Հայաստանն անշեղորեն իրականացնում է Քիմիական զենքի կոնվենցիայի դրույթները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հաագայում նոյեմբերի 25-29-ը տեղի է ունեցել Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության (ՔԶԱԿ) մասնակից պետությունների համաժողովի 29-րդ նստաշրջանը, որի աշխատանքներին մասնակցում էր Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության միջազգային անվտանգության վարչության պետ Գեորգի Քոչարյանի գլխավորությամբ:
«Գեորգի Քոչարյանը հանդես է եկել ազգային ելույթով, որում վերահաստատել է Հայաստանի վճռական հանձնառությունն ամբողջությամբ բացառելու քիմիական զենքի կամ հարակից վտանգավոր նյութերի կիրառման հնարավորությունը և ընդգծել, որ անդամակցությունից ի վեր Հայաստանն անշեղորեն իրականացնում է Քիմիական զենքի կոնվենցիայի դրույթները»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ազգային ելույթում ընդգծվել է, որ Քիմիական զենքի կոնվենցիայի կիրարկման շրջանակներում առաջացող տարաձայնությունները պետք է հաղթահարվեն երկխոսության և համագործակցության միջոցով:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել է Կոնվենցիայի իրականացման ընթացքը, առկա մարտահրավերները և առաջիկա քայլերը։
ՀՀ պատվիրակությունն ունեցել է նաև մի շարք երկկողմ հանդիպումներ, որոնց ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:

YEREVAN, NOVEMBER 29, ARMENPRESS. The Delegation of the Republic of Armenia led by Georgi Kocharyan, the Head of the International Security Department of the Ministry of Foreign Affairs participated in the 29th session of the Conference of States Parties to the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW), which took place from 25 to 29 of November in The Hague.
In the national statement of Armenia, Georgi Kocharyan reiterated Armenia's resolute commitment to entirely exclude the possibility of the use of chemical weapons or related hazardous materials and emphasized Armenia’s unwavering implementation of the provisions outlined in the Chemical Weapons Convention, since its accession to the Convention, the Armenian foreign ministry said in a  press release.
The national statement emphasized that disagreements arising from the implementation of the Chemical Weapons Convention must be overcome through dialogue and cooperative endeavors.
During the conference, the implementation of the Convention on the Prohibition of Chemical Weapons, the current challenges and the next steps were discussed.
The delegation of Armenia held a series of bilateral meetings, during which topics of mutual interest were discussed.