Հայաստանը և Բրազիլիան կխորացնեն համագործակցությունը սպորտի ոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի կառավարությունը հունվարի 9-ի նիստում հաստատեց Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության սպորտի նախարարության միջև ֆիզիկական կրթության և սպորտի ոլորտում համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուշագրի նպատակն է նպաստել երկու երկրների միջև սպորտի ոլորտում արդյունավետ համագործակցությանը՝ միտված ժողովուրդների միջև բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդմանը։ Այն հնարավորություն կընձեռի փոխանակել զանգվածային մարզական միջոցառումների կազմակերպման փորձը, գիտական ուսումնասիրությունների արդյունքները և սպորտային ախտորոշման, բժշկական ու կենսաբանական աջակցության ոլորտում նորագույն մեթոդներն ու սարքավորումները, զարգացնել համագործակցությունը բարձր ցուցանիշներ ունեցող մարզիկների մարզման, պարասպորտի և սպորտի նորարարությունների ոլորտում, նպաստել երկու երկրների մարզական ֆեդերացիաների միջև կապերի խորացմանը, կազմակերպել համատեղ մարզական միջոցառումներ, հանդիպումներ և խորհրդակցություններ։
Փաստաթուղթը համահունչ է Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ոլորտների 2024-2030 թվականների զարգացման ռազմավարությանը, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների գործունեության ծրագրին, որը ներառում է ամերիկյան մայրցամաքի պետությունների հետ համագործակցության ընդլայնումը։

Армения и Бразилия расширят сотрудничество в сфере спорта
Правительство Армении на заседании 9 января одобрило подписание Меморандума о взаимопонимании по сотрудничеству в области физического воспитания и спорта между Министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и Министерством спорта Федеративной Республики Бразилия.
Как сообщает Арменпресс, целью меморандума является содействие эффективному сотрудничеству двух стран в области спорта, направленному на укрепление дружественных отношений между народами. Это даст возможность обмениваться опытом организации массовых спортивных мероприятий, результатами научных исследований, новейшими методами и оборудованием в области спортивной диагностики, медико-биологического обеспечения, развивать сотрудничество в области подготовки спортсменов с высокими показателями, параспорта и спортивных инноваций, содействовать углублению связей между спортивными федерациями двух стран, организовывать совместные спортивные мероприятия, встречи и консультации.
Документ соответствует Стратегии развития сфер физической культуры и спорта Армении на 2024-2030 годы, а также Программе действий Правительства Республики Армения на 2021-2026 годы, которая включает расширение сотрудничества со странами континента Америка.