Քենթի արքայազնն ընդունել է Նարեկ Մկրտչյանի՝ Հայաստան այցելելու հրավերը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը հանդիպում է ունեցել Քենթի արքայազն Մայքլ Ջորջ Չարլզ Ֆրանկլինի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱՍՀ նախարարությունից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հետագա համագործակցության ուղղություններն, անդրադարձ է կատարվել նաև 2023 թ․ ստորագրված եռամյա հուշագրի դրույթներին։
Կողմերը դիտարկել են նաև Հայաստանում նախատեսվող երեխաների խնամատարության տարածաշրջանային երկրորդ համաժողովի կազմակերպման հնարավորությունները։
Երեխաների խնամատարության ինստիտուտի հանրահռչակման և զարգացման համար արքայազն Մայքլը նախարար Նարեկ Մկրտչյանին առաջարկել է հանդես գալ համատեղ նախաձեռնություններով նաև Մերձավոր Արևելքի և Ծոցի երկրներում։
Հանդիպման ավարտին արքայազն Մայքլն ընդունել է նախարար Մկրտչյանի հրավերը՝ Հայաստան այցելելու վերաբերյալ։
Քենսինգթոնյան պալատում նախորդ տարի ստորագրվել էր համագործակցության հուշագիր՝ երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման և խնամատարության ինստիտուտի զարգացման նպատակով։

Prince Michael of Kent accepts invitation to visit Armenia
YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. Armenian Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan, during a visit to the United Kingdom, met with Prince Michael of Kent.
Directions of future cooperation and the provisions of the 3-year memorandum signed in 2023 were discussed at the meeting, the ministry said in a press release.
Possibilities of organizing the second South Caucasus and Middle East Family Placement Conference in Armenia were discussed. In the context of promoting and developing the family placement institution, Prince Michael of Kent suggested to organize joint initiatives in other countries as well, namely in Gulf states and elsewhere in the Middle East.
Prince Michael of Kent accepted Minister Mkrtchyan’s invitation to visit Armenia.
Prince Michael of Kent is involved in around 100 charities and organisations, including being Patron for Care for Children organisation, which cooperates with the Armenian Ministry of Labor and Social Affairs to develop the family placement institution in Armenia and beyond.