Ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը շատ մեծ նշանակություն է ունեցել Հայաստանի տնտեսության համար․ տնտեսագետների վերլուծությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին տարիներին ՀՀ տնտեսական զարգացման առանձնահատկությունների քննարկմանն էր նվիրված «Հայաստանի տնտեսական խճանկարը ռուս-ուկրաինական պատերազմի ֆոնին» խորագրով երկօրյա աշխատաժողովը Աղվերանում, որը համատեղ կազմակերպել էին Տնտեսական լրագրողների ակումբը և Modex ընկերությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Modex ընկերության տնօրեն Հայկազ Ֆանյանը և ավագ խորհրդատու Արմինե Պետրոսյանը միջոցառմանը մասնակցած շուրջ երկու տասնյակ լրագրողներին ներկայացրեցին Հայաստանի տնտեսության տարբեր հատվածներում գրանցված փոփոխությունների վերաբերյալ վիճակագրական ուշագրավ տվյալներով համեմված վերլուծություններ։
«ՀՀ մակրոտնտեսական կայունությունը» թեմայով վերլուծականում Ֆանյանը մանրամասն ներկայացրեց իր դիտարկումներն ու նկատառումները։ Նա նշեց, որ Ուկրաինայում ծավալված իրադարձությունները հիմնականում դրական են անդրադարձել Հայաստանի տնտեսությանը։ Ընդգծվեց, որ, օրինակ, 2022 թվականին ՀՀ 12․6 տոկոս տնտեսական աճի 5-6 տոկոսային կետը վերագրվում է այսպես կոչված ռուսական գործոնին։ Աճի այդքան պատկառելի մասնաբաժինը պայմանավորված էր դեպի Հայաստան միգրացիոն հոսքերով, մեր երկրից վերաարտահանման ծավալների կտրուկ ավելացմամբ, նաև հայաստանյան ապրանքների և ծառայությունների նկատմամբ պահանջարկի աճով։ Սակայն, 2023 և 2024 թվականներին  նշված ցուցանիշները նվազել են, ինչը պայմանավորված է թվարկված գործոնների ազդեցության թուլացմամբ։
Ըստ Հայկազ Ֆանյանի՝ դիտարկվող ժամանակահատվածում՝ ռուսական գործոնի ազդեցությամբ առավել մեծ աճ գրանցվել է հիմնականում ՏՏ, առևտրի և ֆինանսական ոլորտներում։
Բանախոսը նշեց նաև, որ ոսկու վերամշակումն ու վերաարտահանումը որոշակի տնտեսական ազդեցություն ունեցել են 2023 թվականի չորրորդ եռամսյակից սկսած, որովհետև տնտեսական մոտիվներն առաջացել են այդ պահին։ «Հիշեցնեմ, որ Ռուսաստանը սահմանեց տուրք՝ դեպի երրորդ երկրներ արտահանման համար (բացառությամբ ԵԱՏՄ երկրների)։ Արդյունքում՝ մեր տնտեսվարողներն ունեցան ոսկի ներմուծելու և այն վերաարտահանելու ժամանակավոր հնարավորություն»,- արդեն «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Ֆանյանը։
Արձանագրվեց նաև, որ Հայաստանի արտահանման կառուցվածքում գերիշխում են ապրանքները, իսկ ծառայություններ ավելի քիչ ենք ներմուծում, քան արտահանում։
Հայկազ Ֆանյանը հանդես եկավ նաև «ՀՀ էներգետիկայի ոլորտը․ ընդհանուր իրավիճակը, կախվածությունը և հեռանկարները» ու «Հայաստանի ֆինանսական հատվածի կայունությունը» թեմաներով զեկույցներով։
Արտաքին առևտրի և օտարերկրյա ներդրումների թեմային էր նվիրված Արմինե Պետրոսյանի անդրադարձը։
«Այս ընթացքում Հայաստանի արտաքին առևտրի կառուցվածքը շեշտակի փոխվել է՝ դրանում կտրուկ աճել է Ռուսաստանի մասնաբաժինը, որն արդեն հասել է շուրջ 40 տոկոսի։ Դա հիմնականում պայմանավորված է վերաարտահանման աճի գործոնով։ Ռուսաստանի նկատմամբ սահմանված արևմտյան պատժամիջոցները վերաարտահանման առումով հնարավորության պատուհան բացեցին հայաստանցի գործարարների համար, մանավանդ, որ Հայաստանը և Ռուսաստանը ԵԱՏՄ անդամ են և ունեն ազատ առևտուր իրականացնելու իրավունք։ Արդյունքում՝ Հայաստանից արտահանումը կտրուկ ավելացավ, աճեց նաև հայկական ծագման ապրանքների արտահանումը։
