Փորձագետը Հայաստանի կողմից «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին միջազգային ավելի մեծ ճանաչում տալու անհրաժեշտություն է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրավիճակը Հարավային Կովկասում պարունակում է որոշակի անորոշություն, ինչը բնորոշ էր ամբողջ 2024 թվականին։ Անորոշությունը պահպանվել է, գուցե, որոշակի առումով նաև աճել է՝ պայմանավորված նախ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի՝ տեղում դոփելու իրողությամբ, ինչպես նաև Վրաստանում տեղի ունեցող գործընթացներով։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ կարծիքը հայտնեց քաղաքական վերլուծաբան Արմեն Պետրոսյանը՝ անդրադառնալով հարավկովկասյան տարածաշրջանում առկա աշխարհաքաղաքական իրավիճակին, հնարավոր զարգացումներին և այդ համատեքստում ՀՀ վարչապետի կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության կենսունակությանը։
«Երկու զուգահեռ իրավիճակները մեր տարածաշրջանում շարունակում են ստեղծել որոշակի անորոշություններ և հիմքեր ապահովել Հարավային Կովկասում ոչ միայն ընդունելի գործիքակազմով մրցակցության, այլև աշխարհաքաղական մրցակցության տեսանկյունից։ Վրաստանում առկա իրավիճակն ու հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ունեն աշխարհաքաղաքական շերտեր, գլոբալ մրցակցության տարրեր, ինչը, բնականաբար, բացասաբար է ազդում և ավելի մեծացնում ընդհանուր ռիսկային ֆոնը մեր տարածաշրջանում»,- ասաց Պետրոսյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ այն, որ Ադրբեջանը շարունակում է տարբեր արհեստական պատճառներով հրաժարվել Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումից, հնարավորություն է ընձեռում, որպեսզի արտաքին դերակատարները փորձեն տարածաշրջանում և նրանից դուրս որոշակի ազդեցություն գործել գործընթացի վրա։
«Նկատելի է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը վերջին շրջանում քաղաքական-քարոզչական մակարդակում կրկին օրակարգ է բերում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի ձևաչափը, որոշակի ակտիվություն է նկատվում Թուրքիայի կողմից, որը նույնպես փորձում է հող նախապատրաստել կարգավորման գործընթացում և Ադրբեջանի շահերն առաջ մղելուն զուգընթաց՝ ազդեցություն ունենալ տարածաշրջանային գործընթացների վրա։ Որոշակի ակնկալիքներ կան նաև Միացյալ Նահանգներում նոր վարչակազմի գործունեության առումով»,- նշեց քաղաքական վերլուծաբանը։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե առկա գործընթացների համապատկերում ինչպիսի կենսունակություն ունի ՀՀ վարչապետի կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը՝ Պետրոսյանն ընդգծեց, որ Հարավային Կովկասում եղած խնդիրներից ամենառիսկայինը տարածաշրջանային ուղիների ապաշրջափակման գործընթացն է, որն անմիջականորեն կապ ունի նաև վերոհիշյալ նախաձեռնության հետ։
«Այստեղ բացի հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացից, առկա են տարածաշրջանային կամ արտատարածաշրջանային շահերի բախման ակնհայտ միտումներ հենց կոնկրետ ճանապարհների ապաշրջափակման հարցում։ Հայաստանը պատրաստակամություն է հայտնում ապաշրջափակումն իրականացնել չորս հայտնի սկզբունքների հիման վրա, Ադրբեջանը ձգտում է ապաշրջափակումն իրականացնել միջանցքային տրամաբանությամբ, Թուրքիան ցանկանում է Ադրբեջանի շահերին համահունչ ապաշրջափակման գործընթաց՝ պահանջելով կայուն կապուղի իր և թուրքական աշխարհի միջև, ասել է թե՝ ելք դեպի միջինասիական երկրներ։ Իրանը ցանկանում է, որ այդ կապուղին անցնի իր տարածքով, Ռուսաստանն իր հերթին ցանկանում է, որպեսզի Հայաստանի տարածքով անցնող ճանապարհի հատվածը լինի իր վերահսկողությամբ, իսկ ԱՄՆ-ն ձգտում է, որ ռուսական վերահսկողություն չլինի, չօգտագործվի Իրանի տարածքը»,- մանրամասնեց մեր զրուցակիցը։
Նա հավելեց, որ ընդհանուր առմամբ՝ առկա են ապաշրջափակման գործընթացի բնութագրիչներ։ Ադրբեջանը դա կոչում է «Զանգեզուրի միջանցք», Իրանը կոչում է Արաքսի միջանցք, Հայաստանն անվանում է «Խաղաղության խաչմերուկ»։ Այսինքն՝ քանի դեռ ճանապարհների ապաշրջափակման ամենազգայուն խնդիրը լուծված չէ մեր տարածաշրջանում, բնականաբար, մրցակցությունը և տարբեր նախագծերի առաջմղումն օրակարգային է։
«Հատկապես Հայաստանի կողմից «Խաղաղության խաչմերուկ»-ին  մեծ բովանդակություն և ճանաչում տալը, ավելի մեծ միջազգային հավանության արժանացնելը, բնականաբար, այս պահին միանշանակ նպաստելու է հենց ապաշրջափակման գործընթացը Հայաստանի շահերի տիրույթում առավելագույնս առաջ մղելու նպատակին»,- եզրափակեց քաղաքական վերլուծաբանը։

Армения должна придать проекту "Перекресток мира" большее международное признание - эксперт
Ситуация на Южном Кавказе содержит некоторую неопределенность, которая была характерна для всего 2024 года. Неопределенность сохранилась, а, возможно, в определенном смысле и возросла в связи с тем, что процесс нормализации армяно-азербайджанских отношений застопорился, а также в связи с процессами, происходящими в Грузии.
