Հայաստանն անշեղորեն իրականացնում է Քիմիական զենքի կոնվենցիայի դրույթները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հաագայում նոյեմբերի 25-29-ը տեղի է ունեցել Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության (ՔԶԱԿ) մասնակից պետությունների համաժողովի 29-րդ նստաշրջանը, որի աշխատանքներին մասնակցում էր Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության միջազգային անվտանգության վարչության պետ Գեորգի Քոչարյանի գլխավորությամբ:
«Գեորգի Քոչարյանը հանդես է եկել ազգային ելույթով, որում վերահաստատել է Հայաստանի վճռական հանձնառությունն ամբողջությամբ բացառելու քիմիական զենքի կամ հարակից վտանգավոր նյութերի կիրառման հնարավորությունը և ընդգծել, որ անդամակցությունից ի վեր Հայաստանն անշեղորեն իրականացնում է Քիմիական զենքի կոնվենցիայի դրույթները»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ազգային ելույթում ընդգծվել է, որ Քիմիական զենքի կոնվենցիայի կիրարկման շրջանակներում առաջացող տարաձայնությունները պետք է հաղթահարվեն երկխոսության և համագործակցության միջոցով:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել է Կոնվենցիայի իրականացման ընթացքը, առկա մարտահրավերները և առաջիկա քայլերը։
ՀՀ պատվիրակությունն ունեցել է նաև մի շարք երկկողմ հանդիպումներ, որոնց ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:

Армения неуклонно соблюдает положения Конвенции о запрещении химического оружия
25-29 ноября в Гааге прошла 29-я конференция государств-членов Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО), в работе которой участвовала и делегация Республики Армения во главе с начальником Управления международной безопасности Министерства иностранных дел Армении Георгием Кочаряном.
“Георгий Кочарян представил национальный оклад, в котором подтвердил решительную приверженность Армении полностью исключить возможность применения химического оружия или связанных с ним опасных веществ и подчеркнул, что с момента своего присоединения Армения неуклонно выполняет положения Конвенции о химическом оружии”, - Арменпресс передает выписку из сообщения МИД РА.
В докладе было подчеркнуто, что разногласия, возникающие в рамках реализации Конвенции по химическому оружию, должны преодолеваться посредством диалога и сотрудничества.
На конференции обсуждался процесс реализации Конвенции, существующие проблемы и предстоящие шаги.
Делегация РА также провела ряд двусторонних встреч, в ходе которых были обсуждены вопросы, представляющие взаимный интерес.