Սակայն, դա, բնականաբար, հնարավորության կարճաժամկետ ալիք է, որն, ինչպես տեսնում ենք, տարբեր գործոնների ազդեցությամբ արդեն նվազում է»,- նշեց Պետրոսյանը։
Շարունակելով «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցը՝ նա նկատեց, որ, օրինակ, 2022 թվականին Հայաստանից Ռուսաստան արտահանման ծավալի կեսից ավելին եղել է վերաարտահանում։
«2022-ին Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումը աճել է 3 անգամ, 2023-ին տպավորիչ աճը շարունակվել է, բայց ավելի ցածր տեմպով (+40%)։ Արդյունքում՝ 2022-ին Հայաստանից Ռուսաստան արտահանվել է ավելի քան 2 մլրդ, իսկ մեկ տարի անց՝ շուրջ 3․4 մլրդ դոլարի ապրանք (Հայաստանի ամբողջ ապրանքային արտահանման 41 տոկոսը)։ 2022-ին Հայաստանը սկսել է Ռուսաստան արտահանել կամ զգալիորեն ավելացրել է այնպիսի ապրանքների արտահանումը, ինչպիսիք են Էլեկտրական սարքավորումները և մեքենաները, տրանսպորտային միջոցները, հաշվողական մեքենաները, այլ մեխանիկական սարքեր և սարքավորումներ, բժշկությունում օգտագործվող սարքեր, հարմարանքներ։ Այդ ամենը կազմել է նշված թվականին Հայաստանից Ռուսաստան արտահանման 43 տոկոսը։ Դա միանշանակ եղել է վերաարտահանում, քանի որ մեր երկրում նման ապրանքներ չեն արտադրվում»,- նշեց նա։
Պետրոսյանն արձանագրեց, որ դիտարկվող ժամանակահատվածում Հայաստանում ավելացել են նաև օտարերկրյա ներդրումները, ինչը հիմնականում պայմանավորված է եղել ռուսական կապիտալի ներհոսքով։ Այսպես, 2022-ին Հայաստանում կատարված օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալն աճել է 2.7 անգամ։ Դա մասամբ պայմանավորված էր ռուսական կապիտալի ներհոսքով։ Ընդ որում, ռուսական կապիտալի և միգրանտների հոսքը նպաստել է ինչպես Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների, այնպես էլ Հայաստանից՝ այլ երկրներում իրականացված ներդրումների աճին։
«Կապիտալը Ռուսաստանից «հոսել» է հայկական բանկեր։ Տարբեր գործարքների արդյունքում մեր բանկերի ակտիվներն ավելացել են։ Առաջացել է այդ կապիտալն արդյունավետորեն ներդնելու անհրաժեշտություն, և մեր բանկերը սկսել են ներդրումներ կատարել արտասահմանյան արժեթղթերում՝ գնել արտասահմանյան պարտատոմսեր։ Դա ավելացրել է Հայաստանից իրականացված պորտֆելային ներդրումները։ Հայաստանի՝ ռուսական գործոնով պայմանավորված պորտֆելային ներդրումների զուտ ներհոսքն ավելացել է շուրջ 19 անգամ։ Ընդհանուր առմամբ թե՛ արտաքին առևտրի, թե՛ ներդրումների տեսանկյունից ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը շատ մեծ նշանակություն է ունեցել Հայաստանի տնտեսության համար։ Սակայն արդեն իսկ նկատելի է, որ այդ ազդեցությունը հետզհետե թուլանում է, ու այդ միտումը շարունակվելու է»,- նշեց Պետրոսյանը։

Влияние российско-украинского конфликта на экономику Армении: анализ экономистов
Обсуждению особенностей экономического роста Республики Армения в последние годы был посвящен двухдневный семинар “Экономическая мозаика Армении на фоне российско-украинской войны”, организованный Клубом экономических журналистов и компанией “Modex” в Агверане.
Как сообщает Арменпресс, директор компании “Modex” Айказ Фанян и старший консультант Армине Петросян представили двум десяткам участвовавших в семинаре журналистов анализ изменений, зарегистрированных в различных отраслях армянской экономики, дополненный статистическими данными.
