ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը խորքային փոփոխություններ է արձանագրում ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանի դիտարկմամբ՝ 2024 թվականի ընթացքում ինչպես Հայաստան-Եվրոպական միություն, այնպես էլ Հայաստան-Միացյալ Նահանգներ հարաբերություններում տեղի են ունեցել խորքային փոփոխություններ և դրական զարգացումներ՝ բարձրացնելով դրանք առավել ռազմավարական մակարդակի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Մարտահրավերներ և հնարավորություններ՝ 2025-ին ընդառաջ» երկպանելային քննարկման ընթացքում այս մասին ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը՝ խոսելով Հայաստան-Եվրոպական միություն և Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների մասին։
«Խոսքը գնում է խորը որակական փոփոխությունների մասին թե′ Եվրամիության հետ, թե′ ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում։ Եվրամիության հետ 1 տարուց մի քիչ ավելի է, ինչ ունեցանք այս փոփոխությունը։ Դա ազդարարվեց Գրանադայում վարչապետ Փաշինյանի և Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի համատեղ հայտարարությամբ, որն ուրվագծեց այն ուղղությունները, որոնցով պետք է առաջնորդվեն Եվրամիությունը և Հայաստանը․ այդ տեքստը ռուտինային տեքստ չէր, այն պարունակում էր մի շարք ոլորտներ, որոնք երբևիցե չեն եղել մեր օրակարգում։ Խոսքը գնում է թե′ անվտանգության, թե′ մեր դիմադրողականության, թե′ դիվերսիֆիկացիայի, թե′ մեր նոր ամբիցիաների մասին»,-իր խոսքում նշեց ԱԳ նախարարի տեղակալը։
Խոսելով Եվրամիության հետ հարաբերությունների մասին՝ փոխնախարարը հիշեցրեց, որ Եվրամիությունը Հայաստան է ուղարկել փաստահավաք առաքելություն, որի արդյունքում փորձում են ձևավորել գործընկերության նոր օրակարգ։ Նրա խոսքով՝ բանակցությունները կավարտվեն մոտ շաբաթների ընթացքում։
«Այդ օրակարգը ոչ միայն կլրացնի «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին» պայմանագիրը, այլև կընդլայնի այն՝ ներառելով նոր ոլորտներ, որոնք չկային անգամ Ասոցացման պայմանագրի նախագծում»,-նկատեց փոխնախարարը։
Անդրադառնալով ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ-ի վիզաների ազատականացման  գործընթացին՝ փոխնախարարն ասաց, որ Հայաստանը տարիներ շարունակ աշխատել է այդ ուղղությամբ, և հիմա սկսվել են բովանդակային բանակցություններն այդ հարցով։
«Հուսով ենք, որ այս գործընթացը շատ չի երկարի։ Դրա հետ մեկտեղ միացանք Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամին, որը մեծ ներդրում կլինի պաշտպանության ոլորտում մեր կողմից իրականացվող բարեփոխումների գործում»,- հավելեց փոխնախարարը։
Պարույր Հովհաննիսյանը նշեց, որ 2024 թվականը Եվրամիության և ԱՄՆ-ի կողմից  Հայաստանին տրամադրվող քաղաքական աջակցության առումով նույնպես աննախադեպ ժամանակաշրջան է եղել։
«Ապրիլի 5-ին տեղի ունեցավ Միացյալ Նահանգներ-Եվրամիություն-Հայաստան գագաթաժողով։ Երբևիցե այդպիսի ֆորմատ չէինք ունեցել, և գագաթաժողովը շատ աներկբա սատարեց Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը, անկախությանը, ժողովրդավարության բոլոր գործընթացներին, տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու մեր ջանքերին։ Եղան հումանիտար աջակցության վերաբերյալ մի շարք կարևոր պայմանավորվածություններ, և սա ընդամենը 1 տարվա ընթացքում»,-շեշտեց Պարույր Հովհաննիսյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ 2024 թվականն առանձնահատուկ է եղել նաև Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև հարաբերությունների տեսանկյունից։
«Այս տարի ունեցանք ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական երկխոսության շատ կարևոր նիստ, միաժամանակ ունեցանք մի շարք կարևոր պատվիրակությունների այցելություններ Հայաստան»,-ասաց Հովհաննիսյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում մի շարք ոլորտային կարևոր միջոցառումներ են տեղի ունեցել, որոնք միտված են Հայաստանի կողմից տարբեր ուղղություններով իրականացվող դիվերսիֆիկացիայի քաղաքականությունն ամրապնդելուն։

Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Паруйр Ованнисян считает, что в течение 2024 года отношения как Армения-Европейский Союз, так и Армения-США претерпели глубокие перемены и позитивные развития, поднявшись на более стратегический уровень.
Как сообщает Арменпресс, об этом на панельной дискуссии “Вызовы и возможности в преддверии 2025 года” заявил заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян, говоря об отношениях Армения-Европейский Союз и Армения-США.
“Речь идет о глубоких качественных изменениях в отношениях как с Евросоюзом, так и с США. Прошло чуть больше года с тех пор, как это изменение произошло с Европейским союзом. Об этом было объявлено в Гранаде совместным заявлением премьер-министра Пашиняна и президента Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен, в котором обозначены направления, которыми следует руководствоваться Евросоюзу и Армении. Этот текст не был рутинным текстом, он содержал ряд областей, которые никогда не были в нашей повестке. Речь идет и о безопасности, и о нашей устойчивости, и о диверсификации, и о наших новых амбициях”, - сказал в своем выступлении заместитель министра иностранных дел.
Говоря об отношениях с Евросоюзом, замминистра напомнил, что Евросоюз направил в Армению ознакомительную миссию, и есть желание сформировать новую повестку партнерства. По его словам, переговоры завершатся примерно через неделю.
“Эта повестка не только дополнит Соглашение “О всеобъемлющем и расширенном партнерстве”, но и расширит его, включив в него новые направления, которых не было даже в проекте Соглашения об ассоциации”, - отметил замминистра.
Касаясь процесса либерализации визового режима ЕС для граждан РА, замминистра отметил, что Армения уже много лет работает в этом направлении, и сейчас начались предметные переговоры по этому вопросу.
“Мы надеемся, что этот процесс не займет слишком много времени. Наряду с этим мы присоединились к Европейскому фонду мира, что станет большим вкладом в реализуемые нами реформы в сфере обороны”, - добавил замминистра.
Паруйр Ованнисян отметил, что 2024 год был беспрецедентным и с точки зрения политической поддержки, оказанной Армении со стороны Евросоюза и США.
“5 апреля состоялся саммит США-ЕС-Армения. Такого формата у нас никогда не было, и саммит весьма однозначно поддержал территориальную целостность, независимость Армении, все демократические процессы и наши усилия по установлению мира в регионе. Был ряд важных соглашений относительно гуманитарной помощи, и это все за 1 год”, - подчеркнул Паруйр Ованнисян.
Он добавил, что 2024 год был особенным и с точки зрения отношений между Арменией и США.
“В этом году у нас была очень важная сессия стратегического диалога между США и Арменией, в то же время у нас был и ряд визитов важных делегаций в Армению”, - сказал Ованнисян.
Он заключил, что в отношениях с США произошел ряд важных отраслевых событий, которые направлены на усиление реализуемой Арменией политики диверсификации в различных направлениях.