Հութիները հայտնել են Իսրայելի պաշտպանության նախարարության շենքին հարվածելու մասին
Եմենցի հութիները («Անսար Ալլահ» շարժում) երկրորդ հրթիռային հարվածն են հասցրել Իսրայելի տարածքին վերջին 12 ժամվա ընթացքում։ Ինչպես պնդում է շարժման զինվորական ներկայացուցիչ Յահյա Սարիան, հութիների ուժերը հիպերձայնային բալիստիկ հրթիռով հարվածել են Թել Ավիվում Իսրայելի պաշտպանական գերատեսչությանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Եմենի զինված ուժերի հրթիռային զորքերն իրականացրել են  ռազմական գործողություն՝ «Պաղեստին -2» տիպի հիպերձայնային բալիստիկ հրթիռով գրոհելով իսրայելական հակառակորդի, այսպես կոչված, պաշտպանության նախարարության վրա Յաֆֆոյի (խմբ.՝ Թել Ավիվ) օկուպացված շրջանում: Հրթիռը հասել է իր նպատակին, կալանման  համակարգերը չեն կարողացել հետևել դրան», - ասել է Սարիան հութիներին պատկանող Al Masirah հեռուստաալիքի եթերում։
Հունվարի 14-ի առավոտյան իսրայելական բանակը ձեռնարկել է Եմենից արձակված հրթիռի «կալանման մի քանի փորձ»։ Հունվարի 13-ին հութիների զինված ուժերի ներկայացուցիչը հայտարարել է Թել Ավիվում «չափազանց կարևոր թիրախի» հրթիռային հարված հասցնելու մասին: Իսրայելի բանակի տվյալներով՝ այդ հարձակման ժամանակ հրթիռը կալանվել է երկրի օդային տարածության սահմաններից դուրս։
Գազայի հատվածում հակամարտության սրումից հետո «Անսար Ալլահ» շարժումը նախազգուշացրել է, որ գնդակոծելու է Իսրայելի տարածքը և թույլ չի տալու նրա հետ կապված նավերին անցնել Կարմիր ծովի և Բաբ էլ Մանդեբի նեղուցի ջրերով, մինչև պաղեստինյան անկլավում ռազմական գործողությունը չդադարի: 2023 թվականի նոյեմբերից հութիները հարձակվել են տասնյակ քաղաքացիական նավերի վրա Կարմիր ծովում և Ադենի ծոցում։ Վերջերս հութիները պարբերաբար հայտարարում են Իսրայելի կենտրոնական շրջաններին, ներառյալ Թել Ավիվ և Աշկելոն քաղաքներին հրթիռային հարվածներ հասցնելու մասին:

Хуситы сообщили об ударе по зданию Министерства обороны Израиля
Хуситы Йемена (движение “Ансар Аллах”) нанесли второй ракетный удар по территории Израиля за последние 12 часов. Военный представитель движения Яхьи Сариа сообщил, что удар был нанесен по Министерству обороны Израиля в Тель-Авиве гиперзвуковой баллистической ракетой. Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС.
“Ракетные войска йеменских вооруженных сил провели военную операцию, атаковав так называемое министерство обороны израильского противника в оккупированном районе Яффо (Тель-Авив) гиперзвуковой баллистической ракетой типа “Палестина-2”. Ракета достигла своей цели, системы перехвата не смогли ее отследить”, - заявил Сариа на телеканале Al Masirah, принадлежащем хуситам.
Утром 14 января израильская армия предприняла “несколько попыток перехвата” ракеты, выпущенную из Йемена. 13 января представитель вооруженных сил хуситов объявил о ракетном ударе по “критически важной цели” в Тель-Авиве. По данным израильских военных, ракета была перехвачена за пределами воздушного пространства страны.
После эскалации конфликта в секторе Газа движение “Ансар Аллах” предупредило, что будет обстреливать территорию Израиля и не позволит судам проходить через Красное море и Баб-эль-Мандебский пролив до завершения военной операции в палестинском анклаве. С ноября 2023 года хуситы атаковали десятки гражданских судов в Красном море и Аденском заливе. В последнее время хуситы регулярно объявляют о ракетных обстрелах центральной части Израиля, включая города Тель-Авив и Ашкелон.