Такое мнение в беседе с Арменпресс высказал политический аналитик Армен Петросян, коснувшись текущей геополитической ситуации в регионе Южного Кавказа, возможного развития событий и в этом контексте жизнеспособности инициативы "Перекресток мира", выдвинутой премьер-министром РА.
"Две параллельные ситуации в нашем регионе продолжают создавать некоторую неопределенность и обеспечивать основания для конкуренции на Южном Кавказе не только с приемлемым набором инструментов, но и с точки зрения геополитического соперничества. Нынешняя ситуация в Грузии и процесс урегулирования армяно-азербайджанских отношений имеют геополитические пласты, элементы глобальной конкуренции, что, естественно, оказывает негативное влияние и увеличивает общий фон риска в нашем регионе", - сказал Петросян.
По его наблюдению, тот факт, что Азербайджан по разным надуманным причинам продолжает отказываться от урегулирования отношений с Арменией, дает возможность внешним акторам пытаться оказать определенное влияние на процесс в регионе и за его пределами.
"Заметно, что РФ в последнее время на политическом и пропагандистском уровне вновь вводит в повестку формат 9 ноября 2020 года, наблюдается определенная активность Турции, которая также пытается подготовить почву в процессе урегулирования и наряду с продвижением интересов Азербайджана оказывать влияние на региональные процессы. Есть также определенные ожидания от деятельности новой администрации в США", - отметил политолог.
Касаясь вопроса жизнеспособности в контексте текущих процессов выдвинутой премьер-министром Армении инициативы "Перекресток мира", Петросян подчеркнул, что самой опасной из проблем на Южном Кавказе является процесс разблокирования региональных дорог, что также напрямую связано с вышеупомянутой инициативой.
"Здесь, помимо процесса урегулирования армяно-азербайджанских отношений, наблюдаются очевидные тенденции столкновения региональных или внерегиональных интересов конкретно в вопросе разблокирования дорог. Армения выражает готовность осуществить деблокаду на основе четырех общеизвестных принципов, Азербайджан стремится реализовать разблокирование по коридорной логике, Турция хочет, чтобы процесс деблокады соответствовал интересам Азербайджана, требуя стабильного канала связи между ней и тюркским миром или выхода в среднеазиатские страны. Иран хочет, чтобы этот канал прошел по его территории, Россия, в свою очередь, хочет, чтобы участок дороги, проходящий через территорию Армении, находился под ее контролем, а США добиваются того, чтобы не было российского контроля и чтобы территория Ирана не использовалась", - пояснил наш собеседник.
Он добавил, что в целом существуют характеристики процесса разблокировки. Азербайджан называет его "Зангезурским коридором", Иран называет его Араксским коридором, Армения - "Перекрестком мира". То есть до тех пор, пока в нашем регионе не будет решена самая болезненная проблема - разблокировки дорог, конечно, на повестке остаются конкуренция и продвижение различных проектов.
"Особенно со стороны Армении придание "Перекрестку мира" большого содержания и признания, получение большего международного одобрения, естественно, в данный момент однозначно будет способствовать достижению цели максимально возможного продвижения процесса разблокирования в сфере интересов Армении", - заключил политический аналитик.