Фанян подробно изложил свои наблюдения и соображения в аналитическом материале “Макроэкономическая стабильность РА”. Он отметил, что события, происходящие в Украине, в основном положительно повлияли на экономику Армении. Было подчеркнуто, что, например, 5-6 процентных пунктов 12,6-процентного экономического роста РА в 2022 году приходится на так называемый российский фактор. Столь приличная доля роста произошла за счет миграционных потоков в Армению, резкого увеличения объемов реэкспорта из нашей страны, а также увеличения спроса на армянские товары и услуги. Однако в 2023 и 2024 годах указанные показатели снизились, что связано с ослаблением влияния перечисленных факторов.
По словам Айказа Фаняна, за наблюдаемый период наибольший рост в силу российского фактора зафиксирован преимущественно в сфере IT, торговли и финансового сектора.
Он отметил, что переработка и реэкспорт золота также имели определенный экономический эффект с четвертого квартала 2023 года, поскольку именно тогда возникли экономические мотивы. “Напомню, что Россия ввела пошлину на экспорт в третьи страны (кроме стран ЕАЭС). В результате у наших бизнесменов появилась временная возможность импортировать золото и реэкспортировать его”, - отметил Фанян в беседе с корреспондентом Арменпресс.
Было также отмечено, что в структуре экспорта Армении преобладают товары, а услуг мы импортируем меньше, чем экспортируем.
Айказ Фанян также выступил с докладами “Энергетический сектор Республики Армения. Общая ситуация, зависимость и перспективы” и “Стабильность финансового сектора Армении”.
Выступление Армине Петросян было посвящено теме внешней торговли и иностранных инвестиций.
“За этот период структура внешней торговли Армении существенно изменилась, доля России в ней резко возросла и уже достигла около 40 %. В основном это связано с фактором роста реэкспорта. Западные санкции, введенные против России, открыли окно возможностей для армянских бизнесменов в плане реэкспорта, тем более что Армения и Россия являются членами ЕАЭС и имеют право вести свободную торговлю. В результате резко увеличился экспорт из Армении, увеличился и экспорт товаров армянского происхождения.
Однако это, естественно, краткосрочная волна возможностей, которая, как мы видим, уже снижается под воздействием различных факторов”, - отметила Петросян.
Продолжая беседу с корреспондентом Арменпресс, она заметил, что, например, более половины объема экспорта из Армении в Россию в 2022 году было реэкспортировано.
“В 2022 году экспорт из Армении в Россию увеличился в 3 раза, в 2023 году впечатляющий рост продолжился, но меньшими темпами (+40%). В результате в 2022 году из Армении в Россию было экспортировано товаров на более чем 2 миллиарда долларов, а годом позже - на сумму около 3,4 миллиарда долларов (41 процент от общего объема товарного экспорта Армении). В 2022 году Армения начала экспортировать в Россию и значительно увеличила экспорт такой продукции, как электрооборудование и машины, транспортные средства, вычислительные машины, другие механические устройства и оборудование, приборы, используемые в медицине, бытовая техника. Все это составило 43 процента экспорта Армении в Россию в указанном году. Это однозначно был реэкспорт, потому что в нашей стране подобная продукция не производится”, - сказала она.
Петросян отметила, что за рассматриваемый период также увеличились иностранные инвестиции в Армению, что произошло в основном за счет притока российского капитала. Таким образом, в 2022 году объем прямых иностранных инвестиций, осуществленных в Армению, увеличился в 2,7 раза. Частично это произошло за счет притока российского капитала. Более того, приток российского капитала и мигрантов способствовал росту как иностранных инвестиций в Армению, так и инвестиций из Армении в другие страны.
"Капитал перетек из России в армянские банки. В результате различных сделок активы наших банков увеличились. Возникла необходимость эффективно инвестировать этот капитал, и наши банки начали вкладывать средства в иностранные ценные бумаги, покупать зарубежные облигации. Это увеличило портфельные инвестиции из Армении. Чистый приток портфельных инвестиций в Армению благодаря российскому фактору увеличился примерно в 19 раз. В целом и с точки зрения внешней торговли, и инвестиций российско-украинские отношения имели большое значение для экономики Армении. Однако уже заметно, что это влияние постепенно ослабевает, и эта тенденция продолжится”, - заключила Петросян.