Եվրահանձնակատարն ասել է, որ ԵՄ-ի համար պարզ չէ Թրամփի քաղաքականությունն Ուկրաինայի հարցում
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի երդմնակալության ելույթից հետո, որում նա չհիշատակեց Ուկրաինան, ԵՄ-ից խոստովանել են, որ իրենք դեռ չեն հասկանում Ուկրաինայի հարցում ԱՄՆ նոր քաղաքականությունը և պատրաստ են այն քննարկել Վաշինգտոնի հետ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին ասել է ԵՄ տնտեսական հարցերով եվրահանձնակատար Վալդիս Դոմբրովսկիսը։
«Ճիշտ է, մենք հստակ ուղերձ չունենք Ուկրաինայի հարցում ԱՄՆ-ի նոր վարչակազմի մոտեցման մասին, բայց մենք հավատարիմ ենք շարունակական աջակցությանը և պատրաստ ենք հետայսու ևս ներգրավվել Միացյալ Նահանգներին՝ հաստատելու հավաքական ջանքերի շարունակությունը բոլոր ժողովրդավարական երկրների կողմից՝ ուղղված Ուկրաինային»,- ասել է եվրահանձնակատարը։
Ավելի վաղ Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի ժամանակ ասել էր, որ ԵՄ-ն, անկախ ԱՄՆ-ի դիրքորոշումից, առանց որևէ հարցի կաջակցի Կիևին։

Комиссар ЕС отметил, что в Евросоюзе не поняли политику Трампа по Украине
После инаугурационной речи президента США Дональда Трампа, в которой он не упомянул Украину, в ЕС признали, что до сих пор не имеют понимания новой политики США по Украине, готовы обсуждать ее с Вашингтоном. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом на пресс-конференции в Брюсселе сообщил еврокомиссар по экономике Валдис Домбровскис.
"Действительно, у нас нет четкого послания об их подходе по Украине, но мы привержены продолжению поддержки и также готовы взаимодействовать с США для подтверждения продолжения коллективных усилий (по поддержке Украины – ред.) со стороны всех демократических стран", - сказал он.
Ранее глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен на Всемирном экономическом форуме в Давосе заявила, что ЕС, независимо от позиции США, будет поддерживать киевский режим "без всяких вопросов".