ԿԽՄԿ աշխատակիցները տեսակցել են Բաքվում պահվող հայ գերիներին, վերջիններիս փոխանցել հարազատների պատրաստած ծանրոցները
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ներկայացուցիչները դեկտեմբերին հերթական անգամ տեսակցել են Բաքվում անազատության մեջ պահվող հայերին և վերջիններիս փոխանցել նրանց հարազատների կողմից պատրաստված ծանրոցները:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Կարմիր խաչի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցության ծրագրերի պատասխանատու Զառա Ամատունին՝ նշելով, որ անազատության մեջ պահվող անձանց հնարավորություն է տրվել կապ հաստատել իրենց հարազատների հետ։
‹‹Բացի այդ, ինչպես ժամանակ առ ժամանակ է տեղի ունենում, այնպես էլ այս անգամ, Բաքվում անազատության մեջ պահվող անձանց հարազատներին հնարավորություն է ընձեռնվել անձնական պարագաներ պարունակող ծանրոցներ պատարաստել, որոնք ադրբեջանական կողմի հետ համաձայնեցմամբ՝ ԿԽՄԿ-ի այցի ընթացքում փոխանցվել են անազատության մեջ գտնվող անձանց››,-նշեց Զառա Ամատունին:

Представители МККК посетили удерживаемых в Баку армян
В декабре представители Международного комитета Красного Креста (МККК) в очередной раз посетили армян, удерживаемых в тюрьме в Баку, и вручили им посылки, приготовленные для них родственниками.
Об этом в беседе с Арменпресс сообщила представитель офиса МККК в Армении Зара Аматуни, добавив, что удерживаемым лицам была предоставлена возможность связаться со своими родственниками.
“Кроме того, как это происходит время от времени, и на этот раз родственникам удерживаемых в Баку лиц была предоставлена возможность подготовить посылки с личными вещами, которые по согласованию с азербайджанской стороной в ходе визита представителей МККК были переданы лицам, находящимся в тюрьме”, - отметила Зара Аматуни.
Азербайджан подтверждает наличие около 23 армянских пленных. Среди лиц, незаконно удерживаемыъ властями Азербайджана, - бывшие президенты Нагорного Карабаха Аркадий Гукасян, Бако Саакян, Араик Арутюнян, а также бывший госминистр НК Рубен Варданян, спикер НС Давид Ишханян, бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян, бывший заместитель министра Армии обороны Давид Манукян. Всех их Азербайджан после военной агрессии против Нагорного Карабаха в сентябре 2023 года незаконно арестовал и предъявил им ложные обвинения.