Հայաստանը 2025 թվականին եվրոբոնդ կթողարկի
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը նախատեսում է հաջորդ տարի եվրոբոնդ թողարկել, նախապատրաստական աշխատանքներ են իրականացվում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տարեկան ամփոփիչ ասուլիսում ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը:
«Մեր միջնաժամկետ պարտքի ռազմավարության մեջ նշված է, որ մենք 2025 թվականին թողարկելու ենք եվրոբոնդ: Ուրախ եմ ասել, որ վերաֆինանսավորման ռիսկը մեծապես նվազեցրել ենք, որովհետև 2025-ին մարվող եվրոբոնդի մի մասն անցյալ տարի հետ ենք գնել: Այսինքն՝ այն բեռը, որն ունենք վճարելու մյուս տարի, էականորեն թեթևացրել ենք:
Հայաստանը պլանավորում է գնալ այդ ուղղությամբ, նախապատրաստական աշխատանքներ ենք կատարում: Ժամկետների մասին հավելյալ կտեղեկացնենք»,- ասաց Հովհաննիսյանը:

Armenia to issue Eurobonds in 2025
YEREVAN, DECEMBER 25, ARMENPRESS. Armenia plans to issue Eurobonds in 2025, finance minister Vahe Hovhannisyan has said.
“Our mid-term debt strategy says that we are going to issue Eurobond in 2025. I am happy to say that we have greatly reduced the risk of refinancing, because last year we bought back a part of the Eurobond with maturity in 2025, meaning, we have significantly mitigated the burden that we have to pay next year. Armenia plans to take that path, preparations are underway. We will notify on timeframes,” Hovhannisyan said.