ՀԱՊԿ-ում թարմացրել են զորակազմերի տարանցման և ռազմական օդուժի թռիչքների նկատմամբ մոտեցումները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) ղեկավար մարմինները թարմացրել են մոտեցումները զորակազմերի անարգել տարանցման և ռազմական օդուժի թռիչքների ապահովման հարցերին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի մամուլի քարտուղար Վլադիսլավ Շչեգրիկովիչը։
Նա հիշեցրել է, որ Աստանայում ղազախական կողմի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, Պաշտպանության նախարարների խորհրդի և Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների հանձնաժողովի համատեղ նիստը։
«Ղազախստանի Հանրապետության առաջնահերթություններին համապատասխան՝ թարմացվել են զորակազմերի տարանցման և ռազմական օդուժի թռիչքների անարգել (անվայրէջք) ապահովման մոտեցումները: Փոփոխություններ են կատարվում ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների կազմավորման կարգավիճակի մասին համաձայնագրում և ՀԱՊԿ անդամ պետությունների համագործակցության համաձայնագրում  զինվորական և այլ կազմավորումների, դրանց շարժական գույքի, ինչպես նաև ռազմական նշանակության արտադրանքի փոխադրումների բնագավառում»,- նշել է Շչեգրիկովիչը։
Միացյալ շտաբի մամուլի քարտուղարը նաև նշել է, որ կողմերն առանձնահատուկ ուշադրություն են նվիրել հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների հետագա զարգացմանը։
«Հաստատվել են ՀԱՊԿ օպերատիվ հակազդման հավաքական ուժերի պատրաստման և կիրառման հիմունքները: Համատեղ հանդիպման արդյունքներով ձեռք են բերվել մի շարք այլ համաձայնություններ՝ ուղղված ՀԱՊԿ անդամ պետությունների հավաքական անվտանգության ամրապնդմանը», - ընդգծել է Շչեգրիկովիչը:

В ОДКБ обновили подходы к транзиту контингентов и полетам военной авиации
Руководящие органы Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) обновили подходы к вопросам обеспечения беспрепятственного транзита контингентов и полетов военной авиации. Как передает Арменпресс, об этом сообщил ТАСС пресс-секретарь Объединенного штаба ОДКБ Владислав Щегрикович.
Он напомнил, что в Астане под председательством казахстанской стороны состоялось совместное заседание Совета министров иностранных дел, Совета министров обороны и Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ.
«В соответствии с приоритетами Республики Казахстан актуализированы подходы к вопросам обеспечения беспрепятственного (беспосадочного) транзита контингентов и полетов военной авиации. Вносятся изменения в Соглашение о статусе формирований сил и средств системы коллективной безопасности ОДКБ и в Соглашение о сотрудничестве государств - членов ОДКБ в области перевозок воинских и других формирований, их движимого имущества, а также продукции военного назначения», - указал Щегрикович.
Пресс-секретарь Объединенного штаба также отметил, что стороны уделили особое внимание дальнейшему развитию сил и средств системы коллективной безопасности.
«Утверждены Основы подготовки и применения Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ. По итогам совместного заседания достигнут ряд других договоренностей, направленных на укрепление коллективной безопасности государств - членов ОДКБ», - подчеркнул Щегрикович.