ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը խորքային փոփոխություններ է արձանագրում ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանի դիտարկմամբ՝ 2024 թվականի ընթացքում ինչպես Հայաստան-Եվրոպական միություն, այնպես էլ Հայաստան-Միացյալ Նահանգներ հարաբերություններում տեղի են ունեցել խորքային փոփոխություններ և դրական զարգացումներ՝ բարձրացնելով դրանք առավել ռազմավարական մակարդակի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Մարտահրավերներ և հնարավորություններ՝ 2025-ին ընդառաջ» երկպանելային քննարկման ընթացքում այս մասին ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը՝ խոսելով Հայաստան-Եվրոպական միություն և Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների մասին։
«Խոսքը գնում է խորը որակական փոփոխությունների մասին թե′ Եվրամիության հետ, թե′ ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում։ Եվրամիության հետ 1 տարուց մի քիչ ավելի է, ինչ ունեցանք այս փոփոխությունը։ Դա ազդարարվեց Գրանադայում վարչապետ Փաշինյանի և Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի համատեղ հայտարարությամբ, որն ուրվագծեց այն ուղղությունները, որոնցով պետք է առաջնորդվեն Եվրամիությունը և Հայաստանը․ այդ տեքստը ռուտինային տեքստ չէր, այն պարունակում էր մի շարք ոլորտներ, որոնք երբևիցե չեն եղել մեր օրակարգում։ Խոսքը գնում է թե′ անվտանգության, թե′ մեր դիմադրողականության, թե′ դիվերսիֆիկացիայի, թե′ մեր նոր ամբիցիաների մասին»,-իր խոսքում նշեց ԱԳ նախարարի տեղակալը։
Խոսելով Եվրամիության հետ հարաբերությունների մասին՝ փոխնախարարը հիշեցրեց, որ Եվրամիությունը Հայաստան է ուղարկել փաստահավաք առաքելություն, որի արդյունքում փորձում են ձևավորել գործընկերության նոր օրակարգ։ Նրա խոսքով՝ բանակցությունները կավարտվեն մոտ շաբաթների ընթացքում։
«Այդ օրակարգը ոչ միայն կլրացնի «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին» պայմանագիրը, այլև կընդլայնի այն՝ ներառելով նոր ոլորտներ, որոնք չկային անգամ Ասոցացման պայմանագրի նախագծում»,-նկատեց փոխնախարարը։
Անդրադառնալով ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ-ի վիզաների ազատականացման  գործընթացին՝ փոխնախարարն ասաց, որ Հայաստանը տարիներ շարունակ աշխատել է այդ ուղղությամբ, և հիմա սկսվել են բովանդակային բանակցություններն այդ հարցով։
«Հուսով ենք, որ այս գործընթացը շատ չի երկարի։ Դրա հետ մեկտեղ միացանք Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամին, որը մեծ ներդրում կլինի պաշտպանության ոլորտում մեր կողմից իրականացվող բարեփոխումների գործում»,- հավելեց փոխնախարարը։
Պարույր Հովհաննիսյանը նշեց, որ 2024 թվականը Եվրամիության և ԱՄՆ-ի կողմից  Հայաստանին տրամադրվող քաղաքական աջակցության առումով նույնպես աննախադեպ ժամանակաշրջան է եղել։
«Ապրիլի 5-ին տեղի ունեցավ Միացյալ Նահանգներ-Եվրամիություն-Հայաստան գագաթաժողով։ Երբևիցե այդպիսի ֆորմատ չէինք ունեցել, և գագաթաժողովը շատ աներկբա սատարեց Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը, անկախությանը, ժողովրդավարության բոլոր գործընթացներին, տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու մեր ջանքերին։ Եղան հումանիտար աջակցության վերաբերյալ մի շարք կարևոր պայմանավորվածություններ, և սա ընդամենը 1 տարվա ընթացքում»,-շեշտեց Պարույր Հովհաննիսյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ 2024 թվականն առանձնահատուկ է եղել նաև Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև հարաբերությունների տեսանկյունից։
«Այս տարի ունեցանք ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական երկխոսության շատ կարևոր նիստ, միաժամանակ ունեցանք մի շարք կարևոր պատվիրակությունների այցելություններ Հայաստան»,-ասաց Հովհաննիսյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում մի շարք ոլորտային կարևոր միջոցառումներ են տեղի ունեցել, որոնք միտված են Հայաստանի կողմից տարբեր ուղղություններով իրականացվող դիվերսիֆիկացիայի քաղաքականությունն ամրապնդելուն։

YEREVAN, DECEMBER 18, ARMENPRESS. During the panel discussion titled “Challenges and Opportunities: Towards 2025”, Armenia's Deputy Minister of Foreign Affairs, Paruyr Hovhannisyan, emphasized significant changes and positive developments in Armenia's relations with both the European Union and the United States throughout 2024.
"We are talking about profound qualitative changes in our relations with both the European Union and the United States. The change with the European Union has been ongoing for over a year. It was officially announced in Granada through a joint statement by Prime Minister Pashinyan and European Commission President Ursula von der Leyen.
That statement outlined key directions for EU-Armenia relations. It was not a routine declaration; it addressed areas that had never been part of our agenda before. These include security, resilience, diversification, and new ambitions," the Deputy Foreign Minister stated.
Speaking about relations with the EU, the Deputy Minister recalled that the European Union had sent a fact-finding mission to Armenia to form a new partnership agenda. According to him, the negotiations would be completed in about a week.
"This agenda will not only complement the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement but will also expand it to include new areas that were not even part of the draft Association Agreement," the Deputy Minister explained.
Regarding the EU's visa liberalization process for Armenian citizens, the Deputy Minister noted that Armenia has been working toward this goal for years. He emphasized that substantive negotiations on the matter have now commenced.
"We hope that this process will not take too long. At the same time, we joined the European Peace Facility, which will make a great contribution to the reforms we are implementing in the defense sector," the Deputy Minister added.
Paruyr Hovhannisyan noted that 2024 was also an unprecedented period in terms of the political support provided to Armenia by the European Union and the United States. "On April 5, the United States-European Union-Armenia summit took place. We have never had such a format, and the summit unequivocally supported Armenia's territorial integrity, independence, all democratic processes, and our efforts to establish peace in the region. There were a number of important agreements on humanitarian assistance, all achieved in just one year," Hovhannisyan emphasized.
According to Mr. Hovhannisyan, 2024 was also notable for the relations between Armenia and the United States.
“This year, we held a very important session of the US-Armenia Strategic Dialogue, and at the same time, we welcomed several significant delegations to Armenia,” said Hovhannisyan.