Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է Հանրային կառավարման բարեփոխումների ընթացքը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարությունում քննարկվել է հանրային կառավարման բարեփոխումների ընթացքը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, պատասխանատուները զեկուցել են ռազմավարական պլանավորման և քաղաքականության մշակման, ծառայությունների մատուցման, ինստիտուցիոնալ արդիականացման, մարդկային ռեսուրսների կառավարման, մասնակցային կառավարման և ռազմավարական հաղորդակցության ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը զեկուցել է հանրային  կառավարման բարեփոխումների ռազմավարության 2023-2025թթ. ճանապարհային քարտեզի համաձայն՝ ռազմավարական պլանավորման համակարգի բարելավման և հանրությանը մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացման ընթացքը: Այս համատեքստում, ընդգծվել է Հայաստանի ծառայությունների ազգային թվային հարթակի գործարկումը, ծառայությունների թվային ճարտարապետության իրավական հիմքերի սահմանումը, անձի էլեկտրոնային նույնականացման և ստորագրության միասնական մեխանիզմի ամբողջական գործարկումը: Մհեր Գրիգորյանն անդրադարձել է նաև պետության հիմնական ռազմավարությունների բաղադրիչներին, ռազմավարությունների մշակման և հաստատման աշխատանքներին:
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն իր հերթին ներկայացրել է մանրամասներ ինստիտուցիոնալ արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ աշխատանքների, մարդկային ռեսուրսների կառավարման, վերոնշյալ ուղղությունների հետ կապված հիմնական խնդիրների, ինչպես նաև առաջիկա անելիքների մասին: Փոխվարչապետն ընդգծել է գործառույթներից բխող պահանջներին առկա մարդկային ռեսուրսների որակավորման համապատասխանեցման, աշխատանքն ըստ արդյունքի գնահատման, պահանջվող մարդկային ռեսուրսների լրացման ճկուն կարգավորումների և մրցակցային վարձատրության անհրաժեշտությունը:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը ներկայացրել է մասնակցային կառավարման և ռազմավարական հաղորդակցության ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները: Ընդգծվել է, որ իրականացվել է իրավիճակի խորքային վերլուծություն, աշխատանքներ են տարվել ռազմավարական հաղորդակցության մոդելի ու անցումային փուլի, ինչպես նաև ռազմավարական հաղորդակցության հաղորդակարգերի մշակման և ներդրման ուղղությամբ: Առաջիկա անելիքների շարքում անդրադարձ է կատարվել ռազմավարական հաղորդակցության և մասնակցային կառավարմանն ուղղված նախատեսվող միջոցառումներին, այդ թվում՝ ռազմավարական հաղորդակցության անցումային պլանի ներդրմանը, պետական կառավարման համակարգի ծառայողների կարողությունների զարգացմանը, ռազմավարական հաղորդակցության թվայնացմանը, մասնակցային կառավարման ձևերի ուղեցույցերի մշակմանը, թվային հարթակների լավարկմանը:
Ներկայացված զեկույցների հիման վրա ծավալվել է քննարկում, հանդիպման մասնակիցները ներկայացրել են իրենց դիտարկումներն ու առաջարկությունները:
Ամփոփելով՝ վարչապետը հանձնարարականներ է տվել առաջնահերթ անելիքների, այդ թվում՝ թվայնացման, ինչպես նաև ինստիտուցիոնալ արդյունավետության բարձրացման և մարդկային ռեսուրսների կառավարման ուղղությամբ նախատեսվող աշխատանքների վերաբերյալ:

YEREVAN, JANUARY 7, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan discussed the progress of public administration reforms with the Cabinet.
According to the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia, officials reported on the work carried out in strategic planning and policy development, service provision, institutional modernization, human resource management, participatory governance, and strategic communication.
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan reported on efforts to enhance the strategic planning system and improve the quality of public services, as outlined in the 2023-2025 roadmap for the public administration reform strategy.
The discussion emphasized the introduction of Armenia's national digital services platform, the establishment of the legal framework for the digital architecture of services, and the full implementation of a unified mechanism for electronic identification and digital signatures.
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan also addressed key components of the state’s main strategies, as well as ongoing efforts to develop and approve these strategies.
Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan elaborated on the initiatives aimed at enhancing institutional efficiency and human resource management. He discussed key challenges in these areas and outlined upcoming tasks.
Khachatryan stressed the importance of aligning existing human resource qualifications with functional requirements, implementing results-based performance evaluations, establishing flexible regulations for recruiting necessary talent, and ensuring competitive remuneration.
The Chief of Staff of the Prime Minister, Arayik Harutyunyan, outlined the efforts undertaken in participatory governance and strategic communication. He highlighted that a comprehensive analysis of the current situation had been conducted.
The discussion also addressed upcoming tasks, including planned initiatives aimed at enhancing strategic communication and advancing participatory governance.
Based on the reports presented, a discussion ensued, during which the participants shared their observations and suggestions.