Վրաստանում հույս ունեն, որ Վաշինգտոնը չի դադարեցնի ռազմական համագործակցությունը Թբիլիսիի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի իշխանությունները հույս ունեն, որ ԱՄՆ-ն կվերանայի ռազմական համագործակցությունը դադարեցնելու իր որոշումը, մասնավորապես՝ «Արժանի գործընկեր 2024» միջազգային զորավարժությունների՝ անորոշ ժամանակով հետաձգումը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին խորհրդարանում հայտարարել է հանրապետության պաշտպանության նախարարի թեկնածու Իրակլի Չիկովանին։
«Ցավալի և անհասկանալի էր Միացյալ Նահանգների կողմից «Արժանի գործընկեր» զորավարժությունների հետաձգման որոշումը: Այդ ընթացքում մենք մի շարք զորավարժություններ ենք անցկացրել մեր միջազգային գործընկերների հետ։ Հուսով ենք, որ նման որոշումները վերջին հաշվով կվերանայվեն հարաբերությունների վերանայման քաղաքականության շրջանակներում», - ասել է Չիկովանին:
Խորհրդարանի խոսնակ Շալվա Պապուաշվիլին հայտարարել է, որ կառավարության կազմը կհաստատվի նոյեմբերի 28-ի լիագումար նիստում:
Թբիլիսիի հետ ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հարաբերություններն սկսել են էապես վատթարանալ մայիսին Վրաստանի խորհրդարանի կողմից   «Օտարերկրյա գործակալների թափանցիկության մասին» օրենքի ընդունումից հետո։ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը անորոշ ժամկետով հետաձգել է ամռանը նախատեսվող «Արժանի գործընկեր» վրաց-ամերիկյան զորավարժությունները՝ ռազմավարական հարաբերությունների վերանայման պատճառով։ Իր հերթին ԵՄ-ն սառեցրել է 30 միլիոն եվրոն, որը նախատեսվում էր հատկացնել Վրաստանի պաշտպանության նախարարությանը:

Грузия надеется, что Вашингтон не прекратит военное сотрудничество с Тбилиси
Власти Грузии надеются, что США пересмотрят свое решение о прекращении военного сотрудничества, в частности, о переносе международных учений «Достойный партнер 2024» на неопределенный срок. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом в парламенте заявил кандидат на пост министра обороны республики Ираклий Чиковани.
«Было жаль и непонятно принятое США решение о переносе проведения учений «Достойный партнер». За этот период мы провели не одни учения с нашими международными партнерами. Мы надеемся, что подобные решения в конечном итоге будут пересмотрены в рамках политики по пересмотру отношений», - сказал Чиковани.
Спикер парламента Шалва Папуашвили сообщил, что состав правительства будет утвержден на пленарном заседании 28 ноября.
Отношения ЕС и США с Тбилиси начали существенно ухудшаться после принятия грузинским парламентом в мае закона «О прозрачности иностранных агентов».
Министерство обороны США отложило на неопределенный срок запланированные на лето грузино-американские военные учения «Достойный партнер» из-за пересмотра стратегических отношений. В свою очередь ЕС заморозил 30 миллионов евро, которые планировалось выделить Министерству обороны Грузии.