективную реализацию совместных программ.