ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բուլղարական BTA գործակալության գլխավոր տնօրեն Կիրիլ Վալչևը շնորհավորական ուղերձ է հղել «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Նարինե Նազարյանին՝ Գործակալության հիմնադրման 106-ամյա տարեդարձի առթիվ։
Ուղերձում ասված է․
«Հարգելի տիկին Նազարյան, Թույլ տվեք սրտանց շնորհավորել հայկական «Արմենպրես» լրատվական գործակալության 106-րդ տարեդարձի առթիվ։ Խնդրում եմ ընդունեք իմ անկեղծ մաղթանքները ձեր՝ բարձր հեղինակություն վայելող և պրոֆեսիոնալ աշխատանքում հաջողությունների, բարգավաճման և ավելի մեծ ձեռքբերումների վերաբերյալ։ Վստահեցնում եմ, որ «Արմենպրես»-ը և BTA-ն գալիք տարիներին կշարունակեն նույն արգասաբեր կերպով զարգացնել իրենց բարեկամական հարաբերությունները»։

BTA news agency executive congratulates Armenpress on 106th anniversary of establishment
YEREVAN, DECEMBER 18, ARMENPRESS. Kiril Valchev, the Director General of Bulgaria’s BTA News Agency, has congratulated Armenpress Director Narine Nazaryan on the 106th anniversary of establishment of the Armenian news agency.
“Dear Mrs. Nazaryan,
Let me express my most cordial congratulations on the 106th anniversary of Armenian News Agency, Armenpress! Please accept my sincere wishes for best of luck, prosperity, and greater success in your highly prestigious and professional work!
I assure you that Armenpress and BTA will continue developing their friendly relations in the same fruitful manner for the years to come,” Mr. Valchev said in the letter.
Armenpress news agency was founded on December 18, 1918. Back then, it was known as the Armenian Telegraph Agency. The agency was renamed Armenpress in 